Hledáme záhady tam, kde nejsou?

Literatura / 13.3.2017

Patříte k té části populace, která věří na náhody, nebo ve všem hledáte hlubší tajemný smysl? Možná byste s odpovědí zaváhali po bližším prozkoumání jednoho klasického obrazu.

Tajemství a hluboké úvahy

Jakub Arbes

Jakub Arbes byl český spisovatel a novinář, který se narodil roku 1840 na Smíchově a zemřel roku 1914. Sympatizoval se skupinou májovců, ale neřadí se k nim. Vytvořil literární žánr romaneto, jemuž dal jméno Jan Neruda. Náměty čerpal z tehdejšího pražského života. K jeho nejznámějším dílům patří Svatý Xaverius nebo Newtonův mozek.

Hledání pokladu není zdaleka jen dětskou hrou. I v dospělém člověku stejně dobře vyvolává příjemné mrazení, obzvlášť když má pocit, že cíl je na dosah. Nemusí být přitom zdaleka známo, co ona vysněná odměna konkrétně představuje – stačí jen vědomí, že jdeme po stopě něčemu, co převyšuje nás i naše chápání. Rájem mysteriózních příběhů s filozofickými, sociálními, vědeckými, logickými a detektivními prvky je žánr romaneto. Jeho otcem není nikdo jiný než pražský spisovatel Jakub Arbes. V jeho díle se odráží celá jeho osobnost – od silně autobiografických prvků až po fakt, že dějištěm bývá v naprosté většině Matička Praha.

Chrám svatého Mikuláše na Malé Straně

Protiklady, které se přitahují

Romaneto má většinou zaručený patent na poutavé, až nervy drásající čtení. Kombinace protikladů, jako jsou neuvěřitelná záhada a racionální postup, fantazie a realita nebo snové ladění a vědecko-detektivní prvky, nutí čtenáře k nepřetržitému přemýšlení a touze dobrat se vysvětlení. Je docela snadné udělat z něj detektiva tím, že je přitlačen, aby používal dedukci a zapojil své mozkové závity na sto procent. Když objevíte Svatého Xaveria, není úniku. Záhada je tady a láká k rozklíčování.

Záhada tajemného obrazu ve střetu s realitou

Neobyčejný obraz svatého muže

Vypravěč, v podstatě Arbes sám, se díky svému příteli začne zajímat o obraz umírajícího svatého Xaveria od Františka Balka, který je vystaven ve svatomikulášském chrámu. První netradiční situace se objeví záhy – autor je omylem v noci v chrámu zamčen a brzy zjistí, že zde není sám. Sleduje podezřelé chování nápadného mladíka a nemůže potlačit upřímné zděšení, když zjistí, že mladíkova tvář je totožná s tváří Xaveria na obrazu. Dva muži, které náhoda (či osud?) svedla dohromady, spolu spřádají rozhovor, postupem času se začnou scházet a stanou se přáteli. Nejvíce je ovšem pojí pouto zvědavosti. Ukáže se, že mladíkova babička sloužila u malíře Balka a ten jí svěřil tajemství: kdo vytrvá ve zkoumání obrazu, bude oceněn velkým pokladem. Téměř to vypadá, že muži jsou pokladu na stopě, naděje se však nakonec ukáže jako falešná. Nejpodivnější na celé příhodě ovšem je, že mladý muž v závěru umírá a na tváři má výraz shodný s trpícím Xaveriem.

Obraz svatého Xaveria, od kterého se celý příběh odvíjí

Drásavé napětí

Dočtete poslední slovo, stránku, zavřete knihu a v sobě máte naléhavý pocit, který křičí, že jste museli něco opomenout. Není přece možné spokojit se s otevřeným a nedokončeným závěrem, když cítíte, že existuje něco pod povrchem. Třeba stačí pořádně hledat stopu, samozřejmě zcela schovanou a maskovanou, jež by vedla ke konečné tečce. Popravdě, nebuďte si tak jistí tím, že by právě tohle Arbes dovolil. Naopak, Xaverius dráždí a načíná něco spletitého a nekonečného, snad trochu podobného Hemingwayově ledovci schovanému pod povrchem.

Rozhlédni se však kolem sebe, zkoumej a zpytuj, a zhrozíš se té bezedné prázdnoty a pustoty, která na tě zívá. V trudných okamžicích, když jsem přemýšlel o nicotě lidského snažení, vznikla ve mně myšlenka, že člověk aspoň poměrně může dosáhnouti štěstí neoblomnou, skálopevnou důvěrou v myšlenku, byť sebeklamnější, a snažil jsem se myšlenku svou vtěliti v tazích umírajícího svatého Xaveria…

Smysl nesmyslnosti

První znepokojení přichází po zjištění paralely mezi záhadným mladíkem a svatým Xaveriem umocněné v závěru, kdy mladík umírá. Náhoda, osud, předpověď budoucnosti, hloupý žert, rodová linie, reinkarnace…? S vlastním uvažováním přicházejí akorát bizarnější a absurdnější vysvětlení. Zejména proto, že čtenář netuší, jestli má hledat vědecký důkaz, anebo božský zázrak. A ať už uvěří čemukoli, klidu v duši se stejně nedočká. Neméně fascinujícím tajemstvím je samotný poklad. Ani dva muži se nakonec nedozví, co přesně bylo pokladem myšleno, či zda vůbec existuje. Kde tedy hledat smysl jejich zdánlivě bezcílného jednání? Možná se nabízí odpověď, že cesta k pokladu je důležitější než poklad samotný. Protože víra v myšlenku, jakkoli nereálnou, avšak silnou a utužující, je tím pravým štěstím.

Svatý Xaverius (Tři česká romaneta)

Autor: Jakub Arbes

Nakladatelství: Československý spisovatel Praha

Rok vydání: 1979

 Počet stran: 105

Zdroj úvodní fotografie: praha-levne.cz, zdroj profilové fotografie: Lenka Lahnerová, Generace 21

 

0 98 100 1
98%
Average Rating

Svatý Xaverius

Několik desítek stran plných záhad a tajemství protkaných racionálním bádáním a vědeckými metodami - nezklame a připoutá.

  • 98%

Štítky

Lenka Lahnerová

Zanechte komentář