Víte, že i mudlové hrají famfrpál?

Sport / 19.1.2017

Famfrpál už dávno nepatří pouze do knih o Harrym Potterovi. Nevěříte? Pak čtěte dál!

Famfrpál je hra smrtelníků

Časy, kdy jsme o famfrpálu čítali nebo slýchali pouze v souvislosti s vymyšleným, ale přenádherným světem Harryho Pottera, jsou ty tam. Dnes už famfrpál hrají obyčejní smrtelníci z masa a kostí, kteří v netradičním sportu našli zalíbení a pobavené úsměvy na tvářích lidí ve svém okolí s nonšalancí přehlížejí.

Princip famfrpálové hry v lidském podání je velmi podobný s tím, který známe z fiktivní hry. Jediný zásadní a vcelku pochopitelný rozdíl tkví v pohybu hráčů na hřišti. Zatímco Harry, Ron a Draco se pohybovali ve vzduchu na košťatech, reální hráči dvou soupeřících týmů se na hřišti pohybují díky běhu, ale přitom jsou usazeni na svých košťatech. Vzhledem k tomu, že se famfrpálové hřiště svými rozměry blíží hokejovému kluzišti, hráči se poměrně hodně naběhají a snadno vyčerpají.

V zápalu hry… Zdroj fotografie: Wikimedia Commons/Anton Bielousov

Pravidla hry

Kromě již zmíněného koštěte jsou nutnou součástí hry také míče. Hraje se s jedním camrálem (což je vlastně volejbalový míč), třemi potlouky (alias míče na vybíjenou) a jednou zlatonkou (to je tenisový míček). Stejně jako v příbězích Harryho Pottera, i v této hře je cílem umístění camrálu do jedné ze tří obručí protivníka. Hráčům jednoho týmu v tom samozřejmě brání hráči druhého týmu – buď přímým použitím fyzické síly nebo pomocí potlouku, jímž hráče zpomalí či zastaví.

Umístění camrálu do obruče soupeře znamená zisk deseti bodů. Bez ohledu na to, který tým získá kolik bodů a jak dlouho se hraje, zápas končí až ve chvíli, kdy je chycen nejmenší míček – zlatonka. Její chycení je ohodnoceno ziskem třiceti bodů.

Genderové pravidlo

Při hře se na hřišti pohybuje celkem sedm hráčů jednoho týmu, avšak na střídačce jich může sedět až dvacet jedna. Tito hráči se v průběhu hry libovolně střídají. Ve famfrpálu platí jedno velmi zajímavé pravidlo týkající se hráčů. Jedná se o genderové pravidlo, které říká, že minimálně dva hráči v týmu musí patřit k jinému pohlaví než ostatní. V tomto ohledu jde o mimořádně otevřený postoj reflektující požadavek na vnímání a respektování lidí, kteří se nehlásí k žádnému pohlaví.

Otevřenost k odlišnostem, která se s famfrpálem pojí, je do jisté míry spojena s jeho mládím a dobou jeho vzniku. Oficiálně se totiž vznik tohoto sportu datuje do roku 2005, geograficky do severoamerického Vermontu. Krátká doba existence však famfrpálu nebrání v jeho rozšiřování napříč celým světem. Můžeme se s ním setkat v Severní i Jižní Americe, v některých částech Asie a dokonce i v Evropě.

Dobré koště je základ. Zdroj fotografie: www.facebook.com

Nejblíže České republice se famfrpál hraje v Německu. S ohledem na rychlost jeho šíření je jenom otázka času, kdy mu podlehnou i nadšenci z českých luhů a hájů. A kdo ví, třeba se i Češi jednou zúčastní Světového poháru ve famfrpálu a třeba ho vyhrají. Třeba…třeba se jednou famfrpál stane olympijskou disciplínou. Nebo v oblibě předčí hokej. A nebo Jaromír Jágr odejde z NHL a sestaví vlastní famfrpálové mužstvo z bývalých hokejových hráčů. Proč ne? Vždyť pár let zpátky ani nikdo nevěřil, že člověk může hrát famfrpál.

Zdroj miniatury: Wikimedia Commons/Danachos
Zdroj úvodní fotografie: Wikimedia Commons/BenHollandPhotography

Štítky

Jitka Povalová

Zanechte komentář