SPOJENCI: komorní příběh na pozadí světového konfliktu

Film / 26.1.2017

Autor:

Robert Zemeckis přináší osobní drama na pozadí světové války. Minimalismus v kombinaci s epičností jednoho z největších konfliktů všech dob funguje.

Allied

akční válečné drama

VB/USA, 2016, 124 min.

Režie: Robert Zemeckis

Hrají: Brad Pitt, Marion Cotillard, Jared Harris, Lizzy Caplan, Matthew Goode, Charlotte Hope a další

Snímek Spojenci, který právě přichází do kin, je nejnovějším počinem režiséra Roberta Zemeckise. Pod jeho taktovkou se tentokrát vydáváme do 40. let minulého století, přímo do víru druhé světové války. Přestože se s ní prostřednictvím hlavních postav setkáme velmi zblízka, snímek nelze nazývat válečným filmem. Hlavní děj, který se na pozadí světového konfliktu odehrává, je mnohem komornější a nese prvky rodinného dramatu.

Srozumitelně komplikovaný příběh

Robert Zemeckis je ve světě kinematografie bezpochyby legendou. Jeho čistý vyprávěcí styl je pověstný, a to potvrzují i Spojenci. Znovu se mu podařilo odvyprávět příběh plný zvratů srozumitelně, poutavě a pro diváka příjemně stravitelně.

Děj spěje k jasnému cíli, a přestože se několikrát změní poloha filmu, přechody mezi akční sekvencí a hrou dvou herců jsou přirozené. Příběh sice není příliš inovativní a do značné míry recykluje, ale jedná se o kvalitní vypravěčské a vůbec filmařské řemeslo. Pokud by byl inspirovaný skutečnými událostmi, našla by se místa, kde by člověk nad uvěřitelností váhal. S ohledem na to, že se jedná o fikci, je však film naopak velmi realistický a diváka vtáhne do sebe.

Na tom, že to mezi dvěma špiony zajiskří, není nic moc překvapivého.

Vyprávění má několik poloh a od úvodní sekvence válečné mise, která upoutá vizualizací a povedenými akčními scénami, nás přenese do klidu rodinného kruhu a do minimalistického prostředí dialogů a uměleckých záběrů. A právě tam, daleko od války, se odehraje ta největší bitva. V hlavě hlavního hrdiny.

Sólo pro Marion a Brada

Píše se rok 1942 a britský špion Max Vatan (Brad Pitt) míří do marocké Casablancy. Tam se setkává se svou francouzskou kolegyní Marienne (Marion Cotillard), která má hrát jeho manželku. Přestože se vidí poprvé v životě, vše musí vypadat věrohodně pro splnění mise. Tou je atentát na německého velvyslance během oficiální oslavy. Oba agenti své role hrají tak dokonale, až si přestanou být jisti předstíráním.

Brad Pitt je hollywoodský veterán, jehož přítomnost na plátně může znamenat jak popcornovou zábavu, tak oscarové drama. Marion Cotillard je pak většinou předzvěstí minimálně snahy o uměleckou hodnotu.

Jak již bylo naznačeno, samotný film se nedá jednoznačně definovat, jelikož zpočátku nám servíruje něco úplně jiného, než o čem nakonec je. Úkol provést nás touto změnou padá na bedra právě hlavním protagonistům. Během jejich cesty z horké Casablancy až na sychravé anglické předměstí sice potkáváme mnoho vedlejších postav, žádná z nich se ale příliš nepředvede.

Marion Cotillard rozhodně není jen bezbranná krasavice.

Za krátkou zmínku stojí snad jen August Diehl v roli německého důstojníka. Ten si prakticky zopakoval svou postavu z Tarantinových Hanebných panchartů a opět byl jediným, komu se předstírání rolí nezdálo. Tentokrát je však neodhalil.

Úkol zaujmout diváka ale zůstal především na Bradovi a Marion. A vesměs se jim to daří. Marion Cotillard je zárukou kvality, neobyčejnou a zatím stále neokoukanou herečkou. To se sice o Pittovi s jeho bezmála stovkou filmů říct nedá, ale hrát stále umí. I když některé scény ve Spojencích odehrál s nepřítomným výrazem, jako by ho to ani nebavilo. Příběh je ale natolik silný, že se v něm občasná kamenná mimika hlavního hrdiny naštěstí ztratí.

Nevěřit ničemu

Spáchat atentát na německého velvyslance uprostřed Casablancy ovládané nacisty není snadný úkol. Max Vatan je ale schopný voják a specialista na podobné infiltrační mise. Dokáže vzít jakoukoli osobnost za vlastní a ty okolo sebe perfektně odhadnout. Stejnými schopnostmi disponuje i jeho nová spojenkyně Marienne. Ta, podle vlastních slov, city nikdy nepředstírá, pročež je tak úspěšná.

Během marocké mise, tak muselo dříve nebo později dojít mezi oběma špiony ke vzniku sympatií, které nebyly jen prostředkem ke splnění úkolu. Vatan si Marienne odváží zpět do Velké Británie a zakládá s ní rodinu. Všechno vypadá ideálně, až do doby, kdy započne to opravdové drama. Jak byste se tvářili na zprávu, že žena se kterou jste bojovali proti nacistům a posléze s ní založili rodinu, je celou dobu špionka druhé strany?

To pravé drama začne až dlouho po Casablance.

A teprve tímto zjištěním vlastně začíná příběh filmu. Seznámení v Maroku a vznik opravdové lásky by se dal považovat za klišé, navíc byl samozřejmě předvídatelný. Přerod v téměř psychologické drama, kdy hlavní hrdina zjistí, že jeho žena je podezřelá z velezrady, diváka zaskočí a znovu připoutá k ději. Max Vatan je srdcem voják a pro Anglii by zemřel. Zároveň ale nevěří, že by někdo, koho tak dobře zná, byl někým úplně jiným. On je přeci ten, kdo by měl lidi okolo sebe perfektně odhadnout.

A tak začíná honba za pravdou. Honba za očištěním jeho milované, kterou doprovází hlodající pocit, že to možná opravdu spáchala.

Kvalita, která nepřináší nic převratného

Spojenci jsou jednoznačně dobrý film, který stojí za to vidět. Nejsem si ale jistý, jak dlouho je schopen v nás zanechat svůj otisk. Nepřináší nic nového ani šokujícího. Je to zkrátka kvalitní řemeslo.

Když je řeč o řemeslu, tak stojí za zmínku také digitální efekty. Přestože film působí výpravně, většina vizualizací se dělala ve studiu. Díky komorní zápletce by se dalo říct, že snímek nevypadá jako každý druhý. Zároveň se však ale nedá mluvit o něčem převratném. Což ale není chyba. Nelze točit každý den filmy, které povedou k revoluci kinematografie. Stačí, kdy se budou točit kvalitní filmy, které zaujmou diváka a nabídnou mu poutavý srozumitelný příběh. A to Robert Zemeckis zvládl bravurně.

Zdroj všech fotografií: CinemArt

0 77 100 1
77.666666666667%
Average Rating

Spojenci

Film Spojenci zpočátku působí jako válečný film, z něhož se však nakonec vyklube psychologické rodinné drama. Komorní atmosféra na pozadí válečného konfliktu je zajímavým kontrastem a osobní příběh vtáhne diváka do děje. Režisér Robert Zemeckis znovu předvedl své kvality v oblasti vyprávění.

  • Příběh
    80%
  • Herecké výkony
    73%
  • Digitální efekty
    80%

Zanechte komentář