Z vojenského útočiště se stalo science centrum pro děti i dospělé

Cestování / 12.2.2017

Autor:

Pevnost poznání je místo, kde si pomocí hry můžete užít vědu. Víte, na co všechno se můžete těšit?

Ještě v 18. století to bylo útočiště vojenských jednotek. Několik let poté dokonce dělostřelecký sklad. Po rekonstrukci se z těchto prostor stalo vědecké muzeum pro děti i dospělé, které sídlí v areálu Korunní pevnůstky, mezi hlavním nádražím v Olomouci a centrem města. Víte, co všechno v olomouckém science centru můžete zažít?

Během expozice o vodě se dozvíte, jak se chová a kdo v ní žije.

Digitální planetárium a Živá voda

Jsou to dvě různé expozice, které spojuje jedno: věda. V části o Živé vodě se dozvíte, jak se chová voda od pramene až po ústí do moře nebo jací obyvatelé v ní žijí. Součástí prohlídky je i model vápencové podmořské jeskyně. Díky této expozici třeba porozumíte vztahu vody a města. Naopak Digitální planetárium vás zavede do vesmíru, kde na vlastní oči zažijete jeho vznik nebo se projdete po Měsíci.

Tip Generace 21: Přečtěte si náš dřívější článek o science centrech

Rozum v hrsti i Světlo a tma – zkoumání vědy pokračuje

Napadlo vás někdy, že byste prozkoumali lidský mozek? I to je možné. Pevnost poznání připravila pro návštěvníky velkou napodobeninu lidského mozku, kde se objevuje i neuronová síť. V této části muzea nazvané Rozum v hrsti budete řešit mimo jiné i hlavolamy a šifry. Poté, co se dozvíte o lidském vědění, čeká na vás expozice Světlo a tma. Tady zjistíte, co je pro vás příjemnější, kolik síly je potřeba na rozsvícení LED žárovky nebo jak pomocí záření rozehrát hudební nástroj.

Informace pro návštěvníky. Co by bylo dobré vědět?

Nevíte, kdy se do Pevnosti poznání vydat? Je to jednoduché. Navštívit ji můžete denně mimo pondělí od 9.00 do 17.00 hodin. O víkendech je otevírací doba prodloužená, a to od 9.00 do 18.00 hodin. Vstupné do muzea vědy taky stojí za to. Dospělí zaplatí 95 korun, pro děti do 15 let a studenty je k dispozici snížené vstupné za 75 korun. Kromě výše zmíněných expozic olomoucké science centrum nabízí akce, u kterých se zaručeně taky pobavíte. Akce i další informace si můžete přečíst na stránkách Pevnosti poznání.

Více než expozice

Jak již název podtitulku napovídá, Pevnost poznání není jen o již zmíněných expozicích, ale i o aktivitách pro příznivce vědy všech věkových kategorií. Zúčastnit se můžete například veletrhu vědy a výzkumu Univerzity Palackého, kterým se slaví červnový svátek vědy. Podobně je to i s Nocí vědců či Věděckou party.

Co myslíte. Jde pomocí záření rozehrát hudební nástroj?

I děti, které zajímají vědní obory, se dočkají svého. Jejich rodiče je totiž mohou přihlásit na tzv. Dětskou univerzitu, kde si během léta hravě vyzkouší studium na vysoké škole. Stejně tak jsou k dispozici například vědecké kroužky v oblasti reportáží a videí, přírodovědy či dramaťáku.

Díky Pevnosti poznání se možná přesvědčíte, že i věda může být zábava. A nezáleží na tom, jaký vědní obor vás nejvíce přitahuje. Vždyť vstřebávat nové poznatky můžete i efektivněji – hrou!

Zdroj všech fotografií: pixabay.com

Nela Rájová

Nela Rájová

Zanechte komentář