Sebekoučování díl 1.: Správný cíl

Osobní rozvoj / 16.2.2017

Vyhněte se nejčastějším chybám při naplňování nejen novoročních předsevzetí. Vyzkoušejte několik tipů z oblasti koučování.

Leden, měsíc předsevzetí a nových začátků, je za námi. Únorem by ale naše snahy o změny neměly končit. Jak si udělat pořádek v hlavě, abyste připravili ideální ornou půdu všem plánovaným změnám, jste se mohli dočíst v tomto článku.

Psychologické koučování je disciplína, která se zabývá nalézáním a udržováním motivace při dosahování osobních cílů. Jejímu vzniku nejvíce napomohla kniha Timothyho Gallweye The Inner Game of Tennis, ve které představil jako první metodu koučinku. Další významný představitel koučování sir John Whitmore popsal koučování jako styl řízení, který je protipólem přikazování a kontroly, což stručně shrnuje podstatu koučování. Kouč nedává jasné pokyny a příkazy, netrestá. Správně cílenými otázkami a technikami pomáhá klientovi nalézt vhodnou motivaci a usnadňuje mu jeho seberozvoj.

Stanovte si jasný cíl

Buďte SMART a jasně formulujte svůj cíl! Jedná se totiž o základ úspěchu každého plánu. V managementu a koučování se jako pomůcka pro správné definování cíle používá metoda SMART. Podle ní správný cíl splňuje tato kritéria:

S – specific, neboli konkrétní. 

  • Je důležité se při plánování vyhýbat příliš obecným cílům – čím bude cíl konkrétnější, tím snáze můžeme naplánovat jednotlivé kroky, které nás k němu dovedou.

M – measurable, neboli měřitelný.

  • Abychom se mohli radovat ze splněného cíle, musíme poznat, kdy jsme ho dosáhli – lepší je tedy formulovat cíl tak, aby se dal nějak změřit. Jsou cíle, které se měří hůře, například cíl „budu si lépe rozumět s rodiči“. Proto se v takových případech zkuste zamyslet nad měřitelnými aspekty daného cíle. Například „snížím počet hádek při setkání s rodiči na nulu“.

A – achievable, neboli dosažitelný. 

  • Raději začněte menšími cíli, předejdete tak zklamání z neúspěchu při snaze dosáhnout přehnaných cílů.

R – realistic, neboli realistický.

  • Vyhněte se nerealistickým cílům, o kterých dopředu víte, že je nedokážete splnit.

T – timed, neboli časově definovaný.

  • Každý to jistě zná – když má nějaká práce deadline, lépe se nám plní (i když často na poslední chvíli). Nebojte se dávat termíny i sami sobě, předejdete tím odkládání na „potom“, které je velmi pružné a může veškeré snahy o dosažení kýžených výsledků svou „potomostí“ úplně zhatit.

Výzva – vydejte se na cestu seberozvoje

Shrnuli jsme si zásady vhodného formulování cíle. Na konec přidám příklad svého cíle, o němž vás budu informovat v každém dalším článku. A samozřejmě na sobě budu zkoušet popisované principy. Uvidíme, jak to dopadne.

Můj osobní cíl se bude týkat přípravy do školy. Věčné téma, opakující se snad už od základní školy. Ke konci prázdnin, před začátkem školního roku, se cítím vždy motivovaná a odhodlaná se „tentokrát vážně pořádně učit!“. Na začátku mi to vydrží, postupně však ztrácím vůli. Proto jsem se rozhodla, že tentokrát to bude jinak. Vzhledem k tomu, že bych ráda dokončila studium co nejdříve, je pro mě jen a jen výhodné připravovat se průběžně, chodit na přednášky (ale pozor, jen na ty, které nejsou naprostou ztrátou času – a že jich bohužel bývá poměrně dost) a plnit další studijní povinnosti. Můj cíl zní tedy takto:

Od začátku do konce semestru (časová ohraničenost) budu pravidelně chodit na přednášky (konkrétních vybraných předmětů – konkrétní), každé úterý stanovím studijním dnem a budu se průběžně připravovat na zkouškové období a zaměřovat se na ty předměty, které se budou vyskytovat u státnic.

Jak poznám, že jsem cíl splnila? Snadno, na konci zkouškového období budu mít všechny zkoušky úspěšně za sebou (měřitelnost) a zároveň budu připravená na další školní rok.

Pojďte do toho se mnou a vrhněte se na definici svého ideálního cíle!

Zdroj úvodní fotografie a fotografie v článku: Pixabay.com

Hana Šmitáková

Hana Šmitáková

Studuji a obdivuji psychologii. Jsem zarytý optimista a moje přesvědčení, že všechno nakonec dobře dopadne, je nezlomné. Ráda se usmívám, ráda spím, jím dobré jídlo, čtu si a píšu. Práce na osobním rozvoji pro mě znamená smysluplné naplnění životního času.

Zanechte komentář