MÍSTO U MOŘE: Žhavý adept na Oscara

Film / 7.2.2017

Autor:

Nejlépe namíchaný emocionální koktejl dorazil do kin. S sebou povinně někoho, kdo vám utře slzy, a hodně kapesníčků.

Manchester by the Sea

Drama

USA, 2016, 137 min

Režie: Kenneth Lonergan

Hrají: Casey Affleck, Michelle Williams, Kyle Chandler, Lucas Hedges a další

Na začátku filmu poznáme údržbáře Leeho, který nevypadá, že by ho práce nějak bavila a ještě více ho štvou lidé, kterým musí neustále něco opravovat. Vlastně ho štvou lidé celkově, protože na tahu v baru je schopný vyprovokovat rvačku jen kvůli pár pohledům od neznámých mužů. Působí tajemně, podivínsky, kdybyste ho znali, určitě ho nemáte rádi. Do chvíle než zjistíte pravdu, která za tím vším stojí – tu v následujících řádcích ale nečekejte.

Lee žije skromně v Bostonu, kam se odstěhoval z Manchester-by-the-Sea. Jenže nové okolnosti ho donutí se tam vrátit, k tomu všemu se musí starat o svého synovce, což není rozhodně lehký úděl. A v neposlední řadě bude muset čelit svým kostlivcům ve skříni, které až poznáte, nebudete věřit svým očím.

Joeova smrt všechno rozhýbá.

Emocionální koktejl

Dramatických zvratů je ve filmu nepřeberné množství. Od těch nepříjemných přes úsměvné a scény, které budou chtít celé balení kapesníků, až po scény, kdy se opravdu zasmějete. Nepříjemná scéna je hlavním hybatelem filmu – smrt Joea, bratra a otce. Ve své závěti totiž stanoví Leeho jako opatrovníka svého syna Patricka.

Právě on vám vykouzlí úsměv na rtech, neboť  se s otcovým úmrtím vyrovnává tak trochu po svém a ještě k tomu, zneužívá právě svého strýce. Emoce jsou alfou a omegou celého snímku, k tomu je to skvěle natočeno  a není proto divu, že ještě před natočením byl snímek oceněn jako nejlepší nenatočený scénář za rok 2014.

Postupné odkrývání strašlivé minulosti

Film má dvě dějové linie. Jednou je přítomnost, druhá je samozřejmě minulost. Ta je nám vyprávěna formou vzpomínek. S každou novou informací více a více rozumíte tomu, proč je Lee takový podivín a proč má někdy potřebu nechat se zmlátit.

Po těch opravdu nejpesimističtějších momentech přijde záběr na vlny, nebo na město zalité deštěm. Poprvé v životě se mi stalo, že mi taková scéna nepřišla zbytečná, že jsem pochopil její záměr – dát divákovi prostor urovnat si myšlenky a vcítit se do Leeho. A věřte, že i když nebude chtít, tak se do něho vcítíte.

Scéna, která patří k těm náročnějším pro slzné kanálky.

Místo u moře určitě není filmem, na který budete koukat každý večer, ale po jednom zhlédnutí vám učaruje a určitě se zařadí na váš list nejlepších filmů. U mě se dostal mezi pomyslnou top ten – a to drama úplně nevyhledávám.

Vlastně si nemohu vybavit jedinou věc, která by mi na snímku vadila. Základem úspěchu je určitě námět a scénář, avšak ani herci nikterak film nekazí, spíše naopak. Své role zahráli naprosto uvěřitelně a celý film tak působí opravdu  jako ze života.

Zdroj všech fotografií: Falcon

Zdroj videa: youtube.com

0 88 100 1
88.333333333333%
Average Rating

Místo u moře

Podle mne černý kůň letošních Oscarů. O snímku není lehké mluvit s někým, kdo jej neviděl, neboť ocenit ho můžete až poté. Pokud na něj půjdete do kina, což byste rozhodně měli, budete příjemně odměněni, ale pozor! Chce to kapesníčky.

  • Scénář
    95%
  • Herecké výkony
    85%
  • Dramatičnost
    85%
Jakub Fejsák

Jakub Fejsák

Hrdý student PedF UK, milovník punk rocku a focení.

Zanechte komentář