Co nám oheň vzal

Literatura / 31.1.2017

Máte chuť na velmi realistické, mystické a hororové povídky ve stylu Edgara Alana Poea?

Obal je odrazem knihy

Musím přiznat, že jako první mě uchvátil obal knihy. Chtěla jsem vědět, co se za ním skrývá, a upřímně jsem byla ještě víc překvapená, než jsem očekávala. Obal je krásný a zajímavý, stejně jako vnitřek knihy. U povídkových souborů se většinou objeví problém, že jednu povídku porovnáváte s druhou, a tady tomu nebude jinak. Jako vždy zde najdete povídku, která vás strhne, tu, která vás nechytí, ale i tu, u níž si budete říkat „tak co se vlastně stalo?“. Všechny vás však zaujmou a budou vám ještě dlouho vrtat v hlavě. A to je pro mě záměr každé knihy.

Mariana Enriquezová (1973)
Argentinská prozaička a novinářka. Vystudovala žurnalistiku a sociální komunikaci. Pracuje jako zástupkyně šéfredaktora sekce umění a kultury v deníku Página/12. Náleží ke skupině autorů tzv. nové argentinské prózy. Její nejnovější soubor povídek Co nám oheň vzal vyvolal obrovský zájem jak mezi čtenáři, tak mezi nakladateli po celém světě.

Šílené, nečekané a působivé

Kniha je celosvětově ceněná, a to právem. Zapůsobí především syrovost, s jakou jsou povídky napsány. Žádné přikrášlování. I když jsou některé zastřené jistým stínem a mystičnem, i tak autorka vše předkládá čistě, ale zato v živých barvách. Většina z povídek má jistým způsobem otevřený konec, ponechávají prostor, abyste si na konci mohli říct: „a proč vlastně?“. Ale častější otázkou bude: „a co bylo dál?“. Ale to se nedozvíte.

Prostředí chudinské čtvrti Buenos Aires na vás dýchá na každém rohu, nebo spíš na každé stránce. Se vší drsností, která mu možná je, anebo by třeba mohla být, vlastní. Žebrající děti, nevysvětlitelná zmizení, neobjasněné vraždy a různá zjevení, která mohou být přeludem, ale i realitou. A jistým trochu zvrhlým způsobem to budete chtít vidět na vlastní oči.

Někdy k ránu se probudila a zahlédla, že někdo velice malý sedí v nohách postele. Nejdřív ji napadlo, že to bude Eli, ale na kočku to bylo příliš velké. Viděla jen stín. Vypadalo to jako dítě, ale nemělo to vlasy, zřetelně viděla linii plešaté hlavy, a bylo velice drobné a hubené. Spíš zvědavě než vyděšeně se Paula posadila na posteli, ale v tu chvíli to domnělé dítě uteklo. Běželo příliš rychle na to, aby to byl člověk.

(povídka Sousední dvorek)

Vnitřek knihy zaujme snad ještě víc

Nikdy jsme si jí moc nevšímaly. Byla to jedna z těch holek, co toho moc nenamluví, nevypadají zvlášť chytře ani hloupě a mají takový ten obličej, na který se zapomíná, a i když ho člověk vídá každý den na stejném místě, v jiném prostředí ho možná ani nepozná, natož aby k němu přiřadil jméno. Jediné, co ji odlišovalo, byly špatné, ošklivé šaty, které navíc vypadaly, jako by se záměrně snažila schovat svoje tělo. Byly o dvě tři čísla větší, trička zapnutá až ke krku, plandavé kalhoty. Jen kvůli tomu oblečení jsme si jí všimly, aspoň abychom kritizovaly, jak mizerný má vkus, nebo se usnesly, že se oblíká jako stará mladá.

(povídka Konec školního roku)

A co pocítíte?

Trochu nepochopení, ale i touhy vědět víc. Některé povídky vás donutí dívat se dlouho do stropu a přemýšlet. Všechny povídky nejsou hororové, ale u těch, které jsou, je horor silný opravdu jako u Poea, možná se vám udělá i trochu zle, ale jinak, než byste si mysleli. Stáhne se vám hrdlo a podíváte se jinam, ale nakonec vám to stejně nedá a budete číst dál. A až to skončí, bude vám to líto.

Co nám oheň vzal

Autor: Mariana Enriquezová

Originální název: Las cosas que perdimos en el fuego

Překlad: Lada Hazaiová

Nakladatelství: Host

Rok vydání: 2016

Počet stran: 205

Více informací na stránkách nakladatelství.

Zdroj fotografií: Martina Bambuszová, Generace 21

0 90 100 1
90%
Average Rating

Co nám oheň vzal

Uznávám, že jsem se u některých povídek pozastavila a litovala jsem, že v nich nebylo víc. Ale i tak na tuhle knihu jistě dlouho nezapomenu.

  • 90%

Štítky

Martina Bambuszová

Martina Bambuszová

Knihomolka a studentka TUL.

Zanechte komentářVaše názory

  • Boris Fiala

    Chtěl bych Vám poděkovat. Podle mě jste jedna z nejlepších recenzentů na tomto portálu. Vaše příspěvky jsou čtivé, zajímavé a velmi poutavé. Děkuji Vám, Martino.