Jóga ve vzduchu

Sport / 20.2.2017

Věděli jste, že jógu lze provozovat i v šálách ve vzduchu? Nevěříte? Pak čtěte dál.

Jóga zažívá v posledních letech opravdu velký boom. Šíří se po celém světě, propadá jí více a více lidí a pomalu proniká do dříve neznámých oblastí působnosti. Například jógu praktikovanou na šálách určených pro akrobaty by si několik desítek let zpátky dovedl představit jen asi málokdo.

Jakkoliv děsivě nebo nepravděpodobně se to může jevit, jóga na šálách není ve srovnání s jógou praktikovanou na zemi složitější. Spíše to je otázka zvyku a přizpůsobení těla a mysli na jiný druh pohybu a ovládání těla. Nejtěžší, jak se mi zdá, je překonání prvotního strachu. Potom už následuje uvolnění a příjemný pocit z pohybu nad zemí.

Když se správně vyvěsíte, ucítíte nepoznanou lehkost bytí. Zdroj fotografie: Wikimedia Commons/Marchild

Nespornou výhodou jógy na šálách je právě ono pohybování se nad zemí. Díky této simulaci létání totiž dochází k uvolnění kloubního a kosterního systému, a to v takové míře, kterou jóga na zemi nemůže nabídnout. Když cvičíte na zemi, vaše tělo je vždy limitováno gravitací a pevnou půdou pod nohama. Na nestabilní šále však člověk zapojuje i kolikrát netušené miniaturní svaly.

Tím, že člověk balancuje a zapojuje méně používané svaly, nutí tělo k intenzivnější činnosti a většímu fyzickému výkonu. Jóga nad zemí tedy kolikrát může být fyzicky namáhavější, než jóga praktikovaná na zemi. Balancování na nestabilním povrchu nutí tělo pracovat jinak, než je zvyklé, zapojovat i ty nejmenší svaly a přitom se uvolňovat v odvážných pozicích. Tělo se zaplavuje endorfiny a člověk se cítí skvěle. Tak skvěle, až to překvapuje. Zkuste a budete se mnou souhlasit.

Zdroj úvodní fotografie a miniatury: www.facebook.com

Štítky

Jitka Povalová

Zanechte komentář