Jsi vysokoškolák? Tak to určitě hodně piješ, co?

Divadlo / 23.1.2017

Jak udělat z vysokoškoláka hlupáka snadno a rychle?  Zeptejte se Silvie Vollmannové a kol.

MATE – divadelní hra pojednávající o životě dvou spolubydlících (Bořka a Vikiho), které spojila až vysoká škola a jeden malý pokoj na kolejích. Na první pohled téma, na kterém se dá postavit pevný příběh. Jediná pevná věc je zde však palanda uprostřed scény, sestavená z kovové konstrukce.

Jsem gay

Celá hra nemá žádnou pevnou dějovou linku, vše je poskládané z útržkovitých situací, které studenta na vysoké škole doprovázejí. Od hraní počítačových her, které jsou promítány prostřednictvím projekce na zadní zeď, po večery strávené v zajetí alkoholu, až k přiznání jednoho ze spolubydlících, že je gay. Bořek s Viktorem vás provedou od prvního ročníku ke státnicím, které i přes drobné nepříjemnosti zvládnou oba dva.

Život plný strastí, ale i slastí. Zdroj: oficiální stránky Divadla na cucky

Vtipné, ale ne zas tak moc

Hra je bezesporu propletená dávkou humoru, ale toho jednoduchého, který funguje na principu „vypni mozek a koukej se“. Některé přechody z jedné situace do druhé jsou chvílemi křečovité a dlouhé, jiné zase zbytečné. Hereckým výkonem Bořek Joura předčil svého kolegu Viktora Zavadila na plné čáře. Člověk mu ten status studenta prostě věří víc.

Geniální zavařenina

Scéna sestavená ze zavařovaček, které jsou nejen na zemi, ale visí i ze stropu, jedné obrovské palandy, malé koupelny a hrnců. Vše působí klidně a čistě. Divák má potřebu pořád sledovat, co je ve sklenicích zavřeno, jako by se snad chtěl o životě studentů dozvědět víc, než jen to, co mu je dáváno. Skvěle funguje i proměna jednotlivých rekvizit. Z hrnců, které původně sloužily jako židle, se rázem stane kufr. Sklenice se promění v disco koule a z postele je náhle balkón. Jednoduché a sympatické.

 

Alkohol – nejlepší přítel vysokoškoláka. Zdroj: oficiální stránky Divadla na cucky

Drogy, sex a alkohol

MATE vás určitě pro svoji naivitu neurazí, ale taky nenadchne. Každý vysokoškolák si tam jistě najde to svoje místo, kde si řekne, že u nich to chodí stejně. Každý vysokoškolák se určitě zasměje situacím, které zažil na vlastní kůži. Každý vysokoškolák si ale taky uvědomí, že vysokoškolský život není jenom o drogách, sexu a alkoholu.

 

Inscenace: Mate

Režie: Silvia Vollmannová

Obsazení: Bořek Joura, Viktor Zavadil

Divadlo: Divadlo na cucky

Premiéra: 4. 10. 2016

Cena: 80 – 150 Kč

Zdroj úvodní fotografie a miniatury: oficiální stránky Divadla na cucky

 

Tereza Krčmová

Zanechte komentář