Občas si nechám jelínka, kterého vytvořím, říká Kamila Písaříková

Design / 19.3.2013

Kamila a její jelínci odkrývají pokličku úspěchu jedinečných broží, které se těší čím dál větší oblibě. Přečtěte si rozhovor!

Deers-KamilaKamila Písaříková začala tvořit originální brože v roce 2005 a o čtyři roky později už zakládala vlastní značku Deers. V roce 2010 pak představila jelínky na pražském Designbloku, kde zaznamenaly velký úspěch. Za více než čtyři roky designové značky si drobná veselá zvířátka oblíbila celá řada známých osobností – od hereček (Chantal Poullain, Eliška Balzerová,…) po sportovkyně (Petra Kvitová, Štěpánka Hilgertová, Bára Špotáková,…). Barevné šperky zdobí i modely Madelaine Albrightové, známé milovnice broží. Jelínci ale cestují za zákaznicemi i do Japonska, Ameriky nebo Mexika. Více informací najdete na oficiálních stránkách nebo na Fleru. A hlavně – každý šperk je originál.

Vyráběla jste si šperky jako malá?

Vždycky jsem si něco kutila. Buď to byly malované obrázky, nebo jsem prý pořád stříhala. Jednou to dokonce odnesl mámin deštník, ze kterého se stala taková vystřihovánka. Doplňky ale miluji odjakživa a šperky jsem začala vyrábět nejdřív pro sebe na střední škole. Absolvovala jsem i několik kurzů, na vysoké škole jsem šperk studovat chtěla, ale zvítězila tehdy fotografie, má druhá závislost.

Jakou školu jste vystudovala? Týkala se módy nebo designu?

Vystudovala jsem fotografii a nová média na ITF v Opavě. Šperky mě ale zajímaly odjakživa, před jeleny jsem jich měla několik na výstavě, která cestovala i po světě a jejímž kurátorem byl Pavel Opočenský.

Kde vznikl nápad vyrábět brože s motivem jelena? Kdy vznikla první?

Náhodně, při mé spolupráci s produkční agenturou, co měla ve znaku tři jeleny. Nápad udělat jako PF pro klienty a známé jelínka jako šperk se chytil a jelínek se tak stal oblíbeným doplňkem.

Deers-Kamila

„Kabelky s jelínky vznikly ve spolupráci s Dara bags.“ Zdroj: Deers.cz

Který jelínek je váš nejoblíbenější a proč? Jak vznikal?

Vyloženě nejoblíbenějšího nemám, nejraději nosím obrovské čelenky, kterých mám zhruba přes deset. Jen jednu z nich jsem si vytvořila speciálně pro sebe, ostatní vznikly jako vzorek na focení pro různé časopisy nebo pro zákaznice, které si pak vybraly nějaké jiné. Natolik se mi zalíbily, že jsem si je postupně nechala.

Jak dlouho trvá vytvořit jednoho jelena?

Záleží na velikosti, stylu zdobení i daném druhu. Nejjednodušší jelínek trvá zhruba přes hodinu, musí ale do druhého dne schnout a ještě se pak pečlivě kontroluje, než jde do světa. Složitější druhy trvají déle a když vymýšlím nové zdobení a používám například i nové komponenty, pak je to i několikahodinová záležitost.

Jaké materiály a barevné kombinace máte nejraději?

Mám závislost na fialové barvě. Vždy, když vymýšlím nějakou novou kolekci, fialová barva je její součástí, ač třeba na začátku vůbec nechci. Takže nejvíc jelínků vzniká určitě fialových. V jednotlivých kolekcích převládají samozřejmě i jiné barvy, teď na jaro připravujeme jemnější varianty odstínů, pro podzim a zimu zas jsou jelínci více třpytiví a nebarevní. Z materiálů miluji vybírání nových komponentů Swarovski, na tom si hodně ujíždím a vždy netrpělivě čekám na jejich příjezd.

