Kam na běžky

Sport / 4.2.2017

K běžkám si člověk musí najít cestu. A když si k nim tu cestu najde, musí ještě najít cestu, kde se dá na běžkách jezdit. Tady je pár tipů napříč republikou.

Tratě v Jizerských horách. Zdroj fotografie www.info.harrachov.cz

Zima je v plném proudu, jako už hodně dlouho nebyla. Bílých Vánoc jsme se sice nedočkali (nebo alespoň ne v Praze), ale to už je taková klasika, že to nikoho nepřekvapí. Roky minulé se vlekaři strachovali o své živobytí, protože nebyl sníh a často nebyla ani dostatečná zima na umělé zasněžování, lyžování bylo tedy dost nejisté. Výhodu mají sjezdaři, těm se kopec zasněží, ale běžkařům tratě nikdo uměle nezasněží. Letos ale mají radost zřejmě úplně všichni. Sněhu je dost. A když je dost sněhu, nabízí se otázka, kam si ho jet užít. Tentokrát se zaměřím na běžky (snad právě proto, že běžkaři byli minulou zimu v nevýhodě). Za kvalitními tratěmi nemusíte jezdit do Alp, není to zrovna nejlevnější, je to daleko a to azuro se tady u nás také občas zadaří. V České republice je možností spousta, od Krkonoš přes Šumavu a Jeseníky, až po Prahu a okolí.

Krkonoše

Začínám pro mě tou nejmilejší oblastí, Krkonošemi. Mohli bychom je rozdělit do 4 oblastí, tedy východní Krkonoše, západní Krkonoše, centrální Krkonoše a Podkrkonoší. Do západních Krkonoš tedy spadá Harrachov a Rokytnice. Harrachovské tratě jsou podle mě jedny z nejlepších a nejhezčích. Harrachov navíc nabízí možnosti jak pro běžkaře-sportovce, tak pro běžkaře-výletníky. Výlet po hřebenech je kouzelný a tratě jsou v Harrachově perfektně upravené. Obzvláště letos.

Východní Krkonoše nabízí Pec pod Sněžkou a Jánské lázně. Okolí Sněžky a Černé hory má něco do sebe, tratě jsou ale spíše turistické. Do centrálních Krkonoš spadá Špindlerův Mlýn a Mísečky. Tratě na Mísečkách jsou skvělé v tom, že nabízí různě dlouhé (a různě náročné) okruhy. Člověk si tedy může vybrat, a podle svých fyzických dispozic určit, jaký okruh pro něj bude nejlepší. Na Mísečkách ale pozor, kapacita parkoviště je velmi omezená, do 9 ráno bývá parkoviště plné. V Podkrkonoší je zajímavá oblast okolo Jilemnice, která nabízí velké množství tratí a jezdí se zde i Jilemnická 50.

Pohled na Harrachov. Na běžkách se dá dostat až nahoru. Zdroj fotografie www.facebook.com/mestoharrachov

Jizerské hory

Rozlohou nevelké, ale návštěvnost mají jednu z největších. Mezi nejoblíbenější patří Jizerská magistrála, kde se také jezdí Jizerská 50, s nejfrekventovanějším nástupním místem v Bedřichově. Z Prahy se do Bedřichova dostanete do hodiny a půl, takže pokud si chcete udělat jednodenní výlet, Bedřichov může být tím správným cílem. A komu by přece jen nestačila česká půda, prakticky kousek za Harrachovem jsou polské Jakuzsyce s upravovanými a kvalitními tratěmi.

Od východu na jih

Orlické hory, Jeseníky a Beskydy nabízí také velké množství tratí a hlavně pro obyvatele Moravy a celkově východu jsou blízkým cílem. Z Prahy do Beskyd si jen tak na otočku asi moc lidí nedojede. V Orlických horách si přijdou na své turisticky zaměření běžkaři, okolí Adršpašských skal nabídne krásné prostředí a některé tratě navazují na tratě v Polsku. Jeseníky, jako druhé nejvyšší pohoří, zaručují dostatek sněhu a oblast Hrubého a Nízkého Jeseníku kvalitní tratě.

Vysočina není jen krajem Miloše Zemana, ale také běžkařským areálem. Zejména Nové Město na Moravě se proslavilo díky pořádání Světového poháru a Mistrovství světa v biatlonu. To je tedy důkaz, že prostředí a podmínky jsou zde výborné. Zbytek Vysočiny nabízí spíše turistické trasy.

 

Zamrzlé Lipno láká svou rozsáhlou zamrzlou plochou. Zdroj fotografie www.facebook.com/skiareallipno

Jak je šumavská oblast pro sjezdaře spíše nezajímavá, tak pro běžkaře je úplně ideální. Na Šumavě převažují rovné plochy, občas nakloněná rovina, žádné šílené kopce, do kterých byste se na běžkách těžko hrabali. Navíc je to snad jedna z nejkrásnějších oblastí vůbec. Dostanete se k prameni Vltavy nebo můžete volně přejet na tratě k sousedům. Jedna z atrakcí je zamrzlá Lipenská přehrada, na které můžete bruslit i lyžovat.

A v Praze? Běžkovat se dá, samozřejmě, jen je to víc sranda než sport. Se sněhem to také není zrovna nejlepší, i když například ve Žlutých lázních v Podolí byl dokonce umělý sníh. Připraveny jsou také okruhy v Chuchli, které jsou lákadlem pro mnoho lidí, kteří chtějí nasadit běžky, ale nemůžou si dovolit vyjet z města. To by bylo, aby se v Praze nelyžovalo! Koneckonců, běžky si člověk může vzít i na pole za domem, když je sníh, jde to všude, jen to nebude mít takovou hodnotu jako třeba v Krkonoších.

Zdroj miniatury: www.pixabay.com
Zdroj úvodní fotografie: www.facebook.com

Štítky

Veronika Fryšová

Veronika Fryšová

Zanechte komentář