Projděte se po Královské cestě – část první

Cestování / 6.2.2017

Kde a proč Královská cesta začíná a co v její první polovině všechno uvidíte? To a více se dočtete níže.

V předchozím článku jste se mohli na úvod seznámit se základními informacemi ohledně Královské cesty. Pokud se chcete o této cestě v centru Prahy, kudy po staletí projížděli čeští králové, něco dozvědět, tento článek vám jistě poslouží.

Náměstí Republiky – začátek Královské cesty

Královská cesta začíná na náměstí Republiky, které leží na východním okraji Starého Města pražského. Název náměstí upomíná na vznik samostatné Československé republiky v roce 1918. Kdysi tudy však procházely hradby a příkopy staroměstského opevnění. Tam, kde dnes stojí Obecní dům, byl kdysi Králův dvůr. Právě ten byl od roku 1383 po celé následující století sídlem českých králů, jednoduše proto, že byl mnohem pohodlnější než Pražský hrad.

Pohled na Prašnou bránu z Celetné ulice.

Králové z něj tehdy opravdu vyjížděli k Pražskému hradu, ale tradice začínat onu korunovační jízdu se zachovala i poté, kdy se panovníci přestěhovali na Pražský hrad. Poprvé se v Králově dvoře ubytoval Václav IV., poprvé jej opustil Vladislav Jagellonský, který se uchýlil do bezpečí v dobách povstání. Habsburkové přestali Králův dvůr užívat a královské sídlo tak postupně chátralo. Jedinou jeho připomínkou je dnes přiléhající Králodvorská ulice.

Na náměstí Republiky se dostanete snadno, metrem, tramvají i vlakem. Jezdí sem tramvajové linky 6, 8, 15, 26, 51, 52, 54 a 56; autobusové linky 207, 505 a 511 a vlaky mají konečnou na Masarykově nádraží.
Čeští králové a královny, kteří odsud vyjížděli, samozřejmě museli projet Prašnou branou. Ta byla postavena roku 1475 na rušné cestě do Kutné Hory. Protože stála vedle Králova dvora, rozhodli se městští konšelé vybudovat ji co nejreprezentativněji, takže pozbyla významnějších obranných funkcí. Jak tomu tak u velkých staveb bývá, ani Prašná brána se nedočkala rychlého dostavení. Její věž pochází totiž teprve z devatenáctého století.

Spojnice dvou významných náměstí

Prašnou bránou vede Královská cesta dále Celetnou ulicí. To je jedna z nejstarších staroměstských ulic a spojuje Staroměstské náměstínáměstím Republiky. Původně vznikla jako ulice vedoucí k bráně směřující do stříbrného srdce Království českého – do Kutné Hory. Její význam samozřejmě vzrostl po vybudování Králova dvora.

Na upomínky na Královskou cestu narazíte na každém kroku. Třeba hned na začátku, přímo vedle Prašné brány.

Ačkoliv jsou domy, které ulici lemují, postaveny v honosném renesančnímbarokním stylu, ve sklepeních všech z nich se dochovaly gotické základy, které svědčí o stáří ulice. Současná podoba ulice zůstává neměnná od osmdesátých let minulého století, kdy byla provedena její rozsáhlá rekonstrukce.

Celetná ulice vás zavede na Staroměstské náměstí. Od Staroměstského náměstí se v příštím článku dostaneme až ke Karlovu mostu, přičemž nás opět čeká spousta významných historických památek, které charakterizují naše hlavní město.

Zdroj všech fotografií: Vlasta Řenčová, Generace 21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář