KRUHY: Pozor na videa ve spamu!

Film / 3.2.2017

Autor:

Kultovní horor se vrací aneb Samara se naučila s internetem. Otázkou zůstává, stojí za to?

Rings

drama/horor

USA, 2017, 102 min

Režie: F. Javier Gutiérrez

Hrají: Johnny Galecki, Vincent D’Onofrio, Matilda Anna Ingrid Lutz, Alex Roe, Laura Wiggins

Pro většinu mé generace byl Kruh vůbec prvním hororem, který jsme kdy viděli. Jeho myšlenka je prostá: pustili jste si videokazetu a poté zazvonil telefon. Sedm dní. Pak přišla nejošklivější a nejděsivější holka, která vás zabila tak rychle, že vám z toho vypadla ústa z pantů. První díl byl trhák, vždyť jeho hodnocení na ČSFD je stále okolo 80 %. Druhý díl je na tom už podstatně hůře – 52 %. Nyní se Samara vrací a je ještě naštvanější než předtím. Bude to ale stačit?

Samotný začátek je grandiózní. Pokud jste viděli trailer, ano, je to ta wau scéna, kdy si Samara zahraje na teroristu. Bohužel i ve filmu vidíte přesně to, co je v traileru – jen s minimem dialogů navíc. Děj Kruhů se totiž odehrává dva roky po této nehodě.

Samara ve třetím dílu vypadá děsivěji.

Jak její příběh pokračuje? Dostáváme se na bleší trh, kde je i starý videopřehrávač, který si samozřejmě někdo koupí a doma se ho snaží opravit – heuréka. Zaseknutá kazeta s nápisem Watch me vyjede ven.

Co se stane dál, nikoho nepřekvapí. Vlastně překvapí. Oním kupcem je totiž vysokoškolský učitel, který se zabývá biologií. Poté, co onu kazetu zhlédne, se na ní pokusí postavit svou nejnovější práci. Veškerý „výzkum“ jde hladce až do chvíle, kdy se do kruhoběhu dostane hlavní hrdinka Julia. Samara se totiž rozhodla, že jí poodkryje další část svého příběhu.

Chvílemi nebudete věřit vlastním očím.

Remake nebo prequel?

Kruhy vycházejí hodně z předchozích dílů. Samara zabíjí pořád stejně, stejně tak se její oběti snaží všemožně vytáhnout všechny kabely, zkrátka staré dobré osvědčené triky. Co se ale mění, je způsob, jakým Samara komunikuje s Julií. Dívka má totiž vize spojené s videem.

To rozhodně potěší, protože naštěstí nejde jen o další díl, který by se snažil navázat na úspěch předchozích, snaha vydělat na poměrně známé značce. Kruhy přináší spoustu nových nápadů, a to díky rozšíření do sféry internetu. Další pozitivní věcí je, že dozvíme více o původu Samary. Bohužel způsob, kterým jsou nám nové informace naservírovány, je očividný,  po zjištění pravdy žádné velké wow nečekejte.

Postupné rozplétání záhady vždy tvořilo velkou část zápletky.

Pořádný horor, nebo jen lehce strašidelný film?

Kruh vždy využíval spíše napětí než strachu – a přesně tak je tomu i zde. Jen ani toho napětí není úplně moc a film se tak bohužel docela vleče. Autoři snímku by nejspíše argumentovali tím, že je nám sděleno, že Samara je naštvanější a že jí jde o něco jiného než jen zabíjet, ale stejně. Každý divák, který zajde do kina na horor, doufá, že se bude bát, že posléze nebude moci usnout, protože ta televize je až moc blízko a nebyla by šance úniku. Bohužel takový pocit nepřijde.

Když se vše sečte, Kruhy nejsou úplně špatným filmem a drží se v zajetých kolejích určených předchozími díly. Žánrově jde spíše o drama než horor, tak či tak obou kategoriích jasné béčko. Není to ani tak herci, ale tím, že po skončení filmu se bojíte spíše dalších dílů než toho, co jste viděli na plátně. Samara se ve filmu moc nepředvede a podle konce to vypadá, že konečně má to, co chtěla vždy. Tak snad už další nastavovaná kaše nepřijde.

Zdroj všech fotografií: CinemArt

Zdroj videa: youtube.com

0 52 100 1
52.5%
Average Rating

Kruhy: Samara se učí s internetem

V době internetu není těžké zapomenout na Samaru a strašidelnou videokazetu, kterou vytvořila. To ale platí jen do té chvíle, kdy se Samara rozhodne změnit hru. Škoda že se nenaštvala více a nebyla více zlá, ale kdo ví, je dost možné, že Samara nezabila naposledy. Jen si nejsem jist, že po tomto díle bude o Kruh někdo ještě stát.

 • Napětí/strach
  55%
 • Herecké výkony
  50%
 • Scénář
  40%
 • Nové prvky v sérii
  65%
Jakub Fejsák

Jakub Fejsák

Hrdý student PedF UK, milovník punk rocku a focení.

Zanechte komentář