Letní tábor: nejlepší škola pro každé dítě

V obraze / 6.3.2017

Autor:

Nainstalovat hru či zapnout DVD přehrávač už dneska umí každé dítě ve věku šesti let. Ale kolik jich zvládne zavázat deset různých druhů uzlů, udržovat táborák nebo pracovat s buzolou?

Kde jsou ty časy, kdy každé druhé dítě chodilo do skauta? Dnes má osmileté dítě tablet a sluchátka a na vše si stěžuje. Zkrátka jdeme s dobou – což samozřejmě není vždy špatné. Nicméně je zde několik důvodů, proč se alespoň na krátkou dobu vrátit maličko zpět a na nějaký čas vyzkoušet trošku jiný život. Žít v přírodě, bez signálu a vymožeností dnešní doby. 

Těch několik bodů se týká výhod letních táborů, kde děti získají zkušenosti, které po většinou jinde získat nemohou, a také se jim dostane skvělého zážitku. 

Naučí se ‚týmové práci‘

Letní tábory nejsou o jedinci a jeho osobních úspěších. Po celou dobu pobytu se hrají zábavné hry a soutěží se v týmech, kde je potřeba správné komunikace a celkově dobrého přístupu k ostatním dětem. 

Často se setkáváme s tím, že dítě nechce půjčit hračku nebo drze odmlouvá. To se právě táborový program snaží eliminovat a naučit děti spolupracovat a být milejší k ostatním.

Naučí se spoustu nových věcí

Na letních táborech se nehrají jen hry. Hlavní výhodou je i to, že se děti učí spoustu nových a užitečných věcí. Střílení z luku nebo praku, zapalování ohně, chození na chůdách, vázání uzlů, práce s azimuty. Častou položkou v programu je také vyrábění, takže o rozvoj dítěte po kreativní stránce též není nouze.

U táboráku je také zvykem zpívat táborové písně.

Zvyklosti, tradice a slušné chování

Na táboře jsou všichni jedna velká rodina a aby vše správně fungovalo, je třeba se tak i chovat. I takové maličkosti, které vám třeba ujdou, jako přání dobré chuti k obědu nebo poděkování, si dítě na táboře velmi rychle osvojí. Sprostá slova jsou zakázána a často stíhána malým ‚trestem‘. Je také slušnost (a na táboře samozřejmost) poděkovat kuchaři, když vám dá jídlo.

Stejně tak má každý tábor nějakou svou tradici. Ať už je to rituální zapalování ohně, zasekávání sekery práce nebo vyvěšování vlajek a mnoho dalších. Všechno je to moc hezká zkušenost a až se dítě z tábora vrátí, bude o něm živě vyprávět.

Nejdřív práce…

Všechno však ale není jen o zábavě. Většinou ano, ale ani nádobí po sedmdesáti dětech se neumyje samo. A kdo doplní mýdlo do umývárny nebo dříví do dřevníku?

Na táboře se děti učí, že práce a pořádek jsou důležité faktory. Například vyhlášení nejlépe uklizeného stanu dovede děti tak trochu k pořádkumilovnosti – alespoň na ten týden či dva, které na táboře tráví.

Spousta nových přátel a zdravého pohybu!

Tábor je přece hlavně o zábavných hrách a týmu! V týmu si děti najdou spoustu kamarádů a hry se odehrávají převážně na louce či v lese za ztřeštěného pobíhání a plnění úkolů. Dětem se tedy dostane spousta zdravého pohybu a najdou si nové kamarády!

Co z toho plyne? Letní tábory jsou super.

Nemeškejte však, přihlášky na ty známější tábory se uzavírají už v těchto zimních měsících!

Zdroj všech fotografií: foter.com

Tereza Malá

Tereza Malá

Studentka víceletého gymnázia, jejíž srdce si získaly knihy. Miluji podzim, psaní, hudba je mi blízká a pro čokoládu udělám téměř cokoliv.

Zanechte komentář