Čaje nečaje – zahřejte se vůní exotiky

Na talíři / 26.1.2017

Zelený či ovocný čaj jsou sice osvědčenou klasikou, tu a tam nás ale přepadne touha dopřát si přece jen něco extra. Po jakém nápoji v takovém případě sáhnout?

Vypadá to jako čaj, mnohdy to i chutná jako čaj, ale není to čaj – co je to? Řeč je o nálevech podobných těm z listů čajovníku, které ale většinou neobsahují kofein či příbuzný tein. Mají však mnohé jiné blahodárné účinky a ani chuťově rozhodně nejsou k zahození. Je možné je pít teplé i chlazené, navíc jsou vhodné pro celodenní popíjení i pro všechny věkové skupiny.

Roiboos

Roiboos je africký nápoj podobný klasickému čaji. Je však připravovaný z listů keře zvaného čajovec kapský, které se suší a následně drtí. Obsahuje mnohé vitamíny a minerály, připisuje se mu například schopnost zmírňovat bolest hlavy, nespavost či kožní problémy. I přes absenci kofeinu povzbuzuje tělo i mysl a dodává nám cenné antioxidanty.

Roiboos se hodí do běžného pitného režimu a nemusíte se jej obávat naservírovat ani dětem. Jeho chuť je velmi jemná, avšak intenzivní a hřejivá. Často jej seženete v kombinaci s typicky zahřívacími a zimními příchutěmi, jako je pomeranč, skořice, vanilka či čokoláda. Připravuje se stejně jako klasický čaj a taktéž jej seženete jak v sáčkové, tak v sypané formě.

Maté

Tip!: Maté je možno připravovat několika způsoby. Mrkněte třeba na tento přehledný návod.

Energetická bomba nazývaná maté je právě jednou z výjimek, která kofeinu obsahuje více než dost, což je ale považováno za její přednost. Oblíbili si ji zejména mentálně pracující lidé, studenti či odpůrci kávové chuti přesto bažící po povzbuzení. Údajně pomáhá také při hubnutí a v boji proti stárnutí.

Drcené lístky cesmíny paraguayské, tedy stromu rostoucího v Jižní Americe, obsahují kromě zmiňovaného kofeinu také antioxidanty a některé vitamíny. Abychom o tyto látky nepřišli, měli bychom maté zalévat vodou o teplotě maximálně 60 °C. Chuť je poměrně specifická, lehce nahořklá, avšak ne nepříjemně.

Klasický čaj už je trochu nuda. Zdroj: pexels.com

Lapacho

Dalším z kouzelných elixírů je Lapacho. Jedná se vlastně o kůru tzv. stromu života, na jehož sílu se již po staletí spoléhají indiáni. Příznivě působí na naši imunitu a pyšní se antioxidačními účinky. Funguje tedy jak preventivně, tak například podpoří léčbu nachlazení a viróz. Dokáže také potlačovat všemožné záněty v těle a detoxikuje.

Chai neboli Data masala

Směs zvaná Data masala nebo také Chai sice klasický černý čaj obsahuje, zásadní je však přidané koření. Vychází z indické tradice čaje s mlékem doplněným aromatickým kořením, jako je skořice, hřebíček nebo zázvor. Příznivé účinky má v tomto případě spíše právě ono koření, jedná se však o chuťový zážitek, který pozitivně ovlivní minimálně vaši psychiku.

K dostání je v podobě sypké směsi, kterou rozmícháte s tekutou složkou, jež tvoří půl na půl horká voda a horké mléko.

Barva čaje matcha vám rozhodně rozzáří den! Zdroj: foter.com, T.Tseng

Matcha tea

Poslední nápoj se z kategorie nečajů poněkud vymyká. Naopak je to čaj s velkým Č! Je tak trochu módní záležitostí, možná až odpudivě zelený se specifickou chutí, která nesedne každému. Hádáte správně, jestli vás napadla matcha.

Tajemstvím je pěstování čajovníku v podmínkách, které stimulují zvýšenou tvorbu chlorofylu. Listy jsou pak nejen zelenější, ale i bohatší na aminokyseliny a další cenné látky. Následně projdou poměrně složitým procesem napařování a sušení a jsou rozemlety na jemný prášek.

Podobně jako v případě maté se jedná o kofeinovou nálož. Jeho síla tkví především v tom, že se konzumuje přímo, tedy rozmícháním prášku ve vodě, a neprochází tak pouze louhováním. Kromě toho obsahuje mnohé vitamíny a minerály, ale i značné množství vlákniny. Díky tomu si jej oblíbili lidé držící redukční dietu, ale i ostatní milovníci zdravého životního stylu. Je to jednoduše jeden z těch životabudičů, který je opředen pověstí kouzelného nápoje, jež uklidní mysl, zároveň však nabudí a dodá tělu takovou dávku antioxidantů, že se při jeho pití hodí spíše než „Na zdraví!“ říkat „Na nesmrtelnost!“.

Jaké alternativy čajů jste vyzkoušeli vy?

Zdroj miniatury: foter.com, T.Tseng

Zdroj náhledového obrázku: pexels.com

Štítky

Adéla Svobodová

Adéla Svobodová

Vaření i psaní jsou společně se sportem jedny z mých nejoblíbenějších způsobů seberealizace. A protože se řídím heslem "Dělej víc věcí, které tě dělají šťastnou!", stala jsem se součástí tohoto portálu. Vždy budu ráda za Vaše komentáře, připomínky či nápady.

Zanechte komentář