Cyklistická sezóna 2017: 100. ročník Giro d’Italia i český útok na bednu

Sport / 11.3.2017

Jaké budou vrcholy letošní cyklistické sezóny? A ve kterých závodech uvidíme české jezdce?

Silničářská sezóna už odstartovala, přesto závody ze začátku roku nepatří mezi cíle většiny závodníků. Kratší etapové závody určené především pro spurtery, na kterých se vrchaři zatím jen oťukávají, nevypovídají o formě jezdců na celkové pořadí téměř nic. Jak na tom kdo je, se tedy ukáže až v závodech, které na peloton teprve čekají.

Být konečně první

Český cyklista a bývalý mistr světa v cyklokrossu Zdeněk Štybar má svůj vrchol sezony už relativně blízko před sebou. V sobotu 25. února začal více než měsíční blok kostkových klasik, během kterých by chtěl Štybar vystoupat alespoň jednou na stupně vítězů. Nejvýš v této sérii závodů samozřejmě stojí legendární Paříž-Roubaix, kdy byl Štybar při svém prvním startu v roce 2013 senzačně šestý, o rok později pátý a v roce 2015 dokonce druhý. Ale možná právě neustálý vzestup, kdy všichni doufali, že ho zakončí prvním místem, ho loni srazil, tlak v závodě nevydržel a skončil 110. Letos by chtěl navázat na svou sbírku skvělých umístění, tlak si snaží nepřipouštět a k jednomu z hlavních cílů jeho sezony tak přistoupit zodpovědně, ale zároveň v klidu. K tomuto stavu mu ale pravděpodobně moc nepřidá současná situace v jeho týmu Quick-Step, kde je doslova přetlak lídrů na kostkové klasiky. Tom Boonen, který jede letos svou poslední sezonu a zajisté by chtěl přidat i páté vítězství na Paříž-Roubaix. To by ho totiž udělalo absolutním rekordmanem v historii závodu.

Niki Terpstra, vítěz roku 2014, by se dalšímu vítězství do své sbírky jistě taky nebránil. Letošní rok je zároveň nováčkem v týmu exmistr světa Phillip Gilbert, který se specializuje spíše na ardénské klasiky, ale nelze ho z potencionálního okruhu favoritů vyloučit. A také Mateo Trentin nebo Yves Lampert, kteří mají možnost promluvit na klasikách do pořadí.

V nadsázce řečeno, kdyby favoritů na výhru bylo pět, tak čtyři budou ze Štybarova týmu. Zda je to výhoda či nikoliv, ukáže až čas.

V roce 2015 se Štybarovi podařilo vystoupit na druhou příčku. Jak vysoko to dotáhne letos? Zdroj fotografie: www.facebook.com/Zdenek-Stybar

Mezi kostkami a asfaltem

Hned za klasikami na kostkách budou následovat ardénské klasiky, tedy cíl dalšího Čecha a Štybarova kolegy z týmu Petra Vakoče. Ten se loni blýskl pátým místem na závodě Strade Bianche, který se jezdí po šotolinových cestách a hlavně vítězstvím na Brabantském šípu, tedy závodem na pomezí mezi Ardénami a klasikami na kostkách. Vakoč by se tedy mohl stát lídrem na některé z klasik, ale v přítomnosti Phillipa Gilberta, Dana Martina nebo Juliana Alaphilippa v týmu, vůbec nebude mít lehké dostat při závodě volnou ruku. Zároveň by se Vakoč jako tempař a muž pro úniky mohl dostat i letos do sestavy na Tour de France.

TŘI VRCHOLY LETOŠNÍ SEZONY

Giro d’Italia

 • již 100. ročník této italské Grand Tour
 • start 5. května na ostrově Sardinie
 • mezi taháky letošního ročníku patří i výjezd na Etnu ve čtvrté etapě
 • poslední etapou bude 28. května individuální časovka v Milánu
 • Kolumbijec Nairo Quintana bude mít vítězství na Giru jako svůj první cíl v pokusu o double Giro-Tour

Tour de France

 • startovat se bude po třiceti letech v Německu – 1. července v Düsseldorfu
 • letos jsou na programu pouze tři horské dojezdy
 • do itineráře je zařazen kopec Mont du Chat – podle některých nejobtíženější asfaltové stoupání ve Francii (na devíti kilometrech sklon až 22 %)
 • předposlední etapa bude 23 kilometrů dlouhá časovka v Marseille, která stále ještě může rozhodnout o vítězi
 • závěr proběhne tradičně na Champ-Elyeés 23. července

Vuelta a España

 • teprve po třetí v historii závodu bude start mimo španělské území, konkrétně ve francouzském Nimes 19. srpna
 • oproti loňským ročníkům bude méně prudších a více dlouhých stoupání
 • v posledním týdnu bude na programu dlouhá časovka
 • vítěz bude jasný po poslední etapě 10. září
 • Chris Froome chce prolomit prokletí (tří) druhých míst a závod konečně vyhrát

Vrchař nebo klasikář?

