Příběhy českého designu #4/Lípa

Design / 11.4.2017

Nebaví vás suvenýry formou nevkusu a kýče? Našli jsme obchod, který na ně jde jinak.

Praha je skvělé město – bohatá historie, jedinečná atmosféra, spousta (nejen) kulturního vyžití, zkrátka rozvíjející se metropole, kde je neustále co dělat. Není se tedy čemu divit, že láká tolik turistů. Onen turista přijede, jistě si město jak se patří užije, pořídí si na památku pár matrjošek a vrátí se domů.

A to je právě ono. Místo tradičních českých výrobků najdeme v centru města desítky obchodů se suvenýry a v nich pořád to samé – matrjošky, kýčovité magnetky, trička s pivem.

Představujeme

čokoláda design obal na tablet polštář lípa store

Fair trade hořká čokoláda, designové obaly na tablety i polštářky s motivem lípy. Zdroj: lipastore.cz

A právě tomuto problému se rozhodl čelit Lípa Store, obchod nabízející tuzemské výrobky spojené motivem Lípy – českým národním symbolem. Jedná se o dárkové předměty jak pro cizince, tak pro samotné Čechy, sortiment je totiž velmi rozmanitý.

Najdete tu věci pro zútulnění domova (hrnečky, polštáře, plakáty),  jedlé dárky (čokolády, marmelády, lipový sirup), radůstky pro nejmenší (hračky, bločky, pastelky), nebo třeba designové propisky a obaly na tablety. Díky rozvíjející se spolupráci s českými designery a výrobci navíc vznikají limitované kolekce, jako například ta aktuální s ilustrátorkou Klárou Tesařovou, která pro Lípa Store vytvořila stylové papírové obaly na iPad.

Výběr toho nejlepšího

Franz Kafka plakát proměna Patrik Antczak Lípa store design interiér

Autorský plakát Patrika Antczaka – Franz Kafka. Zdroj: lipastore.cz

Ve změti originálních kousků a nevšedních produktů je těžké vybrat si svého oblíbence. Za mě je to tento autorský plakát s významným představitelem literatury 20. století pražským rodákem Franzem Kafkou, vytvořený Patrikem Antczakem. Stojí 790 Kč a k dostání je, stejně jako všechny ostatní produkty, buď na webových stránkách Lipastore, nebo v knihkupectví Book Therapy.

šperk náramek stříbrný stříbro mapa české republiky lípa store design

Stříbrný náramek s mapou České republiky. Zdroj: lipastore.cz

Dalším výrobkem stojícím za zmínku je tento velmi vlastenecky pojatý stříbrný náramek s mapou České republiky. Má ho na svědomí Lenka Šváchová a je určen k „oslovení stylových a jedinečných žen“. Pořídit ho lze za 2 459 Kč.

Pokud se však obchod snaží konfrontovat právě obchody se suvenýry, spousta zákazníků by jistě ocenila více výrobků s jasnější suvenýrovou tváří. Jsem si jistá, že i klasiky, jako klíčenky nebo trička s českým motivem, se dají pojmout nápaditě a stylově.

5 otázek pro Lípu

Co považujete za typicky český dárek (mimo vaši kolekci)?

Naše kolekce Lípa vám napoví, že máme rádi dárky s příběhem a tradicemi. Každá věc, která je vyrobena s láskou, je svým způsobem krásná.

Co stálo u počátku Lípy? Kolik vás bylo, jak jste se seznámili a vytvořili značku?

Nápad přijít se značkou Lípa se zrodil v zahraničí. Přišlo nám vždy škoda, že v každé zemi objevíme vkusné dárky, které vychází z tradic dané země. Jsou navrženy a vyrobeny s nadčasovým designem, jsou vkusné a kvalitní To nám dalo impuls vytvořit podobnou kolekci i v Čechách.

Kdo tvoří tým?

Kromě mě a manžela je to Karolína, která má na starosti obchodní stránku Lípy, získávání nových obchodních příležitostí, spolupráci s designovými galeriemi a veletrhy. Pak jsou to naši ambasadoři a v neposlední řadě grafička Nikol, která drží vizuální styl kolekcí Lípa.

Jaký vidíte v Lípě potenciál?

Celý tým věří, že se Lípa stane značkou, která bude pevně spojená s Českou republikou. Chtěli bychom, aby o nás turisté věděli už když se do Česka vydají, a aby šli cíleně vybrat krásné, vkusné a s láskou dělané suvenýry právě k nám. Určitě bychom chtěli v budoucnu více obchodů po České republice. Nebráníme se ani představení značky v zahraničí.

Sušíte doma lípu?

Minulé léto jsme to opět nestihli, tak třeba tohle léto :).

Zdroj miniatury a úvodní fotografie: Facebooková stránka Lípa

Sára Šnejdarová

Zanechte komentář