Žijme okamžikem

Osobní rozvoj / 18.3.2017

Máte někdy pocit, že se všechno kolem vás hroutí a všechno, co děláte, je špatně? Pojďme si ukázat, že i jeden úsměv může zachránit celý den – a možná i víc.

Už je to pár měsíců, co jsem s přítelkyní seděla na chatě a horečně jsme řešily, zda člověk za jeden jediný rok může zažít tolik jako jedna z postav nekonečného seriálu Ulice, už ani nevím, která. Podstatnější ale je, že tato debata mě vedla k rekapitulaci mého předešlého roku. Nakonec jsme zjistily, že člověka v reálném životě toho mnohdy potká daleko víc. Moje krátká rekapitulace již odžitých událostí byla dosti nešťastná, přesto se mi ale při vzpomínce na všechny útrapy chtělo pousmát. Proto bych vám chtěla ukázat, že každý pád na kolena je cenný, stejně tak jako naučit se užívat si právě ty chvíle, kdy mezi mraky vysvitne slunce.

Co je vlastně okamžik?

Z technického hlediska není okamžik o nic víc než pouhé mrknutí oka. Jak je známo, tak krátká chvíle nám stačí na to, abychom se třeba i zamilovali. Buďme ale realisti a řekněme si, co vlastně vnímáme jako okamžik. Většina z nás vidí okamžik jako bezvýznamnou chvilku nebo naopak chvilku zásadní, ale ty nejobyčejnější okamžiky štěstí nám bohužel unikají a ztrácí se ve víru nezdarů každého dne. Proč jim tedy nepřikládáme takovou váhu, jakou bychom měli?

„Dej každému dni příležitost, aby se stal nejkrásnějším dnem tvého života.“    MARK TWAIN

Všechno se přeci nedá změřit

Odpověď se zdá být nasnadě. V poslední době si lidé bohužel zvykli brát čas kolem sebe jako úseky a celky: hodiny, dny, týdny, měsíce a dokonce roky. Běžně se ustálily otázky typu: „Jaký jsi měl/a den?“, „Máš něco příští víkend?“, „Co budeš dělat zítra?“. Kdy se vás někdo naposledy zeptal, zda jste zažili něco pěkného, něco, z čeho jste měli radost, nebo jak se cítíte právě teď? Jsou přeci důležitější věci než to, co bylo, nebo to, co bude. Podstatnější je to, co je teď, nemyslíte?

V minulosti se žít nedá

Většina z nás si to neuvědomuje a to je základní kámen úrazu. Je v pořádku se z minulých chyb poučit a pamatovat si, že ta cesta, kterou jsme zvolili, nebyla správná, ale musíme jít dál a zkoušet a zase padat a znovu zkoušet, jednou to vyjít prostě musí! Když se jednou spálíme, neznamená to, že na ta kamna už sahat nemáme – můžeme si zkusit vzít chňapku.

„Jestli najdeš v životě cestu bez překážek, určitě nikam nevede.“ ARTHUR CHARLES CLARKE

Pokud nás obklopuje naše minulost, máme tedy jen dvě možnosti: začít řešit a nebo nechat být. Minulost je od slova minulý, a tudíž křivdy, které se nám dávno staly, nemá cenu řešit dnes, když naštvaní, smutní nebo ublížení jsme byli včera. A navíc, proč si tím kazit i zítřek?

Je pravda, že minulost, ať už jakákoli, má snahy se nám vracet do života skrze vzpomínky, asociace nebo i skrze fotky, které jsou pouze minulostí, my ji ale nesmíme nechat nás pohltit. Pousmát se u fotky je samozřejmě v pořádku, ale namíchnout se, když někomu vyprávíme, co se nám tam zrovna stalo, už v pořádku není. I když je krásné uchovat si nejen vzpomínky, ale i pocity, neměli bychom se jimi nechat ovládat.

Nebodejme do zahojených ran

„Vzpomínky nám zkrášlují život, ale jen zapomínání ho činí snesitelným.“ HONORÉ DE BALZAC

To samé platí i v přátelství či partnerství, vzpomeňte si na svou poslední hádku. A teď, kvůli čemu hádka vznikla a o čem jste se nakonec doopravdy hádali? Nezačali jste si náhodou vyčítat po chvíli i věci, které už by měly dávno spát? Buďte k sobě upřímní a řekněte svému protějšku a hlavně sobě, proč jste vlastně naštvaní právě teď, protože pochybuji, že k tomu patří to, že před půl rokem vás vyzvedl o pět minut později, než slíbil, nebo že vám kamarádka ve školce utrhla očíčko na méďovi. Zamotáváme se potom do smyčky nevyřešených problémů, které kulminují až ve výbuch, ale naprosto bezcenný a zbytečný. Pokud vám to za řešení nestálo tehdy, proč by teď mělo? Uvažte sami. Budete slepovat talíř, abyste ho mohli hodit a znovu jej rozbít?

Usmějme se

Když teď víme, že minulost je za námi a budoucnost nikdo z nás nezná, nezbývá než si říct, že život je tady a teď. No a co můžeme udělat lepšího než se usmát, žít a hlavně prožívat? Prožívat chvíle s lidmi, kteří nás dělají šťastnými, a být s nimi, dělat věci, co nás baví. A i když to nejde pořád, usmívejme se na problémy i komplikace. Sama jsem tomu do nedávna nevěřila, ale nebudou vám najednou připadat tak velké, to mi věřte.

Zdroj citátů pod obrázky: citaty.net

Zdroj všech fotografií: pexels.com

Gabriela Vlasáková

Gabriela Vlasáková

Zanechte komentář