Džihád: v kůži bojovníka Islámského státu… a jedné novinářky

Literatura / 17.2.2017

Psychologické triky, manipulace, výhrůžky… a odvážná novinářka, která s fiktivní identitou objevuje tajemství náborářů Islámského státu.

O Islámském státě slýcháme každou chvíli z různých koutů světa. Jaké jsou jejich praktiky? Proč tolik mladých přechází na jejich stranu a co je k tomu vede? Právě na tyto otázky by vám mohla odpovědět kniha odvážné novinářky Anne Erelle, která se touto problematikou hojně zabývá. Díky své fiktivní identitě jménem Mélodie se na sociálních sítích poměrně jednoduše stala obětí náborových specialistů z Islámského státu a postupně začala rozkrývat veškeré praktiky.

Abú Bakr al Bagdádí

Triky, manipulace, výhrůžky

Zanedlouho se dostává do velmi nebezpečného kolotoče, kdy je oslovena mužem jménem Bilel, který ji přesvědčuje k odjezdu do syrského města Rakká. Možná by to nebylo tak nebezpečné, kdyby Bilel nebyl pravou rukou nejhledanějšího muže světa. Rutinní novinářská práce se tak stává noční můrou a velkým nebezpečím ohrožujícím nejen její život. Na řadu pak přichází nejenom psychologické triky plné láskyplných a něžných slov či nabídek k sňatku, ale také výhrůžky a manipulace.

Potkat se s Bilelem v Sýrii nepřipadalo v úvahu. V žádném případě bych Mélodii nenechala, aby poznala, jaký život v Islámském státě doopravdy je. Všechna povolání mají své hranice. Jednou se tam vypravím, i když pravděpodobně ne v přestrojení za konvertovanou ženu, jež shání manžela. To bych zrovna mohla spáchat sebevraždu. Bilel mezitím z plánů zcela vyloučil Mélodiina bratrance. Když ho Mélodie zmínila, Bilel ji ignoroval. Často slyšel jen to, co chtěl.

Obsazený Mosul v roce 2016.

Zápisy, při kterých tuhne krev v žilách

Celá kniha je psána formou deníkových zápisů, při kterých někdy opravdu tuhne krev v žilách. O to je to děsivější, když víme, že vylíčené události se odehrály na jaře 2014, dva měsíce před tím, než Islámský stát obsadil Mosul, druhé největší město Iráku a jeho vůdce – Abú Bakr al-Bagdádí – vyhlásil světový chalífát (vláda muslimské obce). Člověk si při četbě knihy uvědomuje, jak těžké a zároveň nebezpečné muselo být přetváření se do druhé osoby, což, jak sama autorka přiznává, mnohdy hraničilo až s rozdvojením osobnosti. Klobouk dolů před tím, jak moc byla Mélodie promyšlenou osobou, přestože byla prakticky smyšlená.

„Jak u vás probíhají svatby?“

„My jsme vlastně už oddaní.“

„Cože?“

„Měl jsem dojem, že téma svatby jsme probrali dostatečně. Požádal jsem tě o ruku už před nějakou dobou a promluvil jsem se soudcem, který nachystal patřičné dokumenty. Ženo moje, jsme oficiálně svoji! Ma ša‘ Alláh.“

Netuším, jak se mi povedlo zachovat v dané chvíli chladnou hlavu. Neměla jsem však na výběr, protože kousek ode mne Bilel bedlivě sledoval Mélodiinu tvář z druhé strany obrazovky. (…)

„Jakmile přijedeš do Sýrie, nabude naše manželství platnosti. Zmínil jsem, že se řídíme právem šarí’a, a to by odteď mělo platit i pro tebe. Opravdu ses stala mou ženou.“

Jak celý příběh dopadl vám určitě nebudeme prozrazovat. Jediné, co stojí za to říct závěrem, je, že pokud se o tuto tematiku alespoň z části zajímáte, otevře vám kniha další skrytá zákoutí, o kterých možná nemáte ani tušení.

Džihád: V kůži bojovníka Islámského státu

Autor: Anna Erelle

Nakladatelství: CPRESS

Rok vydání: 2016

Počet stran: 191; cena: 299 Kč

Žánr: politika, military

Více informací naleznete na stránkách nakladatelství.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Zdroj fotografií v článku: Wikimedia Commons, U.S Army a Mstyslav Chernov

0 90 100 1
90%
Average Rating

Džihád: v kůži bojovníka Islámského státu

Zajímavá kniha poukazující na nebezpečí číhající nejenom na sociálních sítích. Vše je psáno neuvěřitelně čtivě, což podtrhuje i forma deníkových zápisů. Jediným menším problémem je zpočátku obtížnější orientace mezi smyšlenou a reálnou hlavní postavou.

  • 90%
Martina Baierová

Martina Baierová

Editorka sekce Cestování a šéfredaktorka portálu, která se snaží jít vždy za svým snem. A hlavně se nevzdávat, že jo.

Zanechte komentář