Vydejte se na cestu s Expediční kamerou

Cestování / 31.3.2013

Už se vám nechce sedět doma? Tak se vydejte na cestu! Že na ni nemáte peníze? Zkuste to netradičně!

Přinášíme vám ochutnávku z letošního filmového festivalu Expediční kamera. V některých městech již festival byl, v jiných je ještě k vidění. Pokud jste ovšem nestihli letošní ročník, alespoň si o něm přečtěte a nebuďte smutní, protože festival se koná každý rok a má dokonce i svoji zimní obdobu – Filmový festival zimních sportů.

Zabijácká krása

Dva výborní paraglidisté, Juraj Kleja a Dalibor Carbol, se pokouší o něco, co ještě nikdo nedokázal, a to doletět do základního tábora druhé nejvyšší hory světa, K2. Co musí zdolat? Tak například přeletět přes 5 000 metrů vysoké hřebeny, dokázat se orientovat ve větrných proudech a rozhodně umět improvizovat, protože v úzkých údolích pákistánského Karakoramu to není žádná legrace, navíc když musí uletět více než 200 kilometrů.

Foli

Rytmus, hudba, tanec, to vše charakterizuje Afriku. V tomto filmu se vám představí Západní Afrika, která je kolébkou mnoha hudebních stylů

Foto k filmu Foli. Zdroj: hedvabnastezka.cz
Foto k filmu Foli. Zdroj: hedvabnastezka.cz

V kůži vlka po stopách Džingischána (2)

A je tu pokračování z loňska, které vyhrálo ocenění na MHFF – Nejlepší cestopisný film.

Tim Cope, dobrodruh z Austrálie putuje na koňském hřbetu v doprovodu psa mnoho měsíců z Mongolska přes Střední Asii až do Evropy. Musí překonat step, pouště, hory, nebezpečí vlků a mnoho dalšího. Hlavně ale musí překonat sám sebe, a tak posunout svoje hranice.  Tim kopíruje cestu, jakou kdysi chodili vojáci Džingischána.

Krajina je to nádherná, ale drsná. Stejně jako její obyvatelé, kteří jsou milí a velice pohostinní i z toho mála, co mají. Místní obyvatelé žijí poněkud kočovným životem, a proto jsou na jejich cestách nezbytní velbloudi i koně.

Siberut

A ještě trochu klasického cestování. Malá expedice cestovatelů se rozhodla vydat se na ostrov mentawajských kouzelníků, ležící v daleké Indonésii nedaleko Sumatry.

Jak se muži z Evropy z uspěchané doby cítili v rovníkové močálové džungli, kde šamani čarují, obětují se zvířata, všude je plno pijavic, komárů a mnoho dalšího? Co je všechno při své cestě potkalo a čemu museli čelit, když se na tomto ostrově ještě v druhé polovině dvacátého století praktikoval kanibalismus?

Foto k filmu Siberut. Zdroj: hedvabnastezka.cz

Foto k filmu Siberut. Zdroj: hedvabnastezka.cz

Halo effect

Film plný adrenalinu, vody a dobrodružství. Čech Jabub Šedivý, Steve Fisher, Rush Sturges, Ben Brown, Shane Raw a Martin Vollen, výborní kajakáři světa, podnikají expedici na dva měsíce do Norska a na Island.  Proč sem? Jsou tu nejen divoké řeky s dostatkem vody, ale i mnoho vodopádů, skluzavek a peřejí, které ještě nebyly nikým zdolány. Na cestě je potká mnoho nepříjemností včetně hospitalizace v nemocnici, nejedna pokuta, bloudění a mnoho dalšího, co do správného dobrodružství patří.

Sandstone – Pískaři

Vyhrál na MHFF ceny „Nejlepší dokument“ a „Cena diváků“.

Je to dokumentární snímek o historii pískového lezení v Adršpachu, Teplických skalách, na Ostaši a v Broumovských stěnách, kde je dnes k lezení několik tisíc cest. Ovšem jak k tomu došlo? Kdo se na tom podílel? A vznikají pořád?

Každá cesta má ojedinělý příběh a v dokumentu vám budou některé z nich, ty zásadní, představeny. Ve filmu je i několik rozhovorů s Bohumilem Sýkorou a Tomášem Čadou, místními legendami skal. Představí se vám i bratři Stráníkovi, Jitka a Luboš Mázlovi a nebo Dušan Stoupa Janák.

Foto k filmu Sandstone.

Foto k filmu Sandstone. Zdroj: hedvabnastezka.cz

Cesta domů

Krátký snímek Cesta domů byl onou pověstnou třešničkou na dortu. Pro mě to bylo výborné zakončení festivalu.

Jeden z nejlepších freestyle trialistů světa Skot Danny MacAskill některými svými kousky naprosto popírá fyzikální zákony. V prostředí Skotska a ostrova Skye jezdí, skáče a ukazuje všelijaké triky, které ovládá, a že jich není zrovna málo.

Zdroj perexové fotografie: hedvabnastezka.cz

Zdroj informací: hedvabnastezka.cz

Zdeňka Kousalová

Zdeňka Kousalová

Ráda čtu a dělám mnoho jiných věcí, zde mám prostor o nich i psát. :o) A vy mi můžete napsat na zdenka.kousalova@generace21.cz :-D

Zanechte komentář