Logan: Wolverine – nejdrsnější, nejbrutálnější a nejpůsobivější rozlučka

Film / 2.3.2017

Autor:

Poslední film oblíbené postavy je plný sentimentu, násilí a zastřený tajemstvím.

Logan

akční, drama, sci-fi

USA, 2017, 137 min

Režie: Michael Green, Scott Frank, James Mangold

Hrají: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Dafne Keen, Richard E. Grant a další

Wolverine je bezesporu nejoblíbenější postavou z marvelovského X-Men Universe, velký podíl na tom má jistě i jeho představitel – Hugh Jackman. Oba dva, herec i postava, mají něco společného – dokáží se uzdravit. Není totiž tajemstvím, že Jackman již pošesté porazil rakovinu kůže. To i mnoho dalšího dělá z tohoto spojení kánon. Kánon, na který se bojí sáhnout i lidé Marvelu – je tedy naprosto zřejmé, že snímek Logan je rozloučením s touto postavou.

Snímek se odehrává v budoucnosti, v budoucnosti reálné, nikoliv minulé, přesněji v roce 2029. Logan je již značně opotřebovaný a v první akční scéně zjistíme, že jeho schopnosti zažily již lepší časy. Uzdravování funguje jakž takž, drápy jsou sice ostré jako břitva, ale moc se jim z rukou nechce a lepší to není ani s jeho náladou. Logan toho má prostě plný zuby. Přeci jen je na světě nějakých dvě stě let, přátelé jsou ti tam a jediný, kdo mu zůstal, je Profesor X.

Devadesátiletý Charles na tom není o moc lépe, je totiž vážně nemocný. Kvůli tomu trpí nebezpečnými záchvaty ohrožujícími jeho okolí. Profesor X a Logan sotva přežívají u mexických hranic a jejich situaci rapidně zhorší příchod Laury. Laura působí jako zamlklé, zanedbané dítě. A to do chvíle, kdy ji najde vražedné komando z „továrny“ na nové mutanty. Laura ukáže nejen své schopnosti – drápy a regeneraci – ale také nastolí nový směr života zbytku X-Menů.

Co by byli X-Meni bez Profesora X? Co by byl on nyní bez svého jediného přítele Logana?

Krev, krev a děti

X-Meni jedou dál na vlně, kterou nastolil Deadpool. Díky tomu se můžete těšit na takové záběry, jako jsou Wolverinovy drápy v hlavě padoucha – detailní záběry. Co jsou ale tyto záběry ve srovnání s vražedným běsněním Laury? Nic. Ta totiž vraždí možná ještě brutálněji než Logan, a tak se můžete těšit na záběry plné krve.

I když, vlastně ne, Laura není brutálnější než Logan. Jen u ní toto jednání „vyzní“ daleko více, neboť je ještě dítě. Tvůrci si rozhodně zaslouží pochvalu za to, že se konečně nebojí ukázat trochu brutality. I kvůli tomu mohou snímek v kině navštívit jen jedinci starší patnácti let.

Sentiment a rozloučení

Když v roce 2000 dorazil snímek X-Men do kin, asi nikdo nečekal, že uzavření dějové linky přijde po sedmnácti letech. Za tu dobu vzniklo devět filmů, některé horší, jiné lepší, posledním byla loňská Apokalypsa. Naštěstí rozloučení je velkolepé. Z kina nejspíše neodejdete s pocitem, jaký byste chtěli mít, ale ono to přijde, jen trochu později.

Logan: Wolverine se v určitých chvílích vleče, za což můžou scény plné upřímnosti, loučení a sentimentu. Po takové scéně naštěstí vždy přijde akce, takže i člověk, který momentům typickým pro drama neholduje, výsledek v pohodě překousne. Ti, kteří se sentimentem a nostalgií počítají a chtějí se s Loganem rozloučit, budou jásat. Rozhodně je proč!

Laura jako by Wolverinovi z oka vypadla.

Otevřu se na konci!

„Myslím, že tento film je mnohem opravdovější a mnohem lidštější než cokoliv, co jsme v sérii X-Men dosud udělali, a možná i než v mnoha dalších komiksových filmech. Připadá mi, že Wolverine může být jednou z nejtemnějších a nejsložitějších postav v komiksovém universu,“ řekl představitel Logana a nelze než s ním souhlasit.

Logan je vskutku složitou osobností, budí se v noci kvůli nočním můrám, ztratil všechny, na kterých mu záleželo, a žil svůj život pro dobro ostatních. Na konci odkryje část svého nitra a zapíše se do srdce fanoušků, ale i ostatních diváků.

Logan: Wolverine je přesně ten snímek, který X-Menovské sérii chyběl. Jedná se o film, který je sondou do nitra hrdiny, je rozloučením s ním a je také poctou samotnému představiteli. Další filmy o mutantech jsou sice plánovány, ale jedná se o filmy jednotlivců, popřípadě o nové mutantí generaci. Za naší generaci nelze říci nic jiného než: „Díky, pane Jackmane!“

Zdroj všech fotografií: CinemArt

Zdroj videa: youtube.com

0 88 100 1
88.333333333333%
Average Rating

Logan: Wolverine

Snad nikdo nečekal, že film dopadne stejně katastrofálně jako snímek Wolverine. Na ten mnozí raději zapomněli. Na Logana ale rozhodně nikdo nezapomene, a to díky jeho brutalitě, působivosti i otevřenosti. Někdo by snad mohl namítnout, že by ve filmu mohlo být ještě více akce nebo by mohl být kratší, ale nikdy nebudou všichni spokojení. Já ho považuji za důstojné rozloučení a tečku za Wolverinem.

  • Akce
    75%
  • Scénář
    90%
  • Zakončení série
    100%
Jakub Fejsák

Jakub Fejsák

Hrdý student PedF UK, milovník punk rocku a focení.

Zanechte komentář