Není všechno ZLATO, co se třpytí

Film / 19.2.2017

Příběh o huntování matičky Země oslazen prvky kapitalismu.

Gold

Drama

USA, 2016, 121 min

Režie: Stephen Gaghan

Hrají:  Matthew McConaughey, Édgar Ramírez, Bryce Dallas Howard a další

V dobrodružném dramatu se Matthew McConaughey a Edgar Ramirez vydávají do srdce Indonésie pátrat po dosud neobjeveném bohatství.

Kenny Wells, vytrvalý prospektor, se snaží udržet firmu svého již zesnulého otce v provozu. Pracuje z baru, aby snížil náklady, a neúnavně hledá nové možnosti, jak vydělat a dostat se na výsluní. Když už všechno hodně rychle míří do záhuby, zdá se mu sen o nepřekonatelném nalezišti zlata (krásná pohádka). Prodá poslední předměty, jež mají ještě nějakou hodnotu, včetně hodinek, které v úvodní scéně věnuje své dlouholeté přítelkyně Kay. A letí za legendárním geologem Michaelem Acostou, jenž také momentálně neprožívá nejlepší léta své kariéry, do Indonésie.

Zlato – to je, oč tu běží.

Potenciální námět je zahuben pomalým a utahaným tempem a z filmu se stává nekonečná ukolébavka. Když uvážíme, jak dobrý tým na něm pracoval, považuji Zlato za velké zklamání, dalo by se zpracovat mnohem lépe. Jako kontrast k tempu působí hudba, která je zvolena velmi dobře. Během dvou hodin můžeme slyšet písničky od Joy Division, New Order, Pixies, Iggyho Popa atd. Alespoň něco vás rozparádí a dodá trochu energie, abyste mohli pokračovat ve sledování.

Práce s kamerou, která je na první pohled slibná, po chvíli také omrzí. A zachraňují to jen herci se špetkou humoru, který jim scénář dovolí.

Nejzajímavější na celém filmu je vztah Wellse a Acosty, který funguje bez problému. Párkrát mě dokonce napadlo, jestli by příběh nebyl zajímavější, kdyby byl vyprávěn z pohledu geologa Acosty. Ale nejspíš by se kvůli tomu vytratilo jediné mysterium, které Zlato nabízí. Michael působí v příběhu jako jeden velký otazník.

Kenny Wells v plné parádě.

Oba dva herci si dali na roli záležet a jejich výkony jsou zdařilé, ale kvůli nepříliš propracovanému a lehce zmatenému scénáři celek nepůsobí moc zajímavě. Je neuvěřitelné, jak je McConaughey variabilní, od svého posledního filmu prodělal obrovskou proměnu. Kvůli roli Kennyho Wellse si oholil hlavu a přibral 21 kg.

Hlavní ponaučení filmu: Nehledejte poklad na konci světa, když ho máte přímo před očima.

Příběh je založen na skutečném těžebním skandálu z počátku 90. let.

Zdroj všech fotografií: Freeman Ent.

Zdroj videa: youtube.com

0 63 100 1
63.75%
Average Rating

Zlato

Průměrná podívaná. Nic velkolepého ani převratného. Dobré herecké výkony. Pomalé tempo zapříčiněné špatným scénářem, které v pohybu drží jen skvěle vybraná hudba.

 • Kamera
  60%
 • Scénář
  40%
 • Herci
  75%
 • Hudba
  80%
Dominika Moravcová

Dominika Moravcová

Filmy, knihy, čaj a čokoláda. Co víc chcete vědět?

Zanechte komentář