Projděte se po Královské cestě – část druhá

Cestování / 10.2.2017

Staroměstské náměstí navštíví denně stovky turistů z celého světa. Jak vypadalo za dob českých králů?

Minule jsme započali prohlídku Královské cesty na náměstí Republiky, odkud se Celetnou ulicí ve chvilce přechází právě na Staroměstské náměstí. Co na něm můžete vidět, co obdivovat?

Nejkrásnější náměstí v Evropě?

Podle mnohých návštěvníků patří Staroměstské náměstí k jedněm z nejkrásnějších v celé Evropě. V porovnání s ostatními zeměmi je rovněž velmi staré, na jeho místě se konaly velké trhy už na začátku třináctého století. Teprve později začaly vznikat kolem rynku domy a v roce 1338 udělil Jan Lucemburský povolení vystavit zde radnici.

Před orlojem se každou celou hodinu schází téměř neprostupné davy turistů, pohled však opravdu stojí za to.

Radnice je od té doby dominantou nejen náměstí, hrála důležitou roli pro celé Staré Město pražské. V roce 1410 na ni byl umístěn orloj, nemající v ostatních zemích konkurenci, a zvědavce z celého světa láká dodnes. Každou celou hodinu se objeví apoštolové a turisté se pod středověkým mechanismem nadšeně scházejí, oči upírajíc vzhůru.

Místo velkých trhů i popraviště

Staroměstské náměstí hrálo důležitou roli napříč historií i jako místo, kde se vykonávaly popravy. O svůj život zde přišli Jan ŽelivskýJan Roháč z Dubé v patnáctém století, nejkrvavější je však datum 21.června 1621, kdy zde kat Jan Mydlář popravil dvacet sedm českých pánů, kteří se účastnili stavovského povstání.

Chrám Matky Boží před Týnem a palác Kinských jsou nedílnou součástí Staroměstského náměstí.

Pravděpodobně nejstarším názvem je Velké náměstí. V průběhu staletí se uchytily také názvy Staré tržiště, Staroměstský rynk nebo Velké Staroměstské náměstí. Od konce 19. století se používá současný název, Staroměstské náměstí.

Na Staroměstském náměstí stojí spousta významných budov. Kromě již zmíněné Staroměstské radnice dominuje gotický chrám Matky Boží před Týnem a barokní kostel sv. Mikuláše. První republiku připomíná pomník Jana Husa a v paláci Kinských sídlí Národní galerie. Za pohled stojí i domy U Zlatého jednorožce či U Kamenného zvonu, který patří k nejcennějším gotickým domům v Praze.

Kostel svatého Mikuláše doplňuje víceméně gotické náměstí svými barokními prvky.

Královská cesta pokračuje dál rovně kolem orloje Karlovou ulicí, která se klikatí ulicemi Starého Města a zavede vás až na Křižovnické náměstí, kde na řece Vltavě leží jedna z nejznámějších pražských památek – Karlův most. Ale o tom zase příště.

Zdroj všech fotografií: Vlasta Řenčová, Generace 21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář