Krasobruslařský šampionát v Ostravě

Sport / 1.2.2017

Evropská krasobruslařská špička se minulý týden sešla v Ostravě při příležitosti konání dalšího ročníku Mistrovství Evropy v krasobruslení.

Krasobruslení v Ostravě

První Mistrovství Evropy v krasobruslení se uskutečnilo roku 1891. Od té doby se mnohé změnilo – náročnost předváděných výkonů, kostýmy sportovců i bodové ohodnocení závodníků. Jedno se však nemění, a to úžasný prožitek z jízdy krasobruslaře, který své umění opravdu ovládá.

V Ostravě bylo ve dnech 25. – 29. ledna možné zaznamenat skutečně velký výskyt takových krasobruslařů. Ostravský šampionát v krasobruslení totiž hostil evropskou krasobruslařskou špičku, která se neztrácí ani na světovém poli. Svoje zastoupení měla také Česká republika, která představila ostřílené i teprve vycházející tváře ledového sportu.

Jedna z nových tváří českého krasobruslení Michaela Lucie Hanzlíková.

Ženám dominují Rusky

Jak tomu bývá zvykem, soutěžilo se ve čtyřech kategoriích. To jest v tancích na ledě, sportovních dvojicích, sólových jízdách mužů a sólových jízdách žen. Jako první se v rámci oficiální části Mistrovství vydaly na led ženy, mezi nimiž si svoji úspěšnou premiéru odbyla i česká reprezentantka Michaela Lucie Hanzlíková. Michaela Lucie se v konečném pořadí umístila na 20. místě.

Soutěži žen dominovaly ruské závodnice, zejména Jevgenija Medveděvová, úřadující světová i evropská mistryně, která vyhrála zcela suverénně a dokonce v novém historickém rekordu, což je nyní 229,71 bodů. Jevgenija je mimořádný talent a na svůj věk (teprve 17 let) podává velmi vyzrálé výkony.

Jevgeniji následovala s téměř dvacetibodovým odstupem další ruská reprezentantka, Anna Pogorilá. Třetí se umístila, na závodní plochu navrátivší se, Italka Carolina Kostnerová, která si kvůli napomáhání příteli obviněného z dopingu musela dát nucené volno. Téměř třicetiletá Kostnerová ukázala, že dokáže konkurovat o desítku let mladším soupeřkám, ale především dokázala, že je bojovnice, která o svém konci na krasobruslařském ledě rozhodne sama a z vlastní vůle.

Když se snoubí krása a pohyb, je z toho krasobruslení.

Párové jízdy

V tancích již potřetí za sebou dominovali francouzští reprezentanti Gabriella Papadakisová a Guillaume Cizeron, následováni Italy Annou Cappelliniovou a Lucem Lanottem a Rusy Jekatěrinou Bobrovovou a Dmitrijem Solovjovem. České želízko v ohni, Nicole Kuzmichová a Alexandr Sinicyn, bohužel nepostoupili do volných jízd a v celkovém pořadí skončili na 26. místě.

Naproti tomu sportovní dvojice se zásluhou páru Anna Dušková a Martin Bidař stávají pro české krasobruslení velmi slibně vyhlížející disciplínou. Tento mladý pár (oběma je teprve 17 let) se pyšní juniorským titulem mistrů světa. Na Mistrovství Evropy v Ostravě si poprvé vyzkoušeli, jaké to je startovat na evropském šampionátu mezi seniory. A hned z toho bylo 7. místo, což je mimořádný úspěch a zároveň velký příslib naděje na kvalifikaci na Olympijské hry 2018 konané v korejském Pchjongčchangu.

Stejně jako ženám, tak i sportovním dvojicím dominovali Rusové. Zlato získali v Ostravě Jevgenija Tarasovová s Vladimirem Morozovem, následováni německými reprezentanty Alionou Savchenkovou a Brunem Massotem, na něž dotírali Francouzi Vanessa Jamesová a Morgan Cipres. Zvláštní ironií je, že vítěze Tarasovovou s Morozovem trénuje Robin Szolkowy, bývalý partner stříbrné Aliony Savchenkové. Szolkowy se Savchenkovou spolu pětkrát získali světové zlato a čtyřikrát stáli na nejvyšším evropském krasobruslařském stupínku. Teď stojí proti sobě.

Michal Březina během volné jízdy, na kterou by nejraději zapomněl.

Marné české naděje

Kategorie, ke které se upínalo zřejmě nejvíce českých nadějí, byli muži. V mužích měly české barvy hned dva reprezentanty, ostříleného Michala Březinu a na evropském seniorském poli neokoukaného Jiřího Bělohradského. Zatímco Jiří Bělohradský zajel dle svých představ jak krátký, tak volný program a v konečném součtu se umístil na 20. místě, Březinovi se nedařilo a skončil dvanáctý.

Michalu Březinovi se posledních několik let na krasobruslařském ledě daří všelijak, někdy hůře, jindy lépe. Pouze jednou jedinkrát se však na evropském šampionátu umístil hůře než letos, a to v roce 2008 při své premiéře. Co na to říct? Sám Březina byl ze svého výkonu natolik rozpačitý, že v reakci na něj pronesl: „Teď nechci brusle vůbec vidět.“ Již za týden ho ale čeká univerziáda, takže se k nim chtíc nechtíc bude muset brzy vrátit.

Kategorii mužů již popáté v řadě ovládl španělský zázrak Javier Fernández. Fernández popírá teorie o fotbalu, jakožto jediném sportu, který Španělé skutečně ovládají a místo toho píše vlastní přenádhernou krasobruslařskou historii. Druhé místo získal ruský krasobruslař Maxim Kovtun a bronzová medaile putuje taktéž do Ruska zásluhou Michaila Koljady.

Úžasná atmosféra

Velkou roli při konání jakékoliv, nejenom sportovní, akce hraje prostředí a atmosféra, v níž se vše odehrává. Na ostravský šampionát se v tomto ohledu ze všech stran hrnula jenom slova chvály, obdivu a uznání. Nejenom, že se pořadatelům podařilo zajistit dokonalé zázemí pro sportovce, dvě ledové plochy, praktické tělocvičny, ale také dokázali pro krasobruslení nadchnout širokou veřejnost.

ostrava mistrovství

Atmosféra na tribunách mezi diváky byla strhující.

Nepřekvapí proto, že se téměř všechny vstupenky na šampionát prodaly, což u podobných krasobruslařských akcí nebývá zvykem. Ostrava Arénou se však při soutěži nesl potlesk tisíců diváků i z jednoho prostého důvodu. Totiž, že slavné jméno táhne. V tomto případě táhl a lákal Tomáš Verner coby ambasador celého Mistrovství Evropy v krasobruslení v Ostravě.

Většina krasobruslařů, kteří se zúčastnili evropského klání, se za několik málo týdnů vydá do finských Helsinek, kde se bude konat Mistrovství světa v krasobruslení. Zda předvedou stejné, horší nebo lepší výkony je zatím ve hvězdách, ale už teď se na ně můžeme těšit a společně přát úspěch zejména českým reprezentantům.

Zdroj použité citace: www.sport.cz
Zdroj všech fotografií: www.facebook.com

Štítky

Jitka Povalová

Zanechte komentář