Tam, kde začala druhá světová válka

Cestování / 9.3.2017

Autor:

Město, ve kterém proběhlo přepadení radiového vysílače, se může pyšnit nejvyšší dřevěnou stavbou v Evropě. Víte, o které místo se jedná?

Někteří z vás si určitě pamatují hodiny dějepisu, kde se probírala druhá světová válka. Nebojte, nebudeme v tomto článku rozebírat detaily války. Navštivme ale společně polské město, které se zapsalo do historie a kde najdete mimo jiné i nejvyšší dřevěnou stavbu v Evropě.

Původně kostel, dnes už katedrála svatého Petra a Pavla.

Město kontrastu, vědy a kultury

Gliwice jsou průmyslovým městem na jihu Polska nedaleko Katowic. První zmínka o městě se objevuje v druhé polovině 13. století. Během několika staletí se město měnilo a rozvíjelo. Když v dnešní době zavítáte do Gliwic, určitě si všimnete určitého kontrastu. Z části jde o industriální šedé místo, ale čím více se blížíte k centru, město je barevnější.

Jelikož jsou Gliwice také místem vědy, najdete zde například Slezskou univerzitu technologickou (Politechnika Ślaska) nebo Polskou akademii věd (Polska Akademia Nauk). Nejsou to však jediné školy, které ve městě uvidíte. Budovy škol se vám na první pohled zalíbí, protože jde o staré domy z pálených (červených) cihel. Takovou architekturu má i místní pošta a kostel.

Šachovnicové ulice okolo rynku

Centrum Gliwic má oválný půdorys, kdy ulice jsou šachovnicově uspořádány a uprostřed je čtvercové náměstí, takzvaný rynek. Okolo něj stojí krásné staré domy, které zvou návštěvníky na občerstvení i do malých obchodů. Uprostřed rynku stojí stará radnice.

Pokud jste došli až sem, byla by škoda se nevydat i do uliček kolem náměstí. Ani tady nebudete litovat. Naskytne se vám pohled například na kostel Všech svatých, který byl postaven v gotickém stylu a má barokní výzdobu. Nedaleko kostela Všech svatých se nachází katedrála svatého Petra a Pavla.

Věděli jste, že…?

Věděli jste, že v Gliwicích de facto začala 2. světová válka? Ano. Tehdy příslušníci německé služby, převlečení do polských uniforem, zaútočili na radiovou věž v Gliwicích. Jednalo se o léčku k rozpoutání války. Reakcí na přepadení vysílače byl vojenský vpád Německa do Polska, který se uskutečnil dne 1. září 1939. A tak byla rozpoutána druhá světová válka.

3 místa, která stojí za prohlídku

V Gliwicích se najde hned několik míst, která stojí za návštěvu. My jsme pro vás vybrali tři z nich. O jaké cíle jde?

Prvním z nich je Gliwický zámek, známý také jako Piast´s Castle ze 14. století. V minulém století byl zámek zrekonstruován a od druhé poloviny 20. století se v něm nachází muzeum, kde si můžete prohlédnout například Gliwice – město mnoha kultur.

Pokud toužíte po odpočinku, můžete zavítat do Palm House City. V různých pavilonech uvidíte třeba datlové palmy, sukulenty a další rostliny. Nechybí zde ani pavilon se zvířaty.

Gliwický rynek je čtvercové náměstí, ze kterého vedou ulice k památkám.

Asi historicky a turisticky nejzajímavějším místem je radiový vysílač (Gliwice Radio Tower). Jak jste se výše dočetli, začala zde druhá světová válka. Pokud vynecháte historii a podíváte se přímo na radiový vysílač, zjistíte, že je celý ze dřeva! A to není vše. Jeho výška je asi 110 metrů. Gliwice Radio Tower je také místními lidmi přezdíván jako “slezská Eiffelovka“. Je v oploceném areálu, kde najdete také parčík s lavičkami a muzeum vysílače.

Gliwice možná nepatří mezi nejkrásnější polská města, ale určitě stojí za návštěvu. A která místa navštívíte vy?

Zdroj úvodní fotografie: pixabay.com

Zdroj ostatních fotografií: Nela Rájová, Generace 21

Nela Rájová

Nela Rájová

Zanechte komentář