Jak to nevzdat (alespoň ne tak rychle)

Sport / 16.2.2017

S dodržováním cílů, přání a předsevzetí je to těžké celkově. A co teprve, když se jedná o zdravý životní styl nebo sport. Ale nemusí to tak být!

Správné cíle

Je polovina února a mě napadá otázka „Jak jsou na tom vaše novoroční předsevzetí?“, což zní možná trochu posměšně nebo ironicky (a možná to tak opravdu je, protože nejsem velký zastánce novoročních předsevzetí), ale vlastně je to otázka docela namístě, protože jak se tak o předsevzetích traduje, nejsou zrovna trvanlivá a jen opravdu motivovaní jedinci si dokáží udržet své ambice a cíle a vytrvat déle než měsíc.

Zdroj fotografie www.instagram.com/@doyoueven

V tom asi spočívá největší problém předsevzetí. Jsou totiž nucená. Jen proto, že je první den v novém roce a proto, že to tak dělají všichni, jsme tak nějak tlačeni k tomu, vytyčit si určitý cíl, abychom tedy šli vzorně s davem. Problém je ale v tom, že to není z naší vlastní vůle, opravdu to nechceme, jen si na začátku roku „vycucáme z prstu“ nějaký cíl, aby se teda neřeklo. Trvanlivost takových cílů je tak krátká, že se tomu až nechce věřit. Nejméně tomu věří ti, kteří si ten cíl vytyčili. A pak si z toho akorát dělají legraci všichni ti, kdo ve svém odhodlání vytrvali.

Správná cesta k úspěchu

Se sportem je to těžké. Do sportování a zdravého životního stylu se těžko můžete nutit a ještě hůř můžete očekávat, že všechno začne fungovat jen na základě novoročního předsevzetí. Ne nadarmo se tedy říká, že nejlepší je začít hned, jak si usmyslíte nebo uvědomíte, že začít chcete. Nečekat na jeden den v roce, na správný okamžik nebo na lepší den. Důležité je, že si uvědomíte, že chcete.

Pokud i přesto, že chcete, se vám stále nedaří držet si nějakou rutinu nebo se celkově držet svého plánu, ať už zaměřeného na sport nebo celkově životní styl, tedy i včetně stravy, je dobré najít si něco, co vás motivuje, když budete mít nutkání přestat, něco, co vás přivede zpět, když se stane, že opravdu přestanete a něco, co vám bude pomáhat dosáhnout svých cílů.

Příliš velké cíle

Ale cíle jsou to, v čem může být největší problém. Lidé jsou ambiciózní, a tak si určují téměř nesplnitelné cíle. Jako třeba zhubnout dvacet kilo. Zdá se to jako dobrý cíl, ale může také způsobit selhání nebo minimálně velké pochybnosti a deprese. Ne všichni totiž počítají s tím, že zdravě shodit 20 kg není záležitost týdnů, jako spíše měsíců. Výsledky nemusí být vidět hned a to člověka demotivuje, protože by samozřejmě chtěl za týden obléknout o velikost menší kalhoty.

Samozřejmě neříkám, že si podobné cíle nemá člověk dávat. Ale je přece možné říct si: „chci shodit 20kg“, a přibližně si určit, do kdy že byste těch 20 kg chtěli shodit a podle toho si udělat takový rozvrh. Třeba 1 kg za týden. Nebo půl kila, je to jedno, záleží jen na vás a vašem těle. Rozdíly možná nebudou viditelné hned, ale budete se cítit lépe a hlavně o pokroku budete vědět, čímž se vyhnete těm zoufalým stavům, kdy si říkáte, že všechno to úsilí je úplně zbytečné.

Krůček po krůčku

Nejedná se samozřejmě jen o váhu, byl to jen jeden z jednoduchých příkladů. Stejně tak si podobně můžete rozkouskovat jakýkoliv cíl (dobře, ne úplně všechno, ale většinu rozhodně ano). Tak třeba z oblasti jídla. Chcete jíst zdravě, ale nemůžete se zbavit závislosti na čemkoliv sladkém, slaném a tak celkově dobrém. Není dobré se něčeho naprosto vzdávat, už jen ta myšlenka není vůbec pozitivní. Ale vzdát se celé tabulky čokolády denně a nahradit ji jedním řádkem a následně čtverečkem už přece tak hrozné není. Podobně můžete redukovat i jiné dobroty, až vlastně zjistíte, že jich nepotřebujete hromady nebo že je dokonce nepotřebujete vůbec.

zdroj fotografie www.pinterest.com

Se sportem je to prakticky to samé. Uběhnout 10 km hned po tom, co se rozhodnete běhat, je nemožné. Ono je nemožných i 5 km. A proč by 2 km nebyly úspěchem? Jistě, že to je úspěch. Úspěšně vás vůbec napadlo, že půjdete běhat, oblékli jste se a opravdu jste šli. Když nebudete na všechny sociální sítě dávat údaje z Nike running app a podobných, kde bude dosažená vzdálenost 2 km lehce ironická, nebude si z vás ani nikdo dělat legraci. A po nějaké době zvládnete uběhnout víc a víc a ty pokroky vás budou těšit.

K velkému úspěchu vedou malé krůčky, nikdo nikdy nevydělal za první den v práci 10 milionů, nikdo neuběhl maraton napoprvé. Postupně se dostanete k cíli snadněji, než když všechno budete chtít hned.

Zdroj miniatury a úvodní fotografie www.pexels.com

Štítky

Veronika Fryšová

Veronika Fryšová

Zanechte komentář