Projděte se po Královské cestě – část čtvrtá

Cestování / 25.2.2017

Ze Starého Města pražského jsme přes Karlův most přešli na Malou Stranu. Čeho byste si zde měli všimnout?

Malá Strana je další z pražských měst, dnes bychom řekli, že se rozprostírá v samém historickém centru Prahy. Má nejblíž z HradčanůmPražskému hradu, a i proto zde proudí denně přímo davy turistů.

Mostecká ulice

Dříve se ulice jmenovala K Mostu či U Mostu, a to právě proto, že vede z Karlova mostu dál směrem k Malostranskému náměstí. Díky své poloze se ve středověku stala důležitou dopravní tepnou Malé Strany, vždyť ústila k jedinému přemostění Vltavy až do devatenáctého století.

Ulice získala svůj nynější vzhled – totiž honosnou podobu bohatší městské čtvrti – po požáru v roce 1503 a pak hlavně za vlády Rudolfa II. Právě tehdy zde byly vybudovány třípatrové domy s průčelími, vikýři a barokními štíty či štukovou výzdobou.

V Mostecké ulici narazíte na spoustu obdivuhodných ozdobných prvků. Stačí se dívat.

Malostranské náměstí

Mostecká ulice vede na dnes díky tramvajové dopravě poměrně dost rušné Malostranské náměstí. Ve středověku jste na hlavní tržiště Malé Strany mohli vstoupit celkem čtyřmi branami – právě Mosteckou branou z Mostecké ulice, Újezdskou branou z dnešní ulice Karmelitánské, Strahovskou branou v Nerudově ulici a Píseckou v ulici Valdštejnské.

Už od středověku se náměstí dělilo na pomyslné dvě části. V té horní stál kostel, fara a škola, dolní částí projížděly povozy přes náměstí. Na místě kostela svatého Mikuláše byl v sedmnáctém století vystavěn impozantní chrám svatého Mikulášejezuitským profesním domem.

Zmínku zde najdete i o Emě Destinové, české operní pěvkyni.

Za pozornost stojí i šlechtické paláce, řada měšťanských domů či Malostranská radnice. Nezapomeňte si prohlédnout morový sloup Nejsvětější Trojice s kašnou. V minulosti stály na náměstí také pomníky – ať už rakouského polního maršála J. V. V. Radeckého z Radče, nebo Antonína Dvořáka.

Z Malostranského náměstí už to k Pražskému hradu neměli budoucí čeští králové a královny daleko. Projeli Strahovskou bránou a Nerudovou ulicí vystoupali až k Hradu. Tudy se vydáme i my, ale až v dalším článku.

Zdroj všech fotografií: Vlasta Řenčová, Generace 21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář