6 cestovatelských knih nejen pro cestovatele

Cestování / 27.2.2017

Nehledáte průvodce, mapu ani bedekr, nýbrž knihy o netradičních zážitcích dobrodruhů? Pak je naše doporučená četba právě pro vás.

Většina zkušených cestovatelů potřebuje po pár procestovaných letech nějakou inspiraci, nápad, na které místo planety si zapíchnout další špendlík. My ostatní zase potřebujeme náplň večera, kdy jen myslíme na naše špendlíková místa. Proto jsme pro vás vybrali šest nejinspirativnějších cestovatelských knih, které požadavky obou skupin jistě uspokojí.

Stingl Miloslav. Biografie cestovatelské legendy.

Zdroj: jota.cz

Kniha, o které bezpodmínečně každý větší či menší cestovatel slyšel. Kniha o cestovateli a indiánském náčelníkovi Miloslavu Stinglovi. Po několika desítkách let svolil ke zpracování svého životního příběhu, i tak je opředen mnoha tajemstvími. Jak je možné, že během éry neprodyšně uzavřených hranic procestoval 152 zemí? Proč se stal náčelníkem indiánů nebo jak přežil námořní katastrofu u afrických břehů? Všechny odpovědi se dozvíte v této knize, a navíc i podrobnosti o setkání se světoznámými vládci, prohlédnete si nádherné fotografie nebo podrobné mapy.

 Póly, dobrodružné cesty Hjalmara Johansena

Zdroj: knihy.abz.cz

Všichni známe Fridtjofa Nansena, proslulého díky svým výpravám k severnímu pólu, nebo Roalda Amundsena, dobyvatele pólu jižního. Oba je ale spojuje člověk, který je stále více opomíjený. Hjalmar Johansen. Muž, který doprovázel jak Nansena, tak Amudsena. Kdo ale opravdu byl tento excelentní sportovec? Jak dokázal spolu s Nansenem a smečkou psů vyváznout z ledového bludiště Arktidy? A proč dobrovolně ukončil svůj život už v pětačtyřiceti letech?

Pozpátku kolem zeměkoule aneb 484 dní na cestě z konce světa na jeho začátek

Zdroj knihy.abz.cz

Kateřina Krejčová a Petr Ptáčník se jednoho dne vydali do Ohňové země. Jen tak, ze zvědavosti. A právě tady, na příslovečném konci světa se rozhodli nevrátit se příští rok a půl domů. Vylezli na šestitisícovku, potápěli se k vrakům, bydleli v domácnostech domorodců všude po světě, nakoukli do fidžijské domácnosti nebo do mongolské jurty. Spolu s nimi všechno prostřednictvím této knihy zažijete také. A nejen to! Poznáte velkoměsta i liduprázdné stepi, vaše kroky povedou od Ohňové země na Arktidu a zase zpět do Austrálie nebo Ruska.

Peru pod kůží

Zdroj: jota.cz

Cestovatel Vladimír Plešinger je známý hlavně svými knihami z Afriky a jižní Ameriky. A toto je jedna z nich. Nejde o objemného průvodce touto zemí, ale o dílo k prasknutí plné příběhy a vyprávěním. Autor vás provede vším, co Peru nabízí a obsahuje. Nejvyšší hory tropického pásma, bouřlivé pobřeží i divoký prales tvořený řekou Amazonkou. Dozvíte se zapomenuté příběhy z peruánské historie, a to hlavně o indiánské civilizaci, která vytvořila ideální podhoubí pro pozdější vyspělé říše. Kniha je navíc doplněna neuvěřitelnými fotografiemi přímo od autora.

100 nejdobrodružnějších dovolených na světě

Zdroj: slovart.cz

Kniha určená pro ty, kteří neplatí za all – inclusive dovolenou strávenou denně na pláži. Podněcuje každého k návštěvě divoké a panenské přírody nebo k setkání s lidmi z kultur, které jsou nám vzdálené. Obsahuje jednotlivé trasy doplněné fotografiemi, mapkami a praktickými informacemi, jak se nejlépe přepravovat či ubytovat, jaké je ideální očkování a vybavení. Řeč bude například o amazonském pralese, 2500kilometrové Grand Trunk Road napříč indickým subkontinentem nebo cestě na vrchol Kilimandžára.

Inspiraci můžete načerpat i z cestovatelských příruček, za jejichž rady by se mělo platit zlatem.

Člověk v drsné přírodě.

Zdroj: knihy.abz.cz

Průvodce přežitím, který byl přeložen do němčiny, angličtiny a čínštiny a zaznamenal přes sto tisíc prodaných výtisků. Obsahuje poznatky ověřené léty praxe. Měl by sloužit skupinám, které se vydávají na delší i kratší túry a expedice na problematická místa planety. Ale i těm, kteří se do drsné přírody dostanou proti své vůli a stanou se z nich trosečníci. Autor Jaroslav Pavlíček je český polárník a celý život se zaměřuje na přežití člověka v divoké přírodě, založil mezinárodní polární stanici v Antarktidě. O důvěryhodnosti rad tedy nemůžeme pochybovat.

Tak co, vyberete si i vy svoji inspiraci?

Zdroj úvodní fotografie a miniatury: www.pixabay.com

Tereza Ocetková

Tereza Ocetková

Milovnice koní, která většinu času věnuje olomoucké žurnalistice a sbírání inspirace na cestách. Protože je lepší jednou něco vidět na vlastní oči, než o tom tisíckrát slyšet z vyprávění!

Zanechte komentář