Jak se naučit nenávidět malá roztomilá kuřátka

Literatura / 19.2.2017

O tom, že tvrdý život se dá zvládnout s nadhledem, vás přesvědčí Betty Macdonald.

Hluboké mrazy a všudypřítomná zimní šeď se můžou zdát jako nekončící a na náladu zrovna ne moc dobře působící jevy. Jak si tedy náladu v těchto pochmurných dnech zaručeně zlepšit? Třeba humorným biografickým románem Vejce a já od Betty MacDonald.

Kultivovaná dívka uprostřed nemilosrdné divočiny

Americká spisovatelka Betty MacDonald ve své humorné prvotině čerpá z vlastních zkušeností, které získala na slepičí farmě. Na této skutečnosti by nebylo nic tak zvláštního. Betty však byla městská dívka zvyklá na civilizované podmínky a osamocená slepičí farma uprostřed lesů a hor, kde neměli ani elektřinu a teplou vodu, pro ni nebyl zrovna život, který by si vysnila.

Betty Macdonald byla americká spisovatelka, která se do podvědomí čtenářů dostala svou prvotinou Vejce a já. Humorný román vyšel v roce 1945. Betty nezůstala jen u této knihy a napsala ještě další romány jako Kdokoli může dělat cokoli, Morová rána, Dusím se vlastní šťávě. V románech autorka čerpala vždy z vlastních zkušeností. Krom románů psala i knihy pro děti.
Avšak jako dívce jí bylo matkou vštěpováno, že „svatosvatou povinností ženy je dbát a pečovat, aby její manžel byl spokojený ve své práci a ve svém povolání.“ Betty chtěla tomuto úkolu dostát a snažila se, co mohla, aby svému muži byla skvělou oporou. Jejich farma jí však v jejím odhodlání naproti moc nešla, a tak autorka nespočetněkrát zažívá opravdu svízelné situace. A zatímco její muž svou slepičí farmu nadevše miloval, Betty si k malým roztomilým žluťoučkým kuřátkům vytvořila spíše nepřátelský vztah. Očekávání života v krásné divoké přírodě tak velmi rychle vystřídalo procitnutí do tvrdé reality farmářského bytí. I přes strasti a útrapy však neztrácí klidnou hlavu a častokrát doslova děsivé zážitky a zkušenosti zvládá s grácií a nadhledem. 

Humor, kam se podíváš

Betty Macdonald svůj tvrdý život na slepičí farmě skutečně popisuje s notnou dávkou humoru a ironie. Dokáže si udělat srandu i sama ze sebe a své nešikovnosti, což humornosti díla ještě přidává.  Netají se tím, že to, co ostatní hospodyňky ze sousedství uspokojuje, Betty k smrti nenávidí.

Část druhá: Listopad.

Krom humoru spisovatelka skvěle ovládá i schopnost personifikovat věci kolem sebe. To třeba když jejich „Sporák“ odmítá spolupracovat a žije si svým vlastním životem.

Za velmi studených a skličujících dnů Sporák po ránu trucoval, čoudil, kouřil a chrchlal přes celou kuchyň. (…) Sporák byl doopravdy děsný podivín a mizera. Všimla jsem si hned ten první den, když jsme se přijeli na hospodářství podívat, že se mrzoutí a že se o tu zeď opírá dost vzdorovitě, ale mohl to být důsledek zanedbání – domnívala jsem se – a proto, jakmile jsme se nastěhovali, první věc, kterou jsem udělala, byla, že jsem ho pěkně vyčistila, vycídila jsem mu z vestičky i z kabátku všechnu rez, každé místečko jsem načernila, kromě niklu, který jsem vyleštila, až svítil, a pak jsem podpálila svůj první oheň, který okamžitě zhasl. Podpálila jsem ještě pětkrát, dokud nepřišel Bob, nenalil na třísky asi pět litrů petroleje a Sporák chytl vztekle a nepatrně. Zkušenost mě naučila, že ráno potřeboval dva hrnky petroleje, aby se v něm rozproudila krev, a že kůru trávil jenom večer. (…) Ale s příchodem prvních deštivých dnů jsem si uvědomila, že Sporák je můj nepřítel a že je nezbytné zacházet s ním opatrně a lstivě.

Pohodové čtení, zápletka nulová

I přes autorčinu humornost by však kniha mohla někoho nudit. Jde v podstatě pouze o popis nelehkého farmářského života, takže vetší zápletku zde opravdu nehledejte. Občas se v příběhu vyskytne situace, která nepostrádá napětí, ale tak trochu stereotypní farmářský život může někoho po pár stránkách omrzet. Pokud však hledáte pohodové čtení pro odlehčení a zpestření dlouhých zimních dnů, nešlápnete s dílem vedle. A třeba alespoň pohled na veselou obálku knihy vám připomene, že už se pomalu ale jistě blíží jaro.

Vejce a já

Autor: Betty MacDonald

Nakladatelství: Argo

Rok vydání: 2016

Počet stran: 268

 Zdroj fotografií: Jessica Werthaimová, Generace 21

0 75 100 1
75%
Average Rating

Vejce a já

Příjemné humorné a pohodové čtení do pochmurných chladných dnů, avšak postrádající větší zápletku.

  • 75%

Štítky

Jessica Werthaimová

Jessica Werthaimová

Zanechte komentář