Jak porazit splín nedělního večera

Osobní rozvoj / 18.2.2017

Netrpte nedělními úzkostmi, bavte se a buďte kreativní!

Skutečnost, že v prosinci přicházejí všechna tištěná či elektronická média s vyhodnocováním starého roku a s radami, jak co nejlépe naložit s rokem novým, je spolehlivá jako smrt a daně. Mnohem menší množství médií se však zatím dokázalo popasovat s událostí zdánlivě velice banální, která navíc přichází častěji než nový rok. Je to nedělní večer.

Konec týdne ve znamení stresu

Pro určitou část společnosti jsou nedělní večery jen běžnými večery v týdnu a nemá cenu se kvůli nim zbytečně vzrušovat. Pro jinou část lidí (a ta část je čím dál tím větší) jsou nedělní večery naprosto stresující. Víkend pomalu končí, je třeba znovu začít myslet na všemožné povinnosti ve škole či v práci, je třeba opět nastartovat klasický týdenní režim, který jste tak úlevně odhodili v pátek večer. Nedělní večery se zkrátka stávají peklem pro ty, kteří tuší, že následující týden bude katastrofa a že na ně opět spadne břemeno pracovních povinností.

Příští týden musím být víc na Facebooku

To, že lidé mívají večer před zahájením pracovního týdne obavy z hory úkolů, které se na ně hned v pondělí vrhnou, není zase tolik překvapující. Francouzský psycholog Florian Ferreri na téma nedělních úzkostí podnikl výzkum, jehož výsledkem byla mimo jiné i kniha Jak porazit nedělní splín. Psycholog ve svém výzkumu mimo jiné zjistil, že míra rozšířenosti splínu je větší, než očekával. „Trpí jím zhruba každý druhý člověk starší patnácti let,” uvedl. Věková hranice patnácti let je poměrně logická: v tomto věku nastupuje člověk na střední školu, se kterou souvisí větší množství úkolů a povinností.

Ferreri však zde zmiňuje ještě jednu poměrně překvapující věc, a to, že lidé se nestresují během nedělního večera jen kvůli obavám z nástupu pracovních povinností, ale i z povinnosti být více aktivní na sociálních sítích.

Splín stres nedělní večer

Lidé se během nedělního večera nestresují jen z nadcházejících pracovních povinností, ale i z toho, že budou muset být více na sociálních sítích. Zdroj fotografie: pexels.com

Nebuďte v neděli večer pořád jen doma!

Nejdůležitější je tedy vědět, jak šikovně se nedělním splínům vyhnout. Florian Ferreri nabízí hned několik řešení; zaprvé, zkuste v neděli vstát o něco dříve a vyřiďte si ty nejdůležitější povinnosti. Do příštího týdne se vám pak podaří vkročit mnohem snáze.

Zadruhé, pokuste se strávit nedělní odpoledne a podvečer někde jinde než doma, známé prostředí má na splín nemalý vliv, jelikož jsou všechny vaše resty lépe vidět.

A za třetí, snažte se rozhýbat monotónnost nedělních večerů, protože pravidelnost jenom podporuje zrod napětí.

Anebo můžete prostě jen něco dobrého uvařit či upéct, což zase pomáhá mně.

Je zkrátka důležité, aby jste si uměli nedělní večer naplánovat a nebáli se u toho být kreativní. Avšak ani s plánováním se to nemá přehánět, aby z toho nevznikl další splín.

Autorka se inspirovala článkem na: respekt.cz

Zdroj úvodní fotografie: pexels.com

Adéla Paruchová

Adéla Paruchová

Zanechte komentář