Nebuďte průměrní, ukažte své kvality!

Osobní rozvoj / 7.3.2017

Jak rozvinout svůj výjimečný potenciál? Uvědoměním si svých silných a slabých stránek.

V našich životech děláme často chybu v tom, že se zaměřujeme na to, co nám nejde, a naopak to, v čem jsme dobří, nevnímáme jako důležité. To nás udržuje v průměru, v podstatě nemáme šanci vyniknout. Pokud chceme být v něčem jedničky a skutečně obohacovat svět, je nutné vynakládané úsilí, které věnujeme na zlepšení svých chyb, investovat do svých kvalit.

Už ve škole se s tím setkáváme. Všichni musí umět všechno. Rodiče své děti doma sice pochválí za jedničku z češtiny, ale vzápětí na to jim domlouvají, aby si opravily trojku z matiky. Dítě se tak soustředí na vylepšení této oblasti a přitom zmenšuje šanci rozvíjet se v tom, co mu jde opravdu dobře. Přitom nikdo z nás nemůže ovládat vše dokonale. Není třeba se tolik soustředit na věci, které nám nejdou a k nimž cítíme odpor, tím se pouze okrádáme o svou energii, která by mohla být využita mnohem efektivněji.

Ten umí to a ten zas tohle a všichni dohromady udělají moc! – Jan Werich

Nedostatky berte s nadhledem

Možná máte tendenci vidět na sobě jenom to špatné. Možná máte pocit, že byste neměli mít chyby a nedostatky. Ale pravdou je, že člověk je bytost nedokonalá. Nikdo z nás nemůže být perfektní a zvládat vše stoprocentně. Každý máme nějakou svou slabší stránku, něco, co nám prostě nejde, v čem nejsme tak dobří, čeho se bojíme nebo v čem jsme nebyli tolik obdařeni. Kdybychom byli všichni stejně bezchybní a dokonalí, nemohli bychom v ničem ani vynikat. Na světě by nebyla různorodost a pestrost, všichni by byli stejní a navzájem by se nemohli obohacovat.

Neberte své chyby tak vážně. Zdroj: foter.com, Steven Leonti

Z toho plyne, že bychom měli být vděční i za svoje chyby. Někdy není lehké je přijmout, obzvlášť, když nás za ně druzí kritizují. Uvědomte si však, že není nutné se zalíbit všem. Od toho tu přeci nejsme. Vzdejte se požadavků na vlastní dokonalost, osvobodí vás to. Způsob, jak pocítit svou hodnotu a začít věřit ve svou jedinečnost, je právě přijetí vlastních nedostatků. Uznejte, že k vám patří i ty nehezké vlastnosti, strachy a stinné stránky.

Cvičení pro přijetí vlastní nedokonalosti

Vezměte si papír nebo si otevře dokument ve Wordu a začněte psát dopis, v němž představíte všechny své nedostatky, které máte. Zapojte humor a sebeironii. Cílem je přiznat si své chyby a s nadhledem přijmout, že i takové stránky k nám patří a nemá cenu je za každou cenu bojkotovat.

Jsem (vaše jméno).

Ano, ta holka/ten kluk, která/který…

Ukázka: Jsem Petra. Ano, ta holka, co se všeho bojí, od pavouků přes vedoucího diplomky až po rychlou jízdu autem a to, že se pod někým propadne led. Ano, ta holka, která si nařídí budík na sedmou a pak vstane v 11 hodin. Ano, ta holka, která je technikou nepolíbená a dělá jí problém pochopit i funkce televizního ovladače. Ano, ta holka, která se zabývá infantilními věcmi a brečí u ekologických filmů. Ano, ta holka, s kterou si nezahrajete volejbal, protože prostě nedokáže dostat míč přes síť… apod.

Není možné si namlouvat, že máte pouze skvělé vlastnosti, jsou zde i odvrácené stránky vaší osobnosti a ty je potřeba přijmout. Protože i ty jsou vaše – a když si je uvědomíte, můžete přizpůsobovat svůj život tak, aby na vás neměly negativní vliv a neokrádaly vás o energii.

