I dva jsou rodina: Kouzelné pouto otce a dcery

Film / 22.2.2017

Svět si získal svou rolí netradičního opatrovníka ve Nedotknutelných, nyní se musí vzdát mládeneckého života plného večírků a žen a postarat se ke svému překvapení – o dceru.

Demain tout commence

Komedie/Drama

Francie, Velká Británie, 2016, 118 minut

Režie: Hugo Gélin

Scénář: H. Gélin, M. Oullion, J. A. Yerles, (původní scénář: E. Derbez. G. Ríos, L. L. Margalli)

Hrají: Omar Sy, Clémence Poésy, Antoine Bertrand, Gloria Colson a další

Samuel (Omar Sy) je charismatický a šarmantní, tak trochu proutník, který si užívá života na francouzském pobřeží plnými doušky, včetně všech krás, které se mu tady nabídnou. Když ale potká svůj dávný letní flirt Kristin (Clémence Poésy), k údivu všech skončí se řvoucím balíčkem v náručí. Prý je otec a musí se teď starat, vysvětlí mu Kristin a zmizí.

Samuel i s maličkou Glorií ji pronásleduje do Londýna, kde po neúspěšném hledání zakotví, najde si práci a nabídne malé Glorii (Gloria Colston) perfektní domov a dětství, které by si přálo každé dítě. I s maminkou super-tajnou-špiónkou, která je neustále na misích, a dceři tak píše jen a pouze e-maily doplněné fotografiemi ze slavných míst a se slavnými lidmi. Vše se komplikuje, když se Kristin znovu objeví na scéně.

Co na tom, že občas nechodí školy. Zato má svůj dětský svět plný dobrodružství, zábavy a lásky. Nahradí to ale Glorii vytouženou maminku?

Jako vejce vejci

Téma mužů, ze kterých se nečekaně stávají otcové a ještě nečekaněji dobří otcové, není na filmovém plátně tak úplně novinkou. Připomeňme oscarový snímek Kramerová vs. Kramer s báječnou Meryl Streep a Dustinem Hoffmanem.

V 70. letech film prodlužoval společenskou diskuzi o emancipaci žen a vůbec o rolích matek a především otců ve výchově a péči o děti. Film přinášel něco unikátního a navíc téma zpracoval jedinečně kvalitním způsobem, od scénáře přes režii až po střih, o výkonech herců ani nemluvě. Zaslouženě byl odměněn řadou cen, včetně těch v branži nejhodnotnějších. Takže se nabízí otázka, jestli je potřeba téměř stejný příběh opakovat, akorát v o něco modernějších reáliích?

Máma, táta, děti – to je přeci rodina, ne?

Navíc, film nejen vstupuje na pole už několikrát prozkoumané, nýbrž ani sám o sobě není zrovna novinkou. Ve skutečnosti se jedná o předělávku mexického filmu Bez návodu z roku 2013. A slovem „předělávka“ zde myslíme téměř doslovný přepis z mexicko-amerických reálií do prostředí Londýna obsazený francouzskými herci. Akorát Samuel vyhledává svůj letní flirt přes facebook a místo dopisů dostává malá Glorie e-maily (protože v roce 2013 samozřejmě takové vymoženosti ještě rozhodně neexistovaly).

Film je věrný své předloze i v takových detailech, jako jsou velké a malé dveře do bytu nebo na úrovni některých dialogů. Příkladem za všechny nechť je rozhovor tatínka s ředitelkou o tom, co se skutečně stalo s matkou: „Šla zaplatit taxík.“

Dobrá dvojka

Na film se nicméně a především dobře dívá. O tom, že Omar Sy je výtečný herec, kterému komedie se závažnějším sociálním podtextem jednoduše sedí, už nikdo nepochybuje. Chemie mezi ním a malou Glorií Colson funguje bezvadně a společně jsou na plátně moc příjemnou dvojicí.

