Projděte se po Královské cestě – část třetí

Cestování / 14.2.2017

Karlův most – kdysi významný Kamenný most, který spojoval Staré Město pražské s Malou Stranou. Chcete o něm vědět víc?

Královská cesta, začínající na náměstí Republiky a vinoucí se přes Staroměstské náměstí, pokračuje přímo k Pražskému hradu. Ze Staroměstského náměstí se kolem orloje vydáte Karlovou ulicí, která skrze další malé staroměstské uličky vede až na Křižovnické náměstí.

Křižovnické náměstí patří mezi nejmenší v celé Praze. Celý jeho obvod vymezují monumentální stavby, přesto je nejpůsobivější západní strana – nezastavěná – s výhledem na pravý břeh Vltavy a ústí Karlova mostu. Dále na náměstí stojí kostel sv. Františka z Assisi, kostel sv. Salvátoraklášter křižovníků. Na tomto náměstí se také nachází viničný sloup se zbytky dlažby starobylého Juditina mostu.

Z Karlovy ulice můžete udělat odbočku a podívat se také na Betlémské náměstí, kde stojí Betlémská kaple.

Juditin most patřil k nejstarším ve střední Evropě, na příkaz Karla IV. byl však stržen a na jeho místě započala roku 1357 stavba gotického Kamenného mostu. Měl šestnáct oblouků, byl 516 metrů dlouhý a 9 metrů široký a do roku 1841 fungoval jako jediné přemostění Vltavy v Praze. Ačkoliv jej v průběhu staletí mnohokrát poškodily povodně, vždy se jej podařilo opravit, a dnes proto tuto středověkou památku můžeme obdivovat.

Staroměstská mostecká věž stojí na pravé straně Karlova mostu.

Turistickou atrakcí se však Karlův most stal především díky sochám, které jej lemují. Tato sochařská galerie vznikla až několik století po postavení mostu. Dnes zde stojí třicet jedna soch a sousoší. Tato špičková díla vytvořili velikáni jako M. B. Braun, F. M. Brokof a jiní. V současnosti je většina soch nahrazena kopiemi a originály jsou uloženy v Lapidáriu v Holešovicích.

Z Karlova mostu je nádherný výhled například na Pražský hrad.

Součástí Karlova mostu jsou i tři obranné věže. Na malostranské straně mostu jsou to dvě Malostranské mostecké věže, nižší z nich zde stála už před postavením Juditina mostu. Nejcennější je však Staroměstská mostecká věž. Sama o sobě patří k největším a nejkrásnějším gotickým branám Evropy, dochovala se na ní mimořádná výzdoba a hrála důležitou roli i v minulosti. Například na ní pro výstrahu viselo přibližně deset let několik hlav českých pánů, kteří byli 21. června 1621 popraveni na Staroměstském náměstí po prohře na Bílé hoře.

Na Křižovnickém náměstí stojí socha Karla IV.

Za hezkého počasí je z Karlova mostu krásný výhled do okolí. Z jedné strany se můžete pokochat například Rudolfinem, z druhé Národním divadlem. Vidět jsou také HradčanyPražský hrad, v noci do okolí svítí Petřín a pokud pohlédnete přímo dolů, můžete pozorovat hejna labutí a dalšího ptactva.

Karlův most končí Malostranskou mosteckou věží, která dnes slouží jako vyhlídková věž. A pak už pomalu začíná stoupání přes Malostranské náměstí až k Pražskému hradu. Tam se podíváme příště.

Zdroj všech fotografií: Vlasta Řenčová, Generace 21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář