John Wick 2: Neuvěřitelné se stává uvěřitelným

Film / 21.2.2017

Autor:

Johnu Wickovi ukradli auto a zabili štěně, on zničil téměř celou ruskou mafii v New Yorku. Teď mu Italové vyhodili celý dům do vzduchu.

John Wick: Chapter Two

akční thriller

USA, 2017, 122 min

Režie: Chad Stahelski

Hrají: Keanu Reeves, Common, Ian McShane, Ruby Rose, Riccardo Scamarcio a další

Jak skončila jednička, tak začíná dvojka. Divoká jízda v Mustangovi. Té předcházelo získání milovaného auta zpět a ukončení války mezi Johnem a ruskou mafií. Ne snad že by z té mafie, respektive její odnože v New Yorku, něco zbylo. John je konečně doma a my víme, proč pro něho bylo auto tak cenné a vše se zdá být ukončené. Baba Jaga si užívá svého důchodu – asi pět filmových minut.

Někdo zvoní na dveře, starý přítel. Napětí sílí, John vaří kávu, zatímco druhý nejvýše postavený člověk italské mafie sedí u stolu a vzdá hold Johnově mrtvé ženě. Poté to přijde. Johnova minulost – starý úpis, který mu zajistil vytoužený důchod. Úpis je samozřejmě podepsán krví a jediné, co ho může zvrátit, je smrt – oběti, Johna nebo obou dvou. John přesto odmítne a přijde o dům. Nakonec se rozhodne úpis splnit a jít vstříc své vlastní smrti.

BOOM!

Akce!

Čím si zasloužil první díl svůj úspěch? Je to snad vůbec první akční film, ve kterém stále někdo umírá, stále se střílí, ale přesto to není monotónní. Přesně to divák čeká i od druhého dílu – a ono to samozřejmě přijde. Na tom ale nejde postavit celý film. Počkat, ono to vyšlo, zase.

Důvodem, proč to u Johna Wicka funguje, je profesorský přístup k zabíjení. Při plnění úpisu má naplánovaný téměř každý krok a to včetně toho, že se to celé zhroutí. A ono se to zhroutí a tentokrát daleko více, než by si John a jeho protivníci přáli.

Nereálně reálně

Ve filmovém odvětví je střelba plná klišé. Padouši se nikdy netrefí do hlavního hrdiny, zde jsou dokonalým příkladem Stormtroopeři nebo nesmrtelný Simir Gerchán. Oproti tomu hlavní hrdina vás zabije na pět kilometrů, kulku pošle skrz jedoucí vlak, ta čtyřikrát zahne a vy padnete.

Jenže to zde neplatí. Hlavní hrdina mnohokrát schytá nějakou tu ránu, několikrát může být rád, že má skvělou výbavu, kterou ovšem mají i jeho protivníci. Další potíží bývají náboje, někdo prostě nemusí nabíjet. Zde to opět neplatí, a tak John musí použít zbraně nepřátel či svůj nůž. Samozřejmě, že dostojí svému jménu a využije toho daleko více. Přesně to dělá z Johna Wicka uvěřitelný akční biják.

Pouze sám na sebe se může John spolehnout.

Umělecké ambice

Druhý díl je o poznání lepší než díl první. Prvnímu dílu totiž nevyšla úplně předehra. Zabití štěněte od mrtvé přítelkyně a ukradené auto jako hybatel děje? Mustang je sice snem mnoha mužů, ale stejně. A čtyřnohý mazlíček je rozhodně citová záležitost, obzvláště pokud ho dostanete po smrti své lásky a ještě k tomu od ní, ale zabít kvůli tomu přinejmenším stovku mužů je krapet přehnaná reakce.

Oproti tomu zničení celého domu se všemi zbylými vzpomínkami, to je jiný motiv. Dvojka také předčila jedničku po vizuálně-hudební stránce. Zde vede zejména scéna s plněním úpisu, kdy se koná slavnost a koncert. Ona koncertující kapela se totiž ke scéně náramně hodí a dělá z následného zabíjení ještě větší umění.

Závěrečné scény se odehrávají v expozici, která má zprostředkovat pohled do vlastní duše.

John Wick

Jeho jméno padlo v článku nespočetněkrát, proč? Všichni z jeho branže ho uznávají, nikdo by proti němu nechtěl jít. Přezdívají mu Baba Jaga, Duch, Ďábel. On má totiž nadání zabíjet, ale není to vrah, kterého by zabíjení bavilo, své oběti zabije rychle a milosrdně, někdy jim dá i na výběr. Bojovat dál a zemřít, nebo se zachránit. Ve svém počínaní má systém a pravidla, zároveň existují pravidla v jeho světě. Vždy pro něho byla svatá, až do teď.

Nejdůležitější pravidlo bude porušeno a přijde trest. Ten dává možnost vzniku dalšímu pokračování v podobě třetího filmu, zároveň ale příběh uzavírá. Závěr filmu tak nechává diváka přemýšlet o dalším počínání hlavního hrdiny a zároveň ho donutí přemýšlet o celém snímku. Ten je jedním z mála pokračování, která jsou lepší než první díl.

Zdroj všech fotografií: Freeman Ent. 

Zdroj videa: youtube.com

0 86 100 1
86.666666666667%
Average Rating

John Wick 2

Herecký výkon Keanu Reevese patří ke stěžejním bodům filmu. Díky němu věřím, že by John opravdu chtěl žít svůj nudný život s autem a psem místo akčního života plného kulek a krve, jeho alter ego působí vlastně úplně stejně reálně. Zároveň vidíme jeho vývoj oproti dílu prvnímu, kdy byl John vracející se důchodce. Nyní je v plné síle a ani značná přesila jej nepřemůže. Film patří k tomu nejlepšímu z akčních filmů vůbec.

  • Akční scény
    95%
  • Scénář
    85%
  • Herecké výkony
    80%
Jakub Fejsák

Jakub Fejsák

Hrdý student PedF UK, milovník punk rocku a focení.

Zanechte komentář