Je Valentýn pouze komerční svátek?

V obraze / 14.2.2017

Autor:

Svátek zamilovaných, tortura nezadaných. Tento den se však spíše setkává s kritikou i ze strany šťastných párů. Bylo tomu tak i dříve?

Jako každým rokem, i nyní se blíží všem velmi známý den svatého Valentýna. Pro spoustu lidí je to den, který jim připomíná, že by měli svým partnerům dokazovat lásku. Pro jiné je to zase doba, která jim připomíná, že jsou ještě pořád sami. A někteří berou 14. února jako běžný den. Najdou se mezi nimi však i tací, kteří tvrdí, že Valentýn je jen komerční svátek – tedy zase další pokus, jak z lidí vytáhnout peníze.

Jak to všechno začalo?

O počátcích tohoto svátku do dneška existují spory. Jedna teorie tvrdí, že vznikl z původního svátku starověkého Říma – Lupercalia. Šlo o proces vyčištění života od zlých duchů, nejprve bylo na programu rituální obětování zvířat, jejichž krev byla natřena na biče, jimiž se následně bičovaly mladé ženy. Nezní to moc jako svátek zamilovaných, nicméně ten se objevil až později.

Se dnem svatého Valentýna je nepochybně spojený i katolický kněz a léčitel – svatý Valentýn. Žil v době Marca Aurelia, který v celé říši zakazoval manželské sňatky, neboť se obával, že muži poté nebudou chtít do války. Proti tomu se právě svatý Valentýn vzbouřil a potají zamilované páry oddával. Císař na to přišel, zajal ho a svatý Valentýn zemřel mučednickou smrtí 14. února.

O dvě století později byl pak papežem vyhlášen 14. únor jako svátek svatého Valentýna.

Světový rekord nejdelšího polibku je 46 hodin 24 minut a 9 sekund.

Svátek, který známe dnes

Odpověď na otázku, jestli je dnešní svátek zamilovaných opravdu pouze komerční, zní – pravděpodobně ano.

Předchozí historické počiny byly alespoň maličko zamýšleny romanticky, nicméně svátek, který známe dnes, se začal slavit ve 20. století. Do té doby po takovém svátku doslova ani neštěkl pes. Za rozšířením této tradice už nestojí ani tak papež či kněz, jako spíše americký podnikatel na pokraji bankrotu Walter Scott. Svoji firmu na přáníčka rozšířil právě i o ta valentýnská a tím započal nynější formu tohoto svátku.

A pro ty, kteří by Valentýna rádi slavili, nicméně nemají s kým, tu má známá youtuberka pár rad!

Máte v plánu slavit svátek zamilovaných?

Zdroj všech fotografií: foter.com

Tereza Malá

Tereza Malá

Studentka víceletého gymnázia, jejíž srdce si získaly knihy. Miluji podzim, psaní, hudba je mi blízká a pro čokoládu udělám téměř cokoliv.

Zanechte komentář