Stavte na svých silných stránkách

Pokud jsme si vědomi svých slabších stránek, nutně nám musí vyplynout, v čem vynikáme. A přesně na těchto vlastnostech bychom měli stavět. To, co nám jde snadno a bez námahy, to, u čeho zapomínáme na čas, je naší parketou, na které to můžeme pořádně roztančit.

Sepište si všechny činnosti, při nichž se cítíte jistí v kramflecích, při nichž se cítíte jako ryba ve vodě… Co umíte? Co vám jde? Co děláte s radostí? I když je vaším povoláním kuchařina, nemusí to nutně znamenat, že je to něco, co s vámi bytostně souzní. Ve skutečnosti můžete zjistit, že je vaší silnou stránkou hudba, protože ve volném čase krásně hrajete na piano.

Jste rozeným umělcem? Běžte a dejte do toho, co nejvíc. Zdroj: foter.com, Allen McGregor

Pokud můžete, věnujte těmto oblastem svou pozornost. Přesuňte je z druhé koleje na tu první. Dovolte, aby se staly smyslem vašeho života. Spousta z nás se nutí do něčeho, co nám není vlastní. Vyplňujeme většinu svého života něčím, pro co nemáme předpoklady, a proto nás to stojí mnohem víc úsilí.

Zkuste se realizovat v oblastech, které jsou pro vás přirozené. Založte si sešit, kam si budete zapisovat svoje pokroky. Naplánujte si konkrétní kroky, které podniknete. Pokud vás baví malování, vyrazte na kurz a zdokonalte svoje dovednosti. Pokud jste vášniví čtenáři a rádi se bavíte o knihách, zkuste si založit blog a psát na něj recenze. Hledejte způsoby, jak svoje záliby povýšit, jak rozvinout svoje schopnosti a dostat se dál. Třeba i do fáze, kdy se vlastními vášněmi začnete živit.

Nebojte se ukázat

Často máme tendenci své vnitřní poklady skrývat. Bojíme se, že nás ostatní nepřijmou takové, jací jsme. Stydíme se ukázat se ve své přirozenosti a se svými odchylkami. Bojíme se, že nás ostatní nebudou mít rádi, pokud zjistí, že jsme jiní, že vybočujeme. Tímhle postojem si však uzavíráme dveře k druhým lidem a ke světu. Nemůžeme být sami sebou a projevit své jedinečné vlastnosti.

Uvědomte si, že nejde o to zapadat do škatulek. Nebojte se nepřijetí. Nejste tu od toho, abyste plnili očekávání druhých, ale abyste následovali vlastní cestu.

Je lepší být nenáviděn pro to, jaký jsi, než být milován pro to, co nejsi. – Kurt Cobain

Pamatujte si, že se nikdy nezavděčíte všem. Vždy se najde někdo, kdo vás nebude mít rád a kdo se na vás bude dívat skrz prsty. Kvůli takovým si ale nemusíte dělat vrásky. Vyhledávejte ty, kteří jsou podobného naladění, zkuste objevit podobně smýšlející komunitu lidí a čerpejte od nich podporu pro své projekty, pro svou vlastní životní cestu.

Jste originál, tak se netvařte jako kopie a buďte si vědomi své výjimečnosti!

Zdroj úvodní fotografie: foter.com, Jamie Schaap

Petra Pospíchalová

Petra Pospíchalová

Jako studentku bohemistiky mě fascinuje, co všechno může být skryto v proudu slov. Jsem milovnice veršů, mouder a příběhů a ráda je i sama tvořím. Když zrovna nejsem zalezlá doma s knížkou nebo nepíšu článek, najdete mě v přírodě. Její krása a harmonie mi vždycky dodá vnitřní klid, inspiruje mě a naplní mě radostí. A ještě lépe, když mám přitom vedle sebe nějaké svoje lidské miláčky, které ze všeho nejradši láskyplně podporuji. :-)

Zanechte komentářVaše názory

  • V

    To je krásný článek!