JACKIE: žádné prvoplánové melodrama

Film / 1.2.2017

Film, který dámské publikum rozpláče a pánské přesvědčí o tom, že emotivní příběh silné ženy může být i něco pro ně.

Jackie

životopisný/drama

USA, 2016, 99 min

Režie: Pablo Larrain

Hrají: Natalie Portman, Peter Sarsgaard, Greta Gerwing, Billy Crudup, John Hurt a další

Film o manželce zavražděného 35. prezidenta Spojených států amerických Jacqueline Kennedyové má předpoklady stát se hojně navštěvovaným snímkem už jen pro své téma. Atentát na Johna Fitzgeralda Kennedyho je dodnes neuspokojivě objasněn a tajemstvím je opředena i osobnost jedné z nejmladších prvních dam, která si své soukromí neobyčejně střežila.

Nečekejte konspirační teorie

Film Jackie se zmiňovaného atentátu na prezidenta Kennedyho sice bezprostředně týká, pojednává totiž o hodinách a dnech mezi osudnou návštěvou Dallasu a pompézním pohřbem, který JFK manželka vystrojila, ale rozhodně se nezaměřuje na jakékoli hledání „pravdy“. Jackie je snímkem o ženě. O ženě, která byla ikonou své doby, otevřela Bilý dům veřejnosti a nesmazatelně se zapsala do dějin Spojených států. Ale také o ženě, která si musela několikrát sáhnout na dno, když pochovala dvě své děti, manžela a později i švagra. Jde o film o ženě, která podle svých slov „nikdy netoužila po slávě. Jen se stala Kennedyovou.“

Tvůrci se pro přesvědčivost příběhu rozhodli zrekonstruovat části dokumentárního filmu White House Tour, za který Jacqueline Kennedyová získala cenu Emmy. Tento počin lze hodnotit jako krok dobrým směrem, protože dodává ději na plátně na autentičnosti, aniž by diváka násilně přesvědčoval o tom, že se dívá na zachycenou skutečnost.

Tím se ale dostáváme k prvnímu drobnému negativu, které je třeba zmínit. Ve snímku se totiž několikrát objeví i skutečné dokumentární záběry z pohřebního průvodu, které celý přístup k divákovi jako rovnocennému partnerovi částečně boří. Pohnutky tvůrců – dát najevo, jak věrně zpracovali doložitelnou skutečnost – lze samozřejmě pochopit, přesto však tyto původní záznamy působí na pozorovatele jako povrchní snaha vyzkoušet jeho pozornost.

Natalie Portman byla za roli Jackie nominována na Oscara.

Herecký koncert Natalie Portman

V rámci hodnocení filmu Jackie samozřejmě nelze opomenout herecké představitele, a to zejména Natalii Portman. Skvělou herečku, která v roli manželky Johna Fitzgeralda Kennedyho své herecké kvality beze zbytku potvrzuje.

Podle vlastních slov dalo Natalii nejvíc zabrat osvojení specifické mluvy bývalé první dámy. Internet poskytuje množství videozáznamů skutečné Jacqueline, včetně již zmiňovaného dokumentu White House Tour, kde si tento dialekt v originále můžete poslechnout. Při následném zhlédnutí snímku budete jistě souhlasit s tím, že se napodobení Portman prakticky bezezbytku podařilo. A to včetně charakteristických gest i mimiky.

Jednou z větších vedlejších rolí je postava „Bobbyho“.

Další výrazné postavy, které nemůžeme nezmínit, jsou Robert „Bobby“ Kennedy, kterého skvěle ztvárnil Peter Sarsgaard, nebo novinář Billy Crudup, v jehož přítomnosti se Jackie divákům otevírá ve své civilnější poloze.

Vypjaté scény snímku provází mírně disharmonická hudba, která skvěle dotváří silně dramatický podtón. Vystupuje do popředí hlavně ve chvílích, kdy zůstává otřesená Jacqueline se svým smutkem sama. V Bílém domě, který ze dne na den přestává být jejím domovem.

Plusové body tvůrcům přičítám i za celkově citlivé pojetí. Jak už bylo zmíněno zkraje, snímek nemá odhalovat utajené pravdy nebo budovat konspirační teorie, a proto nečekejte žádné náznaky, které by se snad vydávaly směrem velkého odhalení.

Divák není ochuzen o luxus, alkohol ani spoustu cigaret.

Na své si nepřijdou ani fanoušci milostných scén. Film se totiž absolutně vyhýbá mapování intimního života – a to kohokoli ze zúčastněných. Velké díky tedy autorům za jasný důkaz existence zdravého rozumu a za schopnost racionálně zvážit vhodnost některých zdánlivě nezbytných scén. Nejsme puritáni, ale sex, drogy a rokenrol nemusí být úplně všude.

„Mám v ruce jeho mozek“

Pokud se ptáte, zda je ve filmu vidět osudný zásah kulkou, dočkáte se kladné odpovědi. I tady si ale autoři vlastně zaslouží pochválit. Ačkoli by možná nebylo úplně od věci zůstat ještě o trošku zdrženlivější, nečeká diváka desetiminutová scéna plná prýštící krve a vytékající mozkové tkáně. Viděli jsme totiž prakticky totéž, co na dochovaných záběrech skutečného atentátu.

Zdroj všech fotografií: Aerofilms

0 85 100 1
85%
Average Rating

Jackie

Sečteno podtrženo, Jackie nijak drasticky nekarikuje skutečnost, ani nedomýšlí vlastní závěry. K citlivému tématu se staví citlivě, a to je asi vedle skvělých hereckých výkonů hlavním pozitivem. Z kina jsem odcházela s pocitem, že bylo všechno tak nějak na svém místě a nic fatálního mi během té hodinky a půl nedrásalo nervy. A to se nestává úplně běžně.

 • Herecké výkony
  95%
 • Svižnost vyprávění
  70%
 • Autenticita
  90%
 • Práce s časovými rovinami
  85%
Zuzana Marková

Zuzana Marková

Studentka se stálou snahou zjistit, kam patří. Zajímá ji móda, filmy i divadlo.

Zanechte komentář