Kterak Dominik Feri prst na tep doby přiložil

Literatura / 18.2.2017

Ve svých 20 letech je Dominik Feri studentem, hudebníkem, komunálním politikem, radním, youtuberem, přednášejícím a teď se stal i spisovatelem?

Dominik Feri

se narodil v Kadani, ale od svých dvou let žije v Teplicích, kde se v osmnácti letech stal radním. Dominika zajímá hlavně veřejný prostor v jeho městě. Dále se zabývá také fotografováním, hraje na klavír a přednáší na středních školách po celé republice. Proslavil se především jako popularizátor politiky mezi mladými lidmi.

Jak to může vypadat mi vrtalo hlavou od chvíle, co jsem na jeho Facebooku poprvé zahlédla zmínku o chystané knize. Ovšem pojem spisovatel není docela přesný. Kniha Tak jsme lajkovali s podtitulem Kterak přiložit prst na tep doby není ani sociologický rozbor virtuálního světa Facebooku, ani politologická stať o politicích využívajících sociální sítě, ani žádné jiné, typické prozaické dílo. Je to jednoduše soubor rozhovorů Dominika Feriho s pestrou paletou českých osobností, které se nějakým způsobem pohybují ve světě internetu a sociálních sítí. Tyto jsou pak proloženy stránkami Feriho postřehů a facebookových příspěvků, které autor nazývá glosami.

„Glosy“ Dominika Feriho

Specifika doby

Po přečtení úvodu jsem se na knihu velice těšila, ovšem obávám se, že se autor poněkud přecenil, jestli předpokládá, že svou knihou, cituji, „shrnul specifika doby“.  Každopádně úplně nevypovídající také není. Je zkrátka o lidech, kteří dnešní dobu nějak utvářejí či charakterizují, ale hlubší stopa v běhu času po nich zůstane jen těžko.

Svých respondentů se Feri ptá na otázky týkající se všeho, od oboru, který je proslavil, až po rodinu a koníčky. Také se jich nikdy nezapomene zeptat na jejich vztah k Facebooku nebo sociálním sítím obecně.

Tak jak se nám tu žije?

Pro mě osobně tkví největší přínos knihy v tom, že jsem dozvěděla o lidech, jejichž práce, projekty nebo samotná existence by mi neměla uniknout. Ale že jí budou jednou listovat má pravnoučata, aby zjistila, jak se nám tu žilo, to si úplně představit nedokážu.

 

Míra mojí aktivity ve společnosti koreluje s tím, jak mi dochází baterka na mobilu.
Dominik Feri

 

A na závěr ještě drobná poznámka. Léta praxe prokázala, že je lepší tisknout knihy na šířku než na výšku. Kalendářová vazba krom toho, že je nekonvenční, je také trochu nepraktická, a navíc se mi smály děti v tramvaji, že tu knížku držím špatně…

Tak jsme lajkovali

Autor: Dominik Feri
Nakladetelství: BizBooks
Rok vydání: 2016
Počet stran: 260
Obálka: Martin Ponec
Více informací na stránkách nakladatelství.

Zdroj fotografií: Mariana Staffenová, Generace 21

0 70 100 1
70%
Average Rating

Tak jsme lajkovali

Pokus mladého muže charakterizovat dobu pomocí osobností, které ji utvářejí. Zda-li byl úspěšný, to posoudí až další generace.

  • 70%

Štítky

Mariana Staffenová

Ne zrovna vzorná gymnazistka z Jablonce nad Nisou se záluskem na studium žurnalistiky. Ve volném čase hraje na saxofon a basklarinet, čte i píše poezii i prózu, lepí koláže, běhá, nebo se jen prochází po lesích a horách.

Zanechte komentářVaše názory

  • Ely

    Pěkná recenze, ovšem tedy ono „smáli děti“ by zasloužilo opravit 😉

  • Tereza Micková

    díky!:)