Mýty a legendy Středozemě

Literatura / 8.2.2017

Začtěte se do legend o vzniku Tolkienova světa, kde se odehrává Hobit a Pán prstenů.

Tolkienova fantasy

Kdo by neznal příběh Hobita nebo Pána prstenů? Knihy, které vyšly už před tolika lety, si dodnes získávají stále více a více čtenářů. Oproti svém příteli C. S. Lewisovi (Letopisy Narnie), který spojil reálný svět s mytickým, Tolkien vytvořil zcela samostatný svět, ve kterém vedle lidí žijí elfové, trpaslíci nebo skřeti. Příběhy Hobit a Pán prstenů se odehrávají právě v tom světě, zvaném Středozem. Ale jak vlastně tento svět vznikl? Tolkienův syn Christopher se rozhodl z pozůstalosti po svém otci vydat příběhy a legendy, které hlavní linii příběhu předcházejí.

Jako skutečný svět

Tak jako náš svět má své legendy, tak i Tolkienův svět má ty své. O tom, jak se zrodil rod Prvorozených (elfů) a Druhorozených (lidí). Příběhy o bitvách, které přinesly zkázu celým rodům. Legenda o silmarilech, překrásných drahokamech, které s sebou nesly jak blahobyt, tak strádání. Jednou z nejdůležitějších legend je ta o zrodu Morgotha, Temného pána, jehož služebníkem se stal Sauron, který svou krutou vládou sužoval obyvatele Středozemě v průběhu Třetího věku, kdy se odehrává Pán prstenů. Silmarillion ale nevypráví jen o bitvách a rodech, ale například i o lásce, jako je tomu v legendě o Berenovi a Lúthien.
Tolkien je mistrem vyprávění, při čtení těchto legend nepochybujete o tom, že takový svět skutečně existoval. Vidíte před sebou vysoké hory i hluboká údolí, tajemné skrýše a majestátní krajinu.

Elfové vyrobili mnoho prstenů, ale Sauron si tajně vyrobil Jeden prsten, který vládl všem ostatním, a jejich moc s ním byla svázána, aby mu zcela podléhala a trvala jen tak dlouho, dokud potrvá on. Do toho Jednoho prstenu přešlo mnoho Sauronovy síly a vůle, protože moc elfských prstenů byla velmi velká a to, co jim mělo vládnout, je muselo překonávat silou; Sauron jej vyrobil v Ohnivé hoře v Zemi stínu.

Poznejte Středozem

Čím začít

Otázkou samozřejmě je, jestli si nejdřív přečíst Silmarillion a až potom jeho pokračování, nebo nejprve znát Pána prstenů? To záleží jen a jen na vás. Pokud budete znát příběh Pána prstenů se všemi jeho postavami, jistě se pak potutelně usmějete, když se jejich jména v knize objeví a vy zjistíte, odkud vlastně pochází. Na druhou stranu je ale také zajímavé číst příběhy tak, jak jdou po sobě, a postupně odhalovat taje tohoto světa. Tuto stranu však sama posoudit nedokážu.

Kniha je doplněna ilustracemi Teda Nasmitha

Další díla

Jak už bylo řečeno, Silmarillion předchází knihám Hobit a třem dílům Pána prstenů: Společenstvo prstenu, Dvě věže, Návrat krále. Samostatně vyšel příběh Húrinovy děti, který je součástí Silmarillionu a v letošním roce se chystá vydání příběhu Berena a Lúthien, jako další samostatné legendy z této knihy.

Silmarillion: Mýty a legendy Středozemě

Autor: John Ronald Reuel Tolkien

Originální název: The Silmarillion

Překlad: Stanislava Pošustová-Menšíková

Nakladatelství: Argo

Rok vydání: 2008

Počet stran: 360

Zdroj fotografií: Martina Bambuszová, Generace 21

0 100 100 1
100%
Average Rating

Silmarillion: Mýty a legendy Středozemě

Příběhům od Tolkiena nemám nikdy co vytknout. Jeho poutavému vyprávění jsem propadla už od prvních stran a věřím, že se to stane i vám.

  • 100%

Štítky

Martina Bambuszová

Martina Bambuszová

Knihomolka a studentka TUL.

Zanechte komentář