Další Fulghum, co vás rozesměje

Literatura / 24.2.2017

Robert Fulghum a jeho eseje, povídky, postřehy a hlavně zamyšlení se nad běžným životem.

Co jsem to proboha udělal?

Podle Roberta Fulghuma jedna z tzv. mámovských otázek, které nám, stejně tak jako Co to kristepane vyvádíš? nebo A co si ještě vymyslíš?, často pokládají naše matky. Ale existuje na ně jasná odpověď? Fulghum tvrdí, že pokud na tyto otázky dokážete odpovědět, tak pak můžete říct, kdo vlastně jste.

Kréta

Jelikož Robert Fulghum pobývá na různých místech, např. v Seattlu nebo na Krétě, objevují se v jeho knihách postřehy z těchto míst. Jedním z jeho nejoblíbenějších je ale právě Kréta. Humorné příběhy ze sluncem zalitých ulic o tom, jak jsou Kréťané přátelští a pohostinní, o broukovské olympiádě nebo o výstavě spodního prádla vás zaručeně rozesmějí.

Každý člověk, kterého potká, je pro něj potenciálním přítelem. Stejně tak se na každém místě cítí jako doma. Proto vám předloží Krétu takovou, jak ji vidí, jako klidné místo, ale zároveň místo nepředvídatelné. Takové, které budete chtít navštívit.

Pojďte se pobavit

Už více než dvacet let trávívám každý rok několik měsíců na Krétě. Proč zrovna na Krétě? Mohl bych říct, že kvůli mé zálibě v dějinách. Ve vrstvách jsou tam nakupeny lidské události za více než šest tisíciletí. Také bych mohl říct, že mě tam přivedla krása krajiny – hory, moře a pláže. Ale hlavním důvodem, proč se pořád vracím, jsou lidé – Kréťané. Něco mě k nim přitahuje, k jejich způsobu života, líbí se mi jejich přístup k cizincům.

Sázka na jistotu

Robert Fulghum si opět všímá běžných okamžiků v životě člověka a předkládá nám je s humorem sobě vlastním. Jeho povídky a postřehy vás udiví i rozesmějí, tak jako vždy. Pokud jste od něj už něco četli, věřte mi, že opět můžete čekat dávku nadsázky, ironie a humoru. Ale i pokud jste „Fulghumovský nováček“, jistě vás tato volba nezklame. Na stránkách jeho knihy se budete cítit jako doma, protože žádná z těch věcí není nemožná.

Mě ale jeho kolo zdaleka nefascinuje tak jako jeho ohoz. Soused totiž má parádní červené botky, přilbu z Hvězdných válek, v níž jeho hlava vypadá, jako by uháněla ještě rychleji než zbytek těla, brýle proti slunci, jaké mívají piloti stíhaček, a pestrobarevný, vypasovaný lycrový trikot, v jehož případě už představivosti není ponecháno téměř nic.

Když se na něj dívám, musím se křečovitě usmívat, protože jinak bych se rozchechtal. Já totiž znám pravdu. Soused chce dělat frajera a zároveň mu jde o zmenšení velké, tlusté zadnice.

Co jsem to proboha udělal?

Autor: Robert Fulghum

Originální název: What On Earth Have I Done?

Překlad: Lenka Fárová, Jiří Hrubý

Rok vydání: 2007

Nakladatelství: Argo

Počet stran: 216

Zdroj fotografií: Martina Bambuszová, Generace 21

0 70 100 1
70%
Average Rating

Co jsem to proboha udělal?

Ač mám knihy Roberta Fulghuma ráda, když tuto porovnám s ostatními, poněkud zaostává. Každopádně věřím, že i tak vás uspokojí a vykouzlí vám úsměv na rtech.

  • 70%

Štítky

Martina Bambuszová

Martina Bambuszová

Knihomolka a studentka TUL.

Zanechte komentář