Masaryk: Česká verze House of Cards

Film / 4.3.2017

Autor:

Drogy, intriky a Masaryk mladší. To je životopisné drama o jedné z nejzajímavějších postav předválečného Československa.

Masaryk

životopisné drama

Česko / Slovensko, 2017, 113 min

Režie: Julius Ševčík

Hrají: Karel Roden, Oldřich Kaiser, Arly Jover,  Hanns Zischler a další

„Kde domov můj, kde domov můj. Voda…“ Začátek naší hymny je také začátkem filmu, který divákům představí syna Tomáše G. Masaryka. Filmu, který nastíní děj okolo Mnichovské dohody, filmu, který doplní dějepisné znalosti o Eduardu Benešovi a hlavně o Janu Masarykovi.

Použití hymny pro začátek filmu by se mohlo jevit jako zbytečný pokus o vlastenectví, ale ono to ve spojení s exilem „Jeho Excelence“, jak je Masaryk ve filmu titulován, funguje. Jan Masaryk se snaží uniknout událostem, které stály za koncem existence Československé republiky. Republiky, u jejíhož zrodu stál jeho otec. Republiky, kterou jako syn nedokázal zachránit. Právě to dovedlo Masaryka do psychiatrické léčebny v New Jersey. Odtud je zprostředkováno dění před pobytem v léčebně skrze rozhovory s ošetřujícím doktorem Steinem.

Fitzgerald a politika

Způsob vyprávění je tedy dosti podobný jako u hollywoodského trháku Velký Gatsby. Ještě více to umocní první vzpomínka. Bujarý večírek, kde se Jan Masaryk oddávám všem radostem, které si ve své době mohl přát – sexu s nádhernou ženou, alkoholu a kokainu. Nic překvapivého, sám Masaryk ve snímku naznačí, že se tak snaží vyrovnat se stavem svého otce, který vzápětí skoná. Poté již veškerá podobnost s Gatsbym končí a přichází na řadu jiné zahraniční dílo.

„Jeníku, Beneše se drž…“ řekl T. G. M. na smrtelné posteli Janovi. Ten se Beneše držel, i když nad ním ostatní zlomili hůl, jenže…

House od Cards – seriál, který vypráví o americké politice. Ona podobnost je dána tématem politiky všeobecně. V politice si totiž každý hraje na svém písečku – a co teprve v době, kdy je v Evropě Hitler. Masaryk se snaží dělat vše, aby se dostal k informacím o stanoviscích mocností. Tajná schůzka, svedení ministrovy ženy nebo pokus o vstup na akci anglického konzulátu, takové jsou Jeníkovi metody. Jenže poté přijde zrada, o které se na hodinách dějepisu nemluvilo. Za doplnění našich informaci zaslouží autoři snímku pochvalu, neboť se opravdu snažili být historicky přesní ve všech ohledech, kdy je to naprosto nutné.

Život Jana Masaryka byl jako na horské dráze a podobným stylem je nám i zprostředkován. Film skáče od události k události. Léčebna, minulost, léčebna, část děje v Československu, část v Anglii, část v USA. K tomu se mísí čeština s angličtinou, chvílemi i francouzštinou. Zní to chaoticky, ale funguje to skvěle. Film působí autenticky. Co si zaslouží největší pochvalu, je právě ona dvojjazyčnost. Konečně film, kde nemluví všichni stejným jazykem.

Osudová žena Jana Masaryka, americká spisovatelka Marcia Davenport.

Hvězdné obsazení

Obsadit do hlavní role Karla Rodena je sázka na jistotu. Snad nikdo nepochybuje o jeho hereckých kvalitách, obzvláště jeho role ve snímcích z doby druhé světové války stojí za to. Ovšem tím, kdo ve filmu zazářil, je Oldřich Kaiser v roli Eduarda Beneše. Zprvu nechtěl ve snímku hrát, ale naštěstí ho štáb přemluvil. Jeho herecký výkon byl výjimečný, dost možná je to díky kontrastu s jeho humornými skeči, ale přesto by si za svůj výkon zasloužil samostatný film o Eduardu Benešovi. Ani další herci neodvedli svou práci špatně, ale výkony dvojice Kaiser-Roden jsou skvostem, který je mírně zastínil.

Na české poměry se jedná o výjimečný snímek. Za jeho úspěchem určitě stojí mezinárodní spolupráce – Česka (Česká televize), Slovenska (RTVS) a Německa (ZDF/Arte). Scénář vznikl na základě spolupráce s programem ScripTeast. I díky tomu se Masaryk dočkal 14 nominací na výroční ceny Český lev 2016. Jediné, co filmu možná někdo vytkne, bude konec: Masaryk končí před začátkem velké lásky s Marcií Davenport a hlavně před Masarykovou smrtí, která je dodnes zahalena tajemstvím.

Zdroj všech fotografií: Bioscop

Zdroj videa: youtube.com 

0 80 100 1
80%
Average Rating

Masaryk

Snímek Masaryk rozhodně není nejlepším filmem na dané téma, co se světových žebříčků týče, ale na české poměry jde o film vynikající. Jediné mínus je vyhnutí se kontroverzní smrti Jana Masaryka. Druhým mínus by pak mohlo být to, že není ohlášené volné pokračování o Eduardu Benešovi, neboť herecký výkon Oldřicha Kaisere si o ně říká, stejně jako celý filmový štáb.

  • Herecké výkony
    85%
  • Scénář
    80%
  • Výprava
    75%
Jakub Fejsák

Jakub Fejsák

Hrdý student PedF UK, milovník punk rocku a focení.

Zanechte komentář