kuchyně

Nejnutnější věci, které nesmí chybět v první kuchyni

Na talíři / 21.3.2013

Každého to jednou čeká – odtrhnout se od rodičů a zařídit si vlastní bydlení. Jakou postel, televizi, jakou kuchyň? Co ale nakoupit do kuchyně jako první?

První vlastní bydlení může vyvolat mnoho radosti a nadšení, stejně tak i strach a nejistotu. Někdo může mít obavu, jak zvládne bydlet sám, jiný zase neví, co si pořídit jako první. S tím druhým bychom vám mohli poradit my. Povíme vám, co nejnutnějšího byste si měli pořídit do kuchyně.

Kuchyně je spolu s koupelnou a toaletou ta nejdůležitější místnost v domácnosti. I když zrovna nejste milovníci vaření, bez kuchyně se obejde málokdo. Z domova jste byli zvyklí na ten luxus, že v kuchyni je všechno. Mohli jste vařit a nepřemýšlet nad tím, které nádobí je potřeba. Některým dokonce stačilo jen naložit jídlo na talíř a následně ho odložit do myčky. Ale v nové domácnosti máte jen podlahu a vše ostatní si musíte pořídit sami.

Koření

Misky, talíře, nejen to budete potřebovat ve své nové kuchyni. Zdroj: sxc.hu

Měli bychom začít nábytkem, ale ten je čistě otázkou vkusu a finančních prostředků. Budeme tedy předpokládat, že kuchyňský nábytek si každý zařídí dle svých možností. Co dál? Ne každý z vás má to štěstí koupit si vše najednou. Povíme si tedy, bez čeho se v kuchyni neobejdeme při běžném vaření. A ten luxus mít myčku a kávovar necháme na později.

Vybavujeme kuchyni

Hrnce, pánve, rendlíčky – Vhodné je mít alespoň tři hrnce rozdílných velikostí. Větší, ve kterém můžete vařit třeba omáčky nebo špagety, střední na brambory a malý například na kaši. Měli byste mít minimálně jednu pánev na smažení. Může se hodit i konvice, pokud se nerozhodnete pro tu rychlovarnou.

Míchačky, sběračky, obracečky – Abychom mohli vařit, musíme mít něco na zamíchání. Nejlepší jsou dřevěné míchačky a obracečky středních velikostí a kovové či plastové sběračky a naběračky. Některé se dají koupit za i pár korun.

kuchyně

Bez některých kuchyňských vymožeností se zkrátka neobejdete. Zdroj: sxc.hu

Talíře, talířky, misky – Nezbytnou věcí každé kuchyně jsou talíře. Běžně se kupují ve třech variantách: hluboké polévkové, mělké na hlavní chod a dezertní talířky. Vhodné je mít i pár misek různých velikostí na saláty i k přípravám při vaření.

Příbory – Někdo nám může oponovat, že mu stačí polévková lžíce. My ostatní se ale neobejdeme i bez vidličky, nože a čajové  lžičky. Někdy se nahradit nedají.

Nože – Nejen nože příborové, ale ani na ty ostré nesmíme zapomenout. Opět je dobré mít tři velikosti + jednu škrabku na brambory a zeleninu.

Skleničky a hrnečky – Na hrnky a skleničky určitě  nezapomene, ale milovníci vína by si měli koupit alespoň dvě sklenky na víno. Někteří se zase neobejdou ani bez půllitru a „panáků“.

Peču, pečeš, pečeme – I na pečení musíme myslet. Budeme potřebovat alespoň jeden plech správné velikosti do naší trouby, někteří i zapékací mísu a rozhodně chňapku.

Hygienické vybavení – V neposlední řadě bychom neměli zapomenout koupit nějaký prostředek na nádobí, pár hadříků a savé utěrky. V kuchyni jsou nezbytností.

Ostatní – Mezi další věci, které by nám rovněž neměly v kuchyni chybět, patří struhadlo, otvírák na lahve i konzervy, vývrtka, kořenky, prkýnka (alespoň dvě; jedna na maso a druhá na zeleninu a ostatní potraviny), vál a váleček.

Někteří budou potřebovat věcí ještě víc, než bylo jmenováno, někdo nám zase bude oponovat, že si vystačí i s menším množstvím věcí. I tak ale doufáme, že jsme vám pomohli alespoň připomenout některé věci, které vám na nákupním seznamu chyběly, a přejeme vám hodně kulinářských zážitků v nové – vlastní – kuchyni.

Bez čeho se neobejdete v kuchyni vy?
Napište nám komentář!

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Simona Mašková

Simona Mašková

"Fotografie jsou pohledem do duše fotografa"

Zanechte komentář