Na Jawě 350 kolem celého světa

Cestování / 17.2.2017

Pavel Suchý objel za osm měsíců zeměkouli, poté vydal knihu a nyní je opět na cestách. Poznejte jeho příběh.

Většina lidí má vžitý názor, že cestovat se dá pouze s balíkem peněz v kapse. Projekt Jawa kolem světa ale ukázal, že tato představa je naprosto mylná, nepotřeboval totiž ani půl milionu. Navíc se celá expedice uskutečnila bez GPS, k dispozici byla pouze buzola a mapa, a také bez parťáka. 49 003 km totiž Pavel Suchý projel a prožil úplně sám.

Celý příběh, ve kterém figurovala 35 let stará motorka, začal při přejezdu na Slovensko, Ukrajinu, do Ruska. Tady si Suchý potvrdil, že Rusové považují Jawu za svoji a že náhradní díly najde kolem cesty. „Největším problémem bylo úplně zničené zadní kolo. Nedalo se to ani opravit. Jeden ruský motorkář mě ale chytl za rukáv a dovedl na svoji zahradu. V kopřivách tam stálo torzo Jawy. S jejím kolem jsem dojel celý zbytek cesty,“ řekl v rozhovoru pro DVTV.

Pavel Suchý spolu se svým jediným společníkem, Jawou 350

 

Z Mongolska do Kolumbie

Následovala poušť Gobi. Děkuje za náhodu, že zde potkal mongolské pastevce, kteří mu půjčili pět litrů něčeho, co hořelo. Těchto pět litrů ho totiž zachránilo před pěší výpravou za hledáním zdroje paliva do motorky.

Z Vladivostoku se dostal trajektem do jihokorejského Sokča a poté do USA, Mexika, Guatemaly, El Salvadoru, Hondurasu, Nikaragui, Kostariky a Panamy. Projel z Kolumbie do Ekvádoru a Amazonií do Peru a Bolívie. Ke Kolumbii byl z počátku lehce skeptický, asi jako většina z nás. Jako první se mu vybavila nepříliš bezpečná, džunglí a horami pokrytá latinskoamerická země plná drog a zbraní, jejich výrobců, distributorů a samozřejmě i spotřebitelů. Později byl ale velmi rád, že ji zařadil do itineráře. Příjemně ho překvapila.

Amazonský prales patřil k příjemnějším částem cesty

Maturita ze čtení v mapách

Když úspěšně zdolal druhou světovou poušť, Atacamu, a nekonečných 6000 km patagonskou pampou do Ohňové země, vrátil se do Buenos Aires. Tady, v jižní Americe, se nejvíce zapotil při čtení z mapy. Nemají totiž mapy, na které jsme zvyklí my, podle jeho slov je někdo maluje od stolu a nesedí v nich ani čísla silnic. Odtud se přesunul do Evropy a zakončil osmiměsíční cestu dojezdem z Německa.

Znovu bych do toho nešel. Měl jsem obrovské štěstí na náhody, na lidi a měl bych strach, že to štěstí se unaví a že už nebude spolupracovat.

Pavel Suchý o celém svém dobrodružství napsal knihu, která se drží mezi nejprodávanějšími cestovatelskými knihami. Když se setkal s takovým úspěchem, i navzdory tomuto prohlášení se rozhodl navštívit další kontinent, jehož silnice Jawa ještě nezakusila. Austrálii. V těchto dnech už je ve svém cíli, starodávné Van Diemenově zemi. Aby do Tasmánie dorazil, najel přes 22 000 km, pouští i pralesem.

This slideshow requires JavaScript.

Zdroj všech fotografií: Pavel Suchý

Tereza Ocetková

Tereza Ocetková

Milovnice koní, která většinu času věnuje olomoucké žurnalistice a sbírání inspirace na cestách. Protože je lepší jednou něco vidět na vlastní oči, než o tom tisíckrát slyšet z vyprávění!

Zanechte komentář