LEGO® Batman film: DC Comics se snaží zachránit si reputaci

Film / 14.2.2017

Autor:

Po rozporuplných filmech z komiksového prostředí přichází na řadu adaptace od Lega.

The Lego Batman Movie

animovaná komedie

USA / Dánsko, 2017, 104 min

Režie: Chris McKay

Hrají (dabují): Will Arnett, Jenny Slate, Channing Tatum a další

DC Comics se snaží dosáhnout úspěchu svého konkurenta: to, že filmy z dílny Marvel Comics jsou jasně lepší, dokazuje nejedna recenze. DC ale svůj boj nevzdává, do kin míří (znovu) snímek o netopýřím muži. Batman – jeden z nejoblíbenějších superhrdinů. Vlajkový hrdina DC Comics, který čelil Supermanovi. Ochránce Gothamu, města s největší kriminalitou. Hrdina silnější než jakýkoliv jiný člověk, který získal svou sílu přirozeně. Hrdina, kterého hrálo ještě více herců než Jamese Bonda.

Tentokrát se však na plátna vrací jako LEGO postavička. LEGO – stavebnice pro děti, se kterou si ale dost často hrají i dospělí. Tato definice přesně sedí i na cílovou skupinu tohoto filmu.

Recenze z dětského hlediska

Máme tu postavu Batmana a s ním všechny jeho záporáky, opravdu všechny. Batman jim dá nakládačku, u toho rapuje a hraje na kytaru. Přestavuje svoje auto na letadlo, u toho rapuje a hraje na kytaru. Potom zlomí Jokerovi srdce a ten vymyslí krutopřísněhustej plán, kdy si z intergalaktického vězení vezme na pomoc pár nejlepších záporáků, kteří nemají vůbec, ale vůbec nic společného s Batmanem. Potom se tam zase hodně mlátí, rapuje a hraje na kytaru. Z toho plyne, že děti budou mít novou oblíbenou pohádku, zatímco rodiče budou na nervy z každé reprízy u nich doma.

Malá ochutnávka Justice League.

Recenze z hlediska milovníka Temného rytíře

Osobně jsem zastánce toho, že po Nolanově trilogii o Temném rytíři měli v DC nechat Batmana Batmanem. Nikdo ho nepodá lépe než dvojice Nolan–Bale. Stejně tak Jared Leto nebude lepší než Heath Ledger. ALE. Díky tomuto snímku budou i následné počiny z pera DC Comics působit dobře.

Pokud na film jdete, dá se předpokládat, že o komiksech něco víte. V tom případě oceníte nepřeberné množství odkazů na různá filmová zpracování z univerza DC, ale i z dílny Marvelu. Například záporáci – máme je tu podle Burtona, ale i podla Nolana, takový výběr toho nejlepšího, co filmy o Batmanovi přinesly. Ve filmu se také objeví i kompletní Liga spravedlivých.

Oproti tomu kopání do Marvelu je docela smutné, Batmanovo heslo do Batcave je totiž mířeno proti Iron Manovi. Na tom by nebylo nic špatného, děti to pobaví. Ale tyhle děti se o tom pak budou bavit ve škole a dal bych ruku do ohně za to, že se pak budou rvát – podle toho, jestli fandí té či oné straně.

Batman hodně rapuje a hraje na kytaru. Uf.

Za sebou máme dvě filmová univerza, DC a Marvel, z celkových asi deseti využitých. Použití dalších postav z jiných filmů působilo spíše jako marketingový tah výrobce dětské stavebnice za zvýšením zisků než jako nějaká dokonalá zápletka. Pán prstenů nebo Harry Potter prostě nevypadají dobře v kostičkové verzi.

Přeplácané PR

Celkově tak film působí přeplácaně a pár vtipných hlášek to nezachrání. Rozhodně mohl být daleko lepší, protože myšlenku filmu vidím velmi pozitivně a potenciál tam byl. Bohužel zůstal nevyužit.

Podtrženo sečteno je film přes všechna očekávání zklamáním. Studio na něm přesto určitě vydělá, LEGO zvýší prodej, děti ho budou sledovat dokola a dokola. Takže svůj účel splní a ještě k tomu vrhne lepší světlo na Suicide Squad a Batman vs. Superman – proti tomuhle se budou jevit jako vcelku povedené bijáky. Doufejme, že příští DC film bude konečně stát za to, protože horší už to snad být ani nemůže.

Zdroj videa: youtube.com

Zdroj všech fotografií: Freeman Entertainment

0 40 100 1
40%
Average Rating

LEGO® Batman film

Marná snaha! Někdy je prostě lepší neprodukovat stejné množství filmů jako váš konkurent. Nesnažit se ho dohnat nebo snad předehnat. Upřímně se divím, že film vznikl. Tedy vlastně nedivím, stačí si pustit dnešní víkendové pohádky pro děti a člověk zjistí, že už nemají žádné kouzlo. Stejně jako tahle LEGO fraška. Bohužel.

  • Recenze z pohledu dítěte
    70%
  • Recenze z pohledu milovníka Temného rytíře
    15%
  • Scénář
    35%
Jakub Fejsák

Jakub Fejsák

Hrdý student PedF UK, milovník punk rocku a focení.

Zanechte komentář