Ostatně malá herečka je sama o sobě téměř zjevením, takhle výborný herecký projev není mezi dětskými herci rozhodně pravidlem. I proto jsme tvůrcům ochotni odpustit drobný nešvar amerického přízvuku u celoživotní obyvatelky britské metropole, vysvětlený prozaickým: „Chodí do francouzské školy. Hodně okoukala z filmů a seriálů.“ Tak určitě.

Nevím, jak vy, ale já samozřejmě taky se svými rodiči nacvičovala drobná taneční čísla…

Výborně funguje i postava „strýčka“ Bernieho (Antoine Bertrand), který Samuelovi ztracenému v Londýně s miminkem v náručí nabídne střechu nad hlavou a práci a stane se členem rodiny. Funguje ale výhradně jako zdroj vtipů, které se navíc často opírají o stereotypní zobrazení gayů, případně jako moudrý hlas, který Samuelovi vyčítá, že Glorii obelhává. Sál se sice baví, ale postava jako taková nedostává žádný prostor ke svému rozvoji. A jakmile není potřeba k odlehčení situace, případně k realistickému usazení hlavní postavy, mizí ze scény.

Ahoj, jsem Bernie, občas se chovám jak gay z hloupých seriálů 80. let, ale ve skutečnosti jsem moc milý a rozumný chlapík.

Turnaj tří kouzelníků

Ústřední skupinu postav pak uzavírá už pouze Clémence Poésy, která se ani v roli dospělé ženy nedokázala zbavit smutného a inteligencí nepříliš oplývajícího výrazu křehké blondýnky Fleur Delacour ze ságy o Harrym Potterovi. Těžko ale říct, zda jí role nabídla možnosti, jak ukázat i své jiné kvality. Divácky příjemnými momenty jsou (lehce patetické) sestřihy, kdy dovádí s malou Glorií.

Máma super-špiónka je přece dětský sen nás všech! Nebo ne?

Z vedlejších postav je třeba zmínit už jen přísnou ředitelku, která v kostýmku s vázankou působí jako vaše noční můry z prostředí francouzského lycea minulého století, ale která ukáže své hodné srdce přesně tam, kde si to zápletka žádá.

A především dětské herečky v roli Glorii, od miminka až do jejích 8 let, kdy se odehrává většina příběhu. Setkáváme se s nimi sice jen v rychlých sestřizích, ale takhle perfektní mimiku ročního miminka, jakou předvedla maličká Lily Steward Nash, jen tak na plátně neuvidíte. A věřte, že vám vyvolá úsměv na tváři.

Jak málo stačí miminku ke štěstí. Hlavně, když mě už nikdy nezapomeneš odloženou na eskalátorech.

I rodinné komedie umí překvapit

Snímek I dva jsou rodina sice nepřináší nic světoborného, rozhodně ale přináší emoce. U filmu se zasmějete i dojmete, perfektní atmosféra zábavného a láskyplného světa otce a dcery je vystřídána nervozitou, jak do tohoto světa zapadne vytoužená a náhle objevená maminka, a následným bojem.

Nebudeme sice ušetřeni prosluněného a přeslazeného sestřihu vtipných a milých momentů z Gloriina dětství za doprovodu té správné pozitivní hudby, současně ale film ukazuje i příjemně realistické prvky. I když, pořád je třeba mít na paměti, že je to především pohádka. Příjemným zjištěním navíc je, že i takové filmy umí překvapit, když divákovi nabídnou konec, který opravdu nepředvídal.

Zdroj fotografií a videa: Bohemia Motion Pictures / Youtube

0 72 100 1
72.5%
Average Rating

I dva jsou rodina

Příjemná rodinná podívaná, která vás pobaví i dojme. Omar Sy a malá Gloria Colson jsou sehraná herecká dvojka, nicméně bohužel ani všechny výborné herecké výkony nedotáhnou to, co film ztrácí příběhem.

 • Kamera
  70%
 • Scénář
  60%
 • Herci
  90%
 • Hudba
  70%

Jana Leichterová

Zanechte komentář