Žárlivost může váš vztah lehce zničit

Osobní rozvoj Vztahy / 4.4.2013

Žárlivostí můžete svému partnerovi dát najevo, že vám na něm záleží a nechcete o něj přijít. I zde ale platí pravidlo – všeho s mírou.

Na prvním místě je pro vás vždy váš partner, kterého nadevše milujete. Kvůli němu omezujete i styk s vašimi kamarády. Chcete s ním trávit každou volnou chvilku, bez něj se nedokážete (a po pravdě řečeno ani nechcete) zabavit. A už vůbec si neumíte představit, že byste o něj náhodou mohli přijít. Láska je jedna věc, ale absolutní závislost na tom druhém věc druhá. A co teprve, když se k tomu přidá majetnictví a žárlivé scény.

Majetnické sklony

To, že spolu chodíte, přece ještě neznamená, že toho druhého zároveň vlastníte. I když jste spolu, máte možnost si zvolit, zda budete čas trávit s vaším protějškem nebo si zajdete na pivo s kamarádem či s kamarádkou na kafe. Nikdo vám tohle právo upírat nemůže. Ovšem realita je mnohdy jiná. Přítel vás drží doma, protože se bojí, že byste mohla navázat kontakt s někým jiným a on by tak o vás mohl přijít, a to přece nemůže riskovat.

Žárlivé scény na veřejnosti

Jdete si objednat pití na bar, když v tom se s vámi dá do řeči kluk, který u něj popíjí pivo. Ačkoliv jste měla původně v plánu, že pouze zaplatíte a vrátíte se ke svému příteli, konverzaci mu oplatíte. Chvíli se spolu nenuceně bavíte, když v tom koutkem oka zahlédnete svého přítele. Nejdřív seřve jeho, že se s vámi nemá co bavit a poté od baru odvleče i vás. K hádce je jenom krůček, nedělejte však divadlo před ostatními a radši to rozeberte venku.

Nehádejte se na veřejnosti, vyřešte to v soukromí. Zdroj: foter.com

Udělejte si čas sami pro sebe

Je naprosto pochopitelné, že když jste zamilovaní, chcete se svým protějšek strávit maximum času. Stále byste však měli mít na paměti, že máte i vlastní koníčky, ale i kamarády, které byste mohli kvůli nedostatku kontaktu ztratit. Žárlivec však nedokáže bez svého protějšku být ani minutu, zvlášť když nemá žádné koníčky a vás se drží jako klíště. Učiňte tomu přítrž! Udělejte si čas i sami pro sebe a nepodlehněte naléhání, abyste veškerý čas trávili jen s ním.

Žárlivost jako důkaz lásky

Říká se, že kdo nežárlí, nemiluje. Není však žárlivost jako žárlivost. Je naprosto normální, když na svého partnera občas žárlíte, když se s ním baví opačné pohlaví. Pro vašeho partnera je to známka toho, že vám na něm záleží a neberete to, že jste spolu, jako samozřejmost. Naprosto jiná situace nastane ve chvíli, kdy se bojíte dát se  s někým cizím do řeči, aby si to váš přítel špatně nevyložil a nešel si to s dotyčným ručně vyřídit.

Porucha sebehodnocení

Nejčastěji žárlí jedinci, kteří si sami příliš nevěří, mají snížené sebevědomí. Navíc se neustále zaobírají představou, že by vás mohli ztratit. Snaží se tomu tedy svými činy zabránit. V tu chvíli si však neuvědomují, že žárlivými scénami, ve kterých vás obviňují z nevěry, i když k tomu nemají jediný důkaz, detailními výslechy, tajným čtením e-mailů, kontrolováním sms zpráv a dalším slíděním vás mohou od sebe tak akorát odehnat.

Respektujte soukromí vašeho partnera. Zdroj: foter.com

Ochrana území

Mají za to, že jednají správně, vždyť si přece jenom chrání své území. A to je právě ta chyba! Nemůžete druhého ovládat, ani si ho uzurpovat jenom sami pro sebe. I když jste spolu, máte i svůj vlastní život, který si nenechte od přítele vzít. V opačném případě budete žít ve věčném strachu, co si na vás váš přítel zase vymyslí. A můžete mu stokrát říkat, že neděláte nic špatného a že byste ho nikdy nepodvedla, on to bude ve své zaslepené žárlivosti vidět jinak.

Špatné zkušenosti

Nadměrná žárlivost může být někdy způsobená špatnými zkušenostmi s předchozími partnery. Těm vaše drahá polovička naprosto důvěřovala, ale poté, co několikrát dostala nožem do zad, když se dozvěděla, že kromě něj si partnerka užívá i s jinými, jeho důvěra klesla na nulu. Může to neblaze ovlivnit důvěru k dalšímu partnerovi i průběh celého vztahu. Obává se, že mu provedete to samé, nedůvěřuje vám, i když k tomu nemá jediný důvod. Dokažte mu, že se mýlí a že vám, na rozdíl od té předchozí, důvěřovat může.

I když máte za sebou špatné zkušenosti, dejte novému partnerovi šanci a důvěřujte mu. Zdroj: foter.com

Za určitých okolností se může žárlivost vyvinout až do podoby chorobné žárlivosti, která je ovšem stejně těžko vyléčitelná jako závislost na alkoholu. Avšak určitá šance na to, že se váš partner uzdraví, tu je. 

Žárlivé scény bez jasného důvodu nemají vůbec žádný smysl. Žárlivec se k nim však často uchyluje. Jedinou možností, jak se z tohoto bludného kruhu dostat ven, je logicky a pomocí rozumných argumentů vašeho partnera přesvědčit o tom, že danou situaci nesprávně vyhodnotil. On se mezitím uklidní a později vám dá za pravdu.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Martina Kalousová

Martina Kalousová

"Nepřestávej se usmívat, nikdy nevíš, kdo se do tvého úsměvu zamiluje."

Zanechte komentář