Deers-Kamila

„Inspiraci moc ráda čerpám na cestách.“ Zdroj: Deers.cz, Envelope Dara bags for Deers

Kde nejčastěji čerpáte inspiraci? Nemáte strach, že vám nápady jednou „dojdou“?

Zatím – raději klepu, ťuk ťuk – mám nápadů daleko víc, než jsem pak schopná realizovat. Mně se toho v hlavně rodí strašně moc. A pořád. Stačí vyjít na ulici nebo se třeba zadívat v parku na veverku… Myšlenkové pochody jsou někdy opravdu zajímavé (smích). Inspiraci moc ráda čerpám na cestách. Ještě teď mám v živé paměti svou cestu do Tokia a když si na něj vzpomenu, hned jsou jelínci daleko živější. Letos se chystám do New Yorku, kam i jelínky vezu, tak jsem zvědavá na tamní atmosféru.

Co vás inspirovalo k letošní jarní kolekci? Jaké má poselství?

V jarních jelenech je nádech exotiky v podobě Asie a Jižní Ameriky. Jelínci se tentokrát vydají opravdu barevnou cestou, rozšířím také jelínkové portfolio o nové druhy. Na své si přijdou také romantické duše a milovnice hodně výrazných a třpytivých jelínků. Vše je momentálně ve fázi výroby a kompletace, vizuály se budou teprve fotit a celou kolekci bych ráda představila koncem března.

Jak si představujete své zákaznice?

Když bych to měla brát z mého pohledu, tak si představuji ženu, která se nebojí inovací, je vtipná a pohotová a má ráda život. Vlastně to i sedí na zákaznice, které jsem poznala osobně a které chodí za námi pravidelně do showroomu.

Deers-Kamila

„Zatím se držím především šperků a doplňků s motivem jelínka, v tom mám jistou závislost.“ Zdroj: Deers.cz, Envelope Dara bags for Deers

Přemýšlela jste o rozšíření vaší značky o jiný sortiment?

Rozšiřuji každý rok jelínky o nové jelení druhy většinou v limitovaných sériích, jako například oblíbený leopardí vzor koženky nebo džíňáky – tedy kultovní jeleny z džínoviny.  Zatím se držím především šperků a doplňků s motivem jelínka, v tom mám jistou závislost, ale není vyloučeno, že se pustím i do jiných sfér (smích).

Nosíte své jeleny?

No jéje (smích). Nosím hlavně čelenky, velké a výrazné. Vždy jsem tíhla k velkým šperkům, a tak občas neodolám a nechám si jelínka, kterého vytvořím například do obchodu, občas mám i svoji „kreativní“ a vytvořím si speciálně pro sebe. Naposledy to byla fosforeskující růžová čelenka s džínovým jelenem, kterou jsem si udělala ke kombinaci k jasně růžové šále MiuMiu, kterou jsem si koupila v prosinci v Paříži na bleším trhu.

Deers-Kamila

„Jelínci Deers se ve větších stádech vydávají pomalu i za oceán, konkrétně do USA.“ Zdroj: Deers.cz, Envelope Dara bags for Deers

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Na co se můžeme těšit?

V první řadě určitě na jarní kolekci. Už se rýsuje v jasnějších obrysech a samotnou mě strašně baví. Myslím už i na léto a mám nápady i na podzimní kolekci, ale to je asi velmi předčasné. Jisté však už je, že jelínci Deers se ve větších stádech vydávají pomalu za oceán, a to konkrétně do USA.

Přeju čtenářkám a ostatně všem brzké rozkvetlé jaro. Také aby se bavily barvami, měly radost z každého dne. Přeji jim také hodně inspirace při všem, co dělají rády. Z mé zkušenosti také, aby k tomu, co dělají, rády přistupovaly s radostí a vášní.

Zdroj perexové fotografie: Deers.cz (Envelope Dara bags for Deers), Zdroj profilové fotografie: Deers.cz

Andrea Vytlačilová

Andrea Vytlačilová

Studentka a snad i trochu umělkyně píšící o módě a stylu. Často a velmi ráda na cestách s blokem a pastelkami v ruce.

Zanechte komentář