Doposud velkým překvapením letošní sezóny je bývalý biker Ondřej Cink, který dokázal vyhrát mistrovství světa juniorů v MTB a v elitní kategorii vybojoval bronz. Pro letošní sezónu přestoupil na silnici do nově vzniklé stáje Bahrain-Merida, jejíž hlavní hvězdou je Ital Vincenzo Nibali. Hned v prvních dvou závodech ukázal, že to myslí s přerodem na silničáře opravdu vážně, když dojel na Tour Down Under na 22. místě a skončil 9. při závodě Kolem Andalusie (především díky fantastickému 15. místu z individuální časovky). On sám se vidí jako vrchař, jiní ho odhadují spíše na výbušného klasikáře. Kdo má pravdu, poodhalí až další výsledky.

Nový vítr od protinožců

Změnou prostředí prošel i Roman Kreuziger. Z rozpadajícího se Tinkoffu přešel do australské Oriky. Dalo by se tak říci, že vyměnil stárnoucí hvězdu Alberta Contadora za uvolněné, vtipkující Australany a vycházející hvězdy – bratry Yatesovi a Kolumbijce Chavese. Kreuziger jim může pomoci v rozvoji jako starší a zkušenější závodník, zároveň snad ale dostane dostatek volnosti při naplňování vlastních ambicí. Třeba jako spolulídr na Tour de France.

Se staronovým týmem do bitvy o celkové pořadí

Velký návrat zažívá letos Leopold König, který se po dvou letech ve Sky vrací zpět do stáje, v jejichž barvách se zviditelnil cyklistickému světu. V roce 2013 na Vueltě vyhrál horskou etapu a zároveň se dokázal probít do elitní desítky. O rok později na Tour de France skončil na sedmém místě. Tehdy se jeho tým jmenoval NetApp-Endura, na Grand Tours se dostával (jako druhodivizní tým) díky divokým kartám a měl ten nejmenší týmový autobus ze všech. Letos je tým prvodivizní, změnil název na Bora-Hansgrohe a svým vybavením se může řadit mezi nejlepší týmy na světě.

Leopold König Vuelta

Leopold König v cíli 8. etapy Vuelty 2013, kdy o sobě dal vědět světu. Zdroj: www.facebook.com/leopoldkonig87

König měl být původně lídrem týmu na Tour, ale po odtajnění trasy ostatních dvou Grand Tours své plány změnil a pojede o umístění v TOP5 na stém ročníku Gira a později také jako spolulídr na Vueltě. Dva roky strávené ve Sky, kde je přetlak jezdců na celkové pořadí, v popředí s Chrisem Froomem, mu určitě přinesly mnohá pozitiva, ale neustálý boj o pozici lídra v týmu nebyl zřejmě ideální stav. V jeho staronovém týmu se o pozici lídra bude dělit pouze s jedním člověkem – Polákem Rafalem Majkou.

S tímto jezdcem se nepohodl na Tour de France 2014, kdy ho Polák v posledních metrech kopce přespurtoval po té, kdy se za Königem celý kopec vezl. König tehdy v rozčilení s nadsázkou řekl, že „ kdyby to bylo o první místo, tak si tu paštiku namažu na chleba“. Nyní je podle Königových slov mezi nimi už všechno v pořádku. Snad v tomto roce dokáže s novým týmem dosáhnout na umístění v TOP5 a možná i výše.

Stále není jasné, co čeká na Jana Bártu, letos znovu Königova kolegu v týmu, který ještě nemá letošní program upřesněn nebo na Jana Hirta z druhodivizní stáje CCC Sprandi Polkowice, která musí spoléhat na divoké karty a proto nemůže Hirtův program specifikovat.

Cyklistické závody budou už za pár měsíců znát své vítěze, tak snad se v tabulkách objeví i některé z českých jmen.

Zdroj úvodní fotografie a miniatury: www.pexels.com

Štítky

Alžběta Petrášová

Alžběta Petrášová

Středoškolačka, která má ze všeho nejradši sezení na louce, chvíle u dobré knihy nebo filmu a hlavně sbírání zážitků na cestách s přáteli.

Zanechte komentář