Případ ukradeného zubu: Nové záhady paranormálního detektiva

Literatura / 8.3.2017

Šílený detektiv se znovu vrhá do akce a Abigail Rooková vám o tom poví všecko!

Máte rádi detektivky? Máte rádi nadpřirozeno? Humor a sarkasmus? Potrhlé asociální hrdiny? Kapku historie? Ujeté nápady? A Jackabyho jste nečetli? Tak to byla největší chyba, jakou jste mohli udělat. Excentrický detektiv a jeho pomocnice Abigail Rooková se vracejí už v druhé knize a stojí před záhadami většími, než se čekalo. Co jiného taky očekávat od Případu ukradeného zubu?

„Existuje také neomalený malajský démon připomínající kobylku, který vyvrtá své oběti díru do hlavy a přinutí ji blouznit o kočkách.“

Masožravá koťátka i historické okénko

To se takhle ve městě objevil vrh koťátek, která ale nebyla koťátka, nýbrž zákeřní masožraví kožoměnci. Přišlo se na to tak, že se jejich matka přes noc jen tak proměnila v rybu. A Sherlock s Watsonem… pardon, Jackaby s Abigail se museli postarat o to, že se tyhle zákeřné potvůrky nerozšíří po celé Nové Anglii.

Zní vám to ujetě? To proto, že knížky o Jackabym jsou neskutečně ujeté  a to je na nich právě boží. Člověku možná chvíli trvá, než se do všech těch potvor, příšer a duchů začte, ale pak jen žasne a tleská, co to Ritter vymyslel za geniality. Podivný svět detektiva se specializací na paranormální jevy je totiž hlavní devízou tohoto cirkusu.

„Všetečka je ta ryba, že?“ Žena znovu přikývla. „Teprve od nedávna,“ fňukla.

Autorovi se přesně povedlo namíchat dohromady dva hlavní aspekty. V první řade zdařile napodobuje období konce devatenáctého století, jeho zvyky a tradice, jak je, co se Nové Anglie týká, známe z hodin dějepisu. Abigail jako žena se musí prát za respekt a s všeobecnými předsudky, na druhou stranu ale u podivného detektiva získává nepoznanou volnost. A právě to je aspekt číslo dva – ta magická, fantaskní stránka příběhu, která je velmi přirozeně vmíchána do reálného vyprávění jako jeho odvěká součást. Po chvilce čtení totiž zjišťujete, že vás vlkodlaci a duchové už zkrátka nevyvádějí z míry a berete je jako součást historického koloritu.

Přiznávám, že příběh jako takový pro mě byl v prvním i druhém dílu tak trochu na vedlejší koleji. Ne že by se nepovedl – je solidní, vede děj rázně vpřed a díky němu je to všechno tak geniálně čtivé. Víc mě ale baví jeho kulisy a hlavně atmosféra – podivná, jiná, ale zároveň servírovaná tak, jako kdyby šlo o něco naprosto normálního.

„Takže to je váš první odhad? Otvíráte upírem?“ „Nemůžu vyloučit východoevropskou strigu nebo čínského ťiang-š’e. Přece jen, tohle je země přistěhovalců.“

S postavami vše stojí i padá

A pak jsou tu samozřejmě postavy, které se na vystavění této atmosféry podílejí velkým dílem. Přirovnání ústřední detektivní dvojice k Sherlockovi a Watsonovi je rozhodně na místě a myslím, že se autor inspiraci slavnou dvojkou ani nesnaží skrývat.

Jackaby je podobně geniální a mimo realitu praktického života jako jeho viktoriánský předchůdce, lidé ho moc nebaví a je k nim tak trochu lhostejný. Abigail se snaží držet s velkou myslí tempo, ale občas nestíhá a cítí se tak trochu neschopně. Na druhou stranu si postupně uvědomuje, že bez ní ó-velký-detektiv nedokáže fungovat a že zkrátka potřebuje někoho, kdo se o něj postará. A kdo o něm bude vyprávět. Autorská volba, že budou příběhy vyprávěny očima tak trochu vedlejší postavy, která je ve všem to paranormálním dění taky nováčkem, se zdařila na jedničku a čtenář se do děje noří společně s asistentkou samotnou.

„Jestli na něj chceš udělat dojem, nemysli na svoje slabé stránky – mysli na ty jeho.“

Ve druhém díle se setkáme hlavně s našimi starými známými, a tak není třeba zdržovat se představováním – od první stránky se bez zbytečného vysvětlení děj rozbíhá dál přesně od chvíle, kde v předchozím díle skončil. V druhé půlce poté, co dvojka opustí New Fiddleham a vydá se řešit záhadu mizejících dinosauřích zubů z vykopávek, sice kniha trochu ztrácí dech, ale svižný závěr to čtenáři opět vynahradí. A kromě toho Ritter rozmarně přihazuje nové postavičky, jako je reportérka Nellie Fullerová nebo obhroublý lovec kožešin Hank Hudson. Oba si zamilujete, jsou totiž tradičně ritterovsky divní.

Série, či kusovka?

Z výše uvedeného se může zdát, že je druhý díl spíše samostatně stojícím románem než kouskem skládačky celé série. Tak to však není – autor zde pracuje i na tématech, která přesahují z dílu prvního, a čtenáři si rozhodně smlsnou třeba na rozvíjejícím se příběhu ducha (dušice?) Jenny, která obývá Jackabyho sídlo a stala se Abigailinou kamarádkou a důvěrnicí. A i vztah mezi Abigail a Charliem se bude nějak vyvíjet, i když se rozhodně nemusíte bát přeslazeného cukrování – což je jeden z aspektů téhle knihy, za který nikdy nepřestanu být vděčná.

Jackabyho čapka vypadala tak trochu jako neumělá dětská kresba čepice – kresba, ve které byste klidně mohli vidět neforemného slona nebo třeba brokolici, kdybyste nevěděli, ze které strany se máte dívat.

Dá se říct, že druhý Jackaby se přesně drží schématu, které nastavil díl první – je zábavný, potrhlý a plný magie. Kromě toho baví svým historickým zasazením a svéráznými hrdiny, které z hlavy jen tak nevyženete. Příběh není složitý a neřeší komplikovaná témata a asi se u něj nebudete bát, ale rozhodně se pobavíte. A to je pointa těchto knížek s autistickým detektivem a jeho někdy-až-moc přičinlivou pomocnicí. Tak jen houšť a větší kapky, další díly čekají na přeložení!

Případ ukradeného zubu

Autor: William Ritter

Nakladatelství: Host

Rok vydání: 2017

Počet stran: 272

Více informací naleznete na stránkách nakladatelství Host.

Zdroj všech fotografií: Katka Stupková, Generace 21

Zdroj citací u fotek: Případ ukradeného zubu

0 75 100 1
75%
Average Rating

Případ ukradeného zubu

Jackaby je jednohubka, která se vám sice brzy vykouří z hlavy, ale na druhou stranu po ní rádi znovu a znovu sáhnete, protože si budete živě pamatovat, jak jste se bavili. Má nápad, má švih, víc na víkendové odpoledne ani nechci!

  • 75%

Štítky

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář