interier

Změňte svůj interiér k lepšímu. Poradíme, jak na to!

Design / 4.4.2013

Je na čase zbavit se toho, co vám brání v rozletu. Změňte své bydlení, možná tím nastartujete změnu i ve vás samotných. A to za pokus stojí!

Už nevíte, jak dát drive nudnému interiéru? Říkáte si denně při prvním rozlepení oka, že něco potřebuje změnu? Chcete se odklonit ze zajetých kolejí toho, co mají všichni ostatní, co nám vnucují katalogy obchodních řetězců s nepřímým vzkazem „Tohle musíte mít za každou cenu, nebo zemřete!“ a přitom máte strach z radikálnějších změn? Nepodléhejte komerční masáži a myslete hlavou. Svou vlastní nejlépe. Netušíte ještě, jak nepatrná změna stačí k velkému efektu. Není potřeba vyhazovat kompletní vybavení bytu, ani vlastnit zlatou kreditní kartu. Stačí jen malé, ale logické krůčky mimo zaběhnuté zvyky a pravidla, jak svůj domov zvelebovat. Nechte se inspirovat.

Nepodléhejte komerční masáži a myslete hlavou. Svou vlastní nejlépe.

green wall paint

Ačkoli se to nezdá, na barvě záleží.
zdroj: sxc.hu

Rovnováha, praktičnostumírněnost. Tři funkce interiéru, které vám zaručí, že se budete ve svém bytě cítit dobře!

Mnoho lidí má za to, že prvoplánově oku lahodící  interiér rovná se funkční interiér. Forma a funkce v tomto případě vedou velký boj v běžném životě. Pokud máte opravdu snahu cíleně dosáhnout změny, v první řadě se zaměřte na tři základní pravidla: rovnováhu, praktičnost, umírněnost. A nyní si ke každému řekneme něco více.

 

Rovnováha

Rovnováha je základem. Cokoli, co tento aspekt postrádá, neplní svou funkci. Zde se jako příklad nabízí interiéry typu „guláš“, tedy ode všeho něco, s nádechem cirkusu bez krotitele. Typická česká specialita. A stačí tak málo k dosažení určité vyváženosti. Sjednocení do jedné barevné škály. Opakujeme: do jedné. Stačí málo. Zkuste si určit barvy, kterých se chcete držet a už při prvním vstupu do takto laděného prostoru pocítíte určitou změnu k lepšímu.

Guláš je prostě česká specialita. Nejen v kuchyni, ale i v interiéru!

štítky s barevnými odstíny

Rovnováhy docílíte, když interiér sladíte do jedné barevné škály.
Zdroj: sxc.hu

Praktičnost

Praktické rovná se užitečné, nehledě na formu věci. Forma je už jen dodatečná hodnota věci. Zaměřme se více na účel, zbavíme se tak spousty nepotřebných objektů, postojů, kýčů a v neposlední řadě zjistíme, že máme v bytě náhle znatelně více místa. A to už je jeden pozitivní krok kupředu.

Umírněnost

Umírněnost. Již výše zmíněný typ interiéru, kde převládají styly a prvky rozličnosti všech světových kultur, záchvatů sentimentu a názorů bohužel převládá ve většině českých domácností. Podívejte se do svého nitra. Kým momentálně jsem? Mám za sebou své období rockera, tak proč na mě stále ještě hledí Ozzy Osbourne ze zdi? Chci změnu, ale stereotyp a pohodlí mi brání udělat krok jinam. Střídmost a ucelenost nejsou zrovna naše silné stránky. Ta porcelánová kravička z pouti si přece nezaslouží skončit svůj nebohý život na smetišti, ačkoli spolu se slony s chobotem nahoru a pivními sklenicemi na futuristické chromové skříni mají své kouzlo, ovšem ne zrovna ocenění hodné.

Vážně je nutné mít ve svém pokoji porcelánovou kravičku společně s pivními sklenicemi?

Osoba v interiéru

Kým jste? Hodíte se do svého bytu?
zdroj: sxc.hu

Další artefakty a postoje stejného typu se nabízejí jako ukázkový příklad. Lítost zbavit se starých předmětů nám brání v dalším rozvoji. Stejný princip jako v životě. Neochota odpoutat se od minulosti a hledět vpřed. Zkuste změnit svůj postoj a uvidíte změnu. A pryč se slzami nad porcelánovou zvěří z pouti!

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Šárka Lacinová

Šárka Lacinová

Jsem denní snílek, ale na konci tunelu vidím světla vlaku.

Zanechte komentářVaše názory

  • Maki

    Skvělý článek, trefně poukazuje na to jak všechno souvisí se vším. Myslím, že se velmi brzy pustím do takového radikálnějšího „jarního“ úklidu. Díky za inspiraci

    • Šárka Lacinová

      Díky za pozitivní reakci, těší mě, že ne všem je lhostejné to, co sami můžeme ovlivnit k lepšímu, když se jen trochu chce 🙂