TOP 5 výstav, na kterých nesmíte v únoru chybět

Design / 14.2.2017

Nudí Vás pochmurné únorové počasí? Vyrazte na výstavu a zpříjemněte si den úžasným kulturním zážitkem. Vybrali jsme pro vás pětici nejzajímavějších.

Únor. Novoroční nadšení zavřelo dveře, na okna klepe stereotyp a sněhobílou zimu pro změnu vystřídal mráz, chlad a prošedivělé ulice. V tomto období musíme vydat spoustu energie na to, abychom sobě či blízkým vykouzlili dobrou náladu nebo úsměv ve tvářích a v očích. Proč si tedy nezpříjemnit chladné dny nějakou výstavou, která může pomoci vytrhnout naše bytí z jednotvárných okamžiků, probudí v nás vášeň, radost a poznamená nás kulturním zážitkem? Máme pro Vás pět nejžhavějších událostí, které můžete stihnout ještě v tomto měsíci. A které to jsou?

Juergen Teller: Enjoy Your Life!

Jako první velké lákadlo jsme pro Vás vybrali výstavu Enjoy Your Life, která zachycuje nejnovější tvorbu německého fotografa Juergena Tellera, jehož proslavily snímky kapely Nirvana a jejich frontmana Kurta Cobaina z roku 1991.

V současné době je považován za nejžádanějšího fotografa se specifickým uměleckým rukopisem, jenž si údajně získal díky kreativní svobodě, která mu byla dopřána i v komerčních zakázkách. Základními složkami jeho rukopisu jsou precizní popis intimity, všednost, jedinečnost a vyobrazení osobních zájmů.

Kdy? 15. 12. – 19. 3.

Kde? Galerie Rudolfinum

Vstupné? 120 Kč (snížené 70 Kč)

Výstava Enjoy Your Life vznikala jako klasická koprodukce tří institucí: Bundeskunsthalle Bonn, Galerie Rudolfinum v Praze a Martin Gropius Bau v Berlíně. Každá tato expozice je velice osobitá, neboť Teller využil specifika jednotlivých výstavních prostor. Ráda bych vám ale doporučila zajít především do Galerie Rudolfinum, kde můžeme vidět největší výběr fotografií spolu se sériií videí z minulých let.

Juergen Teller, Zdroj: www.artmagazin.eu

Alma Lily Rayner: Co mi otec strkal do vagíny

Alma Lily Rayner je aktivistka a umělkyně, která v dětství zažila dlouhodobé sexuální zneužívání svým otcem. Prostřednictvím výstavy můžeme vidět autobiografické svědectví autorky – sérii digitálních tisků 3D objektů konstruovaných podle skutečných předmětů, fotografií a vzpomínek.

Výstava je organizována ve spolupráci s galerií Artwall a jedná se o první takovou zpověď, která je vystavena na obdiv veřejnosti.

Kdy? 2. 2. – 31. 3.

Kde? Artwall

Vstupné? Zdarma

V rámci doprovodného programu mají návštěvníci možnost navštívit cyklus diskuzí pro širokou veřejnost s názvem Proč zrovna já, který proběhne v tranzitdisplay, Dittrichova 9, Praha 2. Názvy jednotlivých diskuzí odkazují na otázky, se kterými se zneužívané ženy často setkávají.

Alma Lily Rayner, Zdroj: http://aa.ecn.cz

Gaëlle Cressent: Hledání Východu

Umělkyně Gaëlle Cressent pro nás s MeetFactory, ve spolupráci s Geaac ve Štrasburku a Francouzským institutem v Praze, připravila zajímavou vizuální a zvukovou instalaci s názvem Hledání Východu.

Projekt Hledání Východu vznikl, aby pomohl vymezit hranici mezi hudbou a výtvarným uměním, které se vždy snažily najít si své vlastní pole působnosti. Zároveň se Gaëlle Cressent snaží touto cestou poctít hnutí Traveler Techno, které vzniklo v devadesátých letech minulého století v Anglii. 

Kdy? 19. 1. – 19. 2.

Kde? MeetFactory

Vstupné? Zdarma

Ve svém díle umělkyně Gaëlle Cressent přistupuje k objektu jako k území, které může proměňovat různými procesy, jenž jsou spojeny s klasickým využitím instalace, vynalézající tak vlastní logiku do kontextu zasazené prezentace. Vzniká tak spojení trivialityvelké historie umění.

Gaëlle Cressent, Zdroj: Francouzský institut v Praze

Pavel Roučka: Mezi askezí a extází

„Nikde nevydržím. Jsem netrpělivý. Pořád myslím na tvorbu a svůj ateliér. Jsem posedlý malbou. Inspiraci vidím všude a ve všem…“

Pavel Roučka

Kdy? 31. 1. – 9. 4.

Kde? Museum Montanelli

Vstupné? 50 Kč (držitelé karty ICOM, studenti, děti, důchodci, ZTP, novináři, tanečníci zdarma)

Mezi další skvělé události patří výstava malíře Pavla RoučkyMuseu Montanelli, jež nese název Mezi askezí a extází. Ta představuje experimentální tvorbu, kterou doprovází silná kreativní energie a obsesivní nutkání malovat a tvořit. V jeho tvorbě můžeme spatřit extatické fáze, které se střídají s akční expresí, jež odrážejí jeho netrpělivé tvůrčí nutkání a okamžiky klidného abstraktního projevu.

Pavel Roučka: Mezi askezí a extází, zdroj: www.museummontanelli.com

Sexplicit vol. 3

A na závěr pro Vás máme 3. verzi výstavy s názvem Sexplicit. Už podle názvu můžeme očekávat, že se výstava zabývá tématem sexu, intimity a erotiky, stejně jako to bylo u předešlých verzí. Toto pokračování však přináší současný pohled na tato témata. Zobrazuje jedinečnost lidské sexuality.

Kdy? 2. 2. – 22. 2.

Kde? OD Kotva (3. patro) 

Vstupné? 69 Kč (studenti za polovinu, důchodci zdarma)

Intimní zpověď prostřednictvím více než padesáti děl odhalí na dvacet umělců, jako jsou Prokop Bartoníček, který je zároveň kurátorem výstavy, Pasta Oner, Adam Jílek, Alena Kupčíková, Jakub Hubálek, Tatjana Warnecke, Barbora Maštrlová, Tomáš Němec, Michal Škapa a další. Celá tato akce je pořádána pod záštitou Galerie Tančící dům.

Sexplicit – Ivan Komárek, Zdroj: Ivan Komárek

Zdroj náhledové fotografie a miniatury: Juergen Teller, www.ignant.com

Terezie Pelikánová

Terezie Pelikánová

„Jde o to, aby básník ukázal to, po čem sklouzává denně jeho zrak a jeho srdce, pod takovým zorným úhlem a s takovou rychlostí, aby se mu zdálo, že to vidí a dojímá se tím poprvé.“ - Jean Cocteau -

Zanechte komentář