Palermo je městem mafiánů i nádherných památek – II. díl

Cestování / 6.4.2013

Palermo není jen mafiánským rájem. Katakomby či sbírka dlaždiček jsou toho důkazem.

Palermo – pouze město mafiánů? Ne! Hlavní město Sicílie nabízí více než jen zločinecké podsvětí. Přesvědčili jsme se o tom již v prvním díle, kdy jsme navštívili nejvýznamnější palermské historické stavby. Nyní budeme pokračovat, avšak tentokrát si projdeme ostatní turistická místa, která sicilská metropole nabízí.

Řady mrtvých nejsou pro slabé povahy

Za zmínku stojí klášter Kapucínů z první poloviny 17. století, jenž je proslulý zejména svými katakombami. Zde jsou uložena těla zemřelých. Některá jsou mumifikována, jiná nabalzamovaná. Jde zhruba o osm tisíc mnichů a zámožných palermských mužů, žen i dětí zemřelých mezi 17. stoletím a rokem 1881, kdy byly tyto praktiky zakázány.

Největší sbírka dlaždiček na světě

Asi nejpozoruhodnější, avšak bohužel nepříliš známou a málo propagovanou atrakcí je Stanze al Genio, neboli sbírka dlaždiček. Těch tu najdeme na několik tisíc. Většina z nich pochází z italského území a některé jsou staré i stovky let. Další zajímavostí je, že se výstava nenachází v budově, jako je muzeum, jak by se očekávalo, nýbrž v bytě. Ten je samozřejmě uzpůsobený pro potřeby výstavy, avšak na první pohled rozdíl od běžného bytu nepoznáte. Do muzea je třeba se předem objednat, jinak zde majitele nezastihnete. Nicméně krátký telefonát za to rozhodně stojí.

Stanze al Genio, sbírka dlaždiček. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Stanze al Genio, sbírka dlaždiček. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Rozbombardovaná čtvrť

Ačkoli Sicílie přežila druhou světovou válku bez větších škod, malý šrám si přeci jen odnesla. Během spojenecké invaze byla Sicílie v červenci 1943 cílem bombardování. Došlo ke zničení přístavu a několika sicilských čtvrtí, včetně jedné v Palermu. Ta dosud nebyla opravena. Nikdo zde nežije, jen pár stánkařů se tu snaží prodat ovoce a mladí zde v noci pořádají koncerty. Neštěstí, které se tu stalo, připomíná letadlo nakreslené na jednom ze zničených domů, spolu s vysvětlujícími nápisy.

Rozbombardovaná sicilská čtvrť. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Rozbombardovaná sicilská čtvrť. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Hora, jejíž výšlap pravidelně absolvují milovníci sportu

Z hory Monte Pellegrino uvidíte celé Palermo i jeho okolí. Výšlap na kopec vám zabere celý den, je náročný a cesta navíc vede jen po silnici. Doporučujeme proto jet autem. Avšak výhled, který vám kopec nabídne, zejména ten noční, je ohromující, romantický a cesta za to jistě stojí.

Monte Pellegrino. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Monte Pellegrino. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

S horou je spojena také pověra, která tvrdí, že vylezete-li ji po svých, bude při vás stát štěstí. To je důvod, proč místní vrchol tak často navštěvují. Nejvíce výšlapů během života však absolvují milovníci sportu. Má-li národní družstvo před důležitým zápasem, fanoušci se vydávají nahoru, aby svému týmu přinesli štěstí.

Přístav jako místo odpočinku

Snad jediné, co může turista vnímat jako nedostatek je fakt, že Palermo nenabízí písčitou pláž. Možnost relaxace u vody je jen na skalách, čehož využívají místní a turisté o tomto nejsou informováni. Ani se to kvůli neznalosti a nebezpečí terénu nedoporučuje. Pláže vhodné k odpočinku se nacházejí nedaleko za městem.

Přístav v Palermu, který nabízí i mnoho forem odpočinku. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Přístav v Palermu, který nabízí i mnoho forem odpočinku. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Avšak jako kompenzaci město nabízí přístav. Pro zde pracující je symbolem dřiny, pro ostatní je místem sportu (celý přístav je obehnán cyklostezkou vhodnou mimo jízdy na kole také k běhu), odpočinku na lavičkách, setkání s přáteli, romantických procházek a pohledů.

Odpočívat můžete i v parku

Až si projdete památky plné historie, nezapomeňte si odpočinout v některém z mnoha krásných, upravených a stinných parků, které město nabízí. Většina nabízí možnost osvěžení se vodou z fontány, či veřejných studánek.

Palermo nabízí mnoho parků vhodných k odpočinku. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Palermo nabízí mnoho parků vhodných k odpočinku. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Palermo žije kulturním životem. Mimo výše uvedeného budete v ulicích narážet na koncerty místních umělců, můžete zajít do divadla, zatančit si v některém z mnoha podniků či na ulici. Máte-li to štěstí a navštívíte Sicílii ve dnech, kdy se hraje sportovní utkání, především fotbalové, rozhodně si přijďte prožít atmosféru, která zde panuje. Italové jsou velcí vlastenci, navíc čím více na jihu, tím vlastenectví vzrůstá. Nedoporučujeme proto místní škádlit jinými, než italskými vlajkami.

Pro Italy jsou fotbalové zápasy velkou událostí. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Pro Italy jsou fotbalové zápasy velkou událostí. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Skvělé jídlo, výborná zmrzlina

Památky, kultura, zábava, sport i sluníčko jsou fajn, ale co by to bylo za život bez dobrého jídla a pití? Těstoviny, pizzy, mořské potvory, to všechno zde chutná skvěle. Navíc od okamžiku, kdy ochutnáte místní poctivou zmrzlinu, těžko v následujících dnech odoláte. Ale neodpírejte si ji ani skvělé italské jídlo, žijeme přeci jen jednou!

Zdroj perexové fotografie: Eliška Marková, Generace21.cz

Eliška Marková

Eliška Marková

Cestování, fotografování, běh a politika, to je moje!

Zanechte komentář