T2 Trainspotting: Feťácký návrat do minulosti

Film / 16.2.2017

Autor:

Na počátku byla příležitost… a pak přišla zrada. Při pokračování se objevila také příležitost… a pak přišla zrada.

T2 Trainspotting

drama

Velká Británie, 2017, 117 min

Režie: Danny Boyle

Hrají: Ewan McGregor, Johny Lee Miller,  Robert Carlyle, Ewen Bremmer

Je to už dvacet let, co se Mark Renton chopil příležitosti a okradl své nejlepší kamarády o 16 000 £. Vlastně nechal si jen dvanáct tisíc, čtyři tisíce dostal jeho přítel Spud. Ale nechat tolik peněz člověku závislému na drogách není nejrozumnější nápad. Nicméně po dvaceti letech se Mark rozhodne vrátit do svého rodného města. Tam ho ale nečeká nic moc dobrého. Smutek a strach, radost a nenávist, láska a heroin, Spud, Sick Boy a Begbie – to vše Marka doma přivítá s plnou náručí.

Dvacet let není zrovna krátká doba, mnohé se změnilo. Ve výsledku ale nic moc. Zášť k člověku, který vás zradí, zůstane vždy, to je případ právě Begbieho. Ten by dal z fleku svoji pravou ledvinu za možnost zabít Marka. Spud, ten je stále ten stejný roztěkaný člověk žijící ve svém vlastním světě. Sick Boy stále miluje kulečník, hospodu svojí tety a drogy. Každý jeden z nich bude reagovat na Markův obličej jinak, ale vlastně stejně.

Při pohledu na Edinburgh si člověk říká, jak by se toto mohlo stát – přitom stačí jedna dávka.

Má na druhý díl na ten první?

První díl měl takový úspěch, že se Trainspotting stal jedním z nejkultovnějších filmů o drogách. Bylo to jednak díky scénáři, kdy film dokonale simuloval život mladého feťáka, pro kterého je důležitý jen on sám a jeho dávka. Neméně důležité bylo také samotné ztvárnění oné vysněné extáze po požití, vlastně ztvárnění všech scén spojených s drogou – plavání v záchodě či propadání se do koberce simulující návrat do rauše.

Ale co dvojka? Takové scény zde nenajdeme, ve filmu je totiž o něco méně drogových scén. A pokud nějaké jsou, jedná se spíše o čáru koksu. A co se týče simulace života mladého feťáka… je o těch dvacet let starší, ale následky drogového mládí tu jsou – problémy s erekcí, vězení, pokus o sebevraždu, problém se stálým zaměstnáním a pocit vyhoření. To znamená, že dvojka naštěstí jede v duchu dílu prvního, ale přináší nové prvky. Film připomíná setkání dvou přátel po dvaceti letech – vše probíhá stejně jako posledně, když jste se viděli, nic se nezměnilo, jen jste starší a všude je spousta nostalgie.

Příležitost, to je pomsta. To jsou peníze, ale i láska. Na konci je jen zrada.

Má snímek snad nějaký mínus?

S každým druhým dílem přichází jeden velký problém – nezkazit si reputaci. O tom, že tomu tak v T2 není, byly řádky výše. Co tedy dělá z T2 tak dobrý film? V první řadě je to jeho hlavní myšlenka: Na počátku byla příležitost… a pak přišla zrada. Zrada, opojná víla, která v dobrých rukou napáchá velké škody.

Co přimělo tehdy Rentona k jeho činům? Příležitost! A pokud jsou spolu staří „dobří“ přátelé, ta příležitost jistě přijde, jen její strůjce je opravdu překvapivý. Jediné, co ve snímku způsobilo možná větší překvapení, bylo, když se potkal Begbie s Markem na záchodě.

Co je ale sebelepší scénář bez dobrých herců? Nic! Jenže ani za to se Trainspottingu nedají ubrat body. Stejně tak práce s kamerou je prvotřídní, zvláště dobře působí spojení různých prostřihů s hudbou, která vede ke gradaci děje.

Velké finále se blíží každou minutou a po každé minutě si nebudete jistí, co vlastně přijde dál. Jisté ale je, že každou minutu budete hltat jako drogu a na konci se do ní zamilujete a budete chtít víc. Trainspotting 2 je opravdu velmi příjemným filmovým dílem, které by zároveň mohl působit jako protidrogová prevence, protože přes veškerý humor ukazuje pravou stránku života na drogách.

Zdroj všech fotografií: Falcon

Zdroj videa: youtube.com

0 86 100 1
86.666666666667%
Average Rating

T2 Trainspotting

Trojce feťáků a jeden násilník se vrací. Před dvaceti lety se jejich vagóny na cestě životem oddělily, naštěstí však došlo k jejich následnému spojení, které vyústilo ve velmi dobrý snímek. Rozhodně nedělá žádnou ostudu svému předchůdci.

  • Scénář
    90%
  • Herecké výkony
    85%
  • Přínos do dějové linie
    85%
Jakub Fejsák

Jakub Fejsák

Hrdý student PedF UK, milovník punk rocku a focení.

Zanechte komentář