Konec rozčilování aneb Co by teď udělala láska?

Osobní rozvoj / 26.1.2017

Nekažte si vzácné chvíle svého života zbytečným rozčilováním. Naučte se volit lásku i v těch nejvypjatějších situacích!

Když jsem si dělala sama pro sebe bilanci uplynulého roku, narazila jsem na otázku, která zněla: Co bych udělala jinak? Nemusela jsem dlouho přemýšlet, hned mě napadlo, že bych se méně rozčilovala kvůli maličkostem a řešila stresové záležitosti s větším klidem a nadhledem. Uvědomila jsem si, že bych ráda tuto dovednost přenesla do roku následujícího a osvojila si nějakou fungující metodu, která by mi pomáhala v mezních situacích zachovat klid.

Došlo mi, že většina záležitostí, kvůli kterým se stresuji, se nemůže ani v nejmenším rovnat útrapám lidí, kteří žijí v zemích zasažených válkou, lidí, kteří byli znenadání připraveni o domovy a svoje blízké, lidí, kteří bojují s těžkou nemocí. Když na ně pomyslím, nechci se už nikdy rozčilovat kvůli takovým malichernostem jako je rozlité mléko na podlaze, nechci se stresovat z toho, že na mě byla prodavačka nepříjemná nebo že něco nedopadlo podle mých představ. I tyhle ználivě nepříjemné události v mém životě jsou důvodem k vděčnosti a radosti, protože se dějí v mém svobodném životě, v němž i přes všechny každodenní starosti zažívám hojnost zdraví, bezpečí a lásky.

Opravdu vám tahle záležitost stojí za rozčilování? Zdroj: foter.com, Hoffnungsschimmer

Máte i vy ve svém životě problém s nedostatkem nadhledu, kdy vás něco velmi rozčílí – a když se na to zpětně podíváte, říkáte si, proč jste proboha tak vyváděli? Zkoušíte být optimističtější a nebrat život tak vážně, ale pořád vám to nějak nejde? Toužíte si umět zachovat dobrou náladu i ve svízelných situacích? Tak to pojďte zkusit se mnou. Prozradím vám jednu kouzelnou formulku, díky níž budete nahlížet na situace ve svém životě úplně jinou optikou.

Odpovědí je vždy láska

Často se v životech necháváme unášet silnými emocemi. Dříve než se nad něčím zamyslíme, emoce nás převálcuje. Často tak napácháme mnoho škody, zraníme nechtěně své blízké, emočně se vyčerpáme. Když emoce odezní, zjistíme, že ta situace nebyla zdaleka tak závažná, že vlastně o nic nešlo a dalo by se to celé vyřešit v klidu. Je v pořádku projevovat své pravdivé pocity, ale mnohdy by stačilo jenom změnit svoji optiku a člověk by si nemusel zbytečně kazit hezkou chvilku. Banální záležitost by se nemusela proměnit v katastrofickou, ale ve smířenou a pohodovou.

Učím se prudší emoce hezky rozdýchat, rada „dejte průchod svým emocím“ totiž rozhodně není platná ve všech situacích, vyjádřila se k danému tématu editorka Hanka.

Je fajn se učit s emocemi pracovat. O tom, jak zvládat emoční bouře, si můžete přečíst jeden můj starší článek. Vaše aktuální nazírání na události jde však změnit i jinak. Postačí nám k tomu jednoduchá formulka, kterou budeme mít po ruce vždy, když se dostaneme do nějaké vypjaté situace. Vždy, když se nebudeme moct rozhodnout, zda dát průchod hněvu či stresu, se zeptáme sami sebe: Co by teď udělala láska?

Převtělte se

Nestačí si tuto otázku položit, ale skutečně se zamyslet a vžít do onoho abstraktního pojmu lásky. Představte si, že jste se stali bezpodmínečnou láskou a máte v této pozici řešit svoji situaci. Co byste udělali? Možná vám tato otázka připadá směšná. Jak se máte chovat jako láska, když vám zrovna někdo urazil zpětné zrcátko u auta a ujel?

Je nutné si nejdříve uvědomit, jaké konotace jsou s pojmem lásky spojené. Zkuste si je sami pro sebe vyjmenovat. Je to láskyplnost, přijetí, odpuštění, klid, sebeláska, ochrana, bezpečí, laskavost, pokora, vděčnost? Čím vším byste lásku charakterizovali? Zkuste to procítit i v dané situaci.

Co by teď udělala láska?

 • Rozčílila by se?
 • Nadávala by?
 • Urážela by druhé?
 • Vyčítala by?
 • Litovala by se?
 • Ponížila by se?
 • Urazila by se?
 • Zhroutila by se?
 • Dusila by to v sobě?

Nebo?

 • Odpustila by.
 • S láskou by to přijala.
 • Byla by shovívavá.
 • Zachovala by klid.
 • Svěřila by se.
 • Sdílela by své pocity.
 • Vypustila by to.
 • Byla by láskyplná.
 • Byla by si vědomá své hodnoty.
 • Ochránila by sama sebe i druhé.
 • Byla by pokorná.
 • Ukázala by svou moudrost.

Možná vám pomůže, když si vybavíte někoho, koho obdivujete právě proto, jak řeší věci ve svém životě. Někoho optimistického nebo laskavého, kdo vás inspiruje v tom, jaký má životní nadhled. Nebo si můžete vybavit maminku, která se s vlídností dívá na svoje dítě, které udělalo nějaký průšvih, a u níž i přesto vítězí mateřská láska nad prudkými emocemi.

Dívejte se srdcem

Tady je to mé tajemství, úplně prostinké: správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné. – Antoine de Saint-Exupéry

Podělím se s vámi o jednu svoji zkušenost. Nedávno jsme byli s přítelem domluvení, že za ním přijedu a uděláme si hezký večer. Moc jsem se těšila a on taky. Když jsem za ním přijela, tak na mě sice čekal, ale byl silně opojený alkoholem, protože se nachomýtl k zabijačce, kde vypomáhal, a tak se s kamarády trochu opili. Já byla v šoku, okamžitě se ve mně začala vařit krev a místo pusy na přivítanou jsem mu vynadala, že si mě vůbec neváží a je mu úplně jedno, že jsem přijela. Emoce dostaly hlavní slovo. Přítel byl z toho nešťastný a řekl mi, že mě má rád, že za mnou běžel a čekal na mě v mrazu na schodech, než přijedu.

Když ochladly emoce, uvědomila jsem si, že se vlastně nic nestalo, že jsem to mohla vzít s humorem a mohla jsem místo vyšilování ocenit, že i v takovém stavu byl schopný doběhnout před barák a počkat tam na mě s úsměvem neviňátka a otevřenou náručí. Uvědomila jsem si, že je to vlastně krásný důkaz lásky. Kdybych si v dané situaci řekla kouzelnou formulku co by teď udělala láska?, možná bych se už od začátku zachovala jinak. Byla bych více shovívavá a ocenila bych to, co jsem v návalu emocí přehlédla.

Dovolte lásce, aby měla vždy první slovo. Zdroj: foter.com, Wyatt Fisher

Zkuste si sami pro sebe vybavit určité chvíle, kdy jste se sami k sobě nebo k druhým lidem chovali nějak nepatřičně či unáhleně. Vzpomeňte si, kdy jste nejednali v souladu s láskou a jaké to pro vás bylo. Bylo vám v té situaci dobře? Vsadím se, že moc ne. Zkuste si představit, že máte sami v sobě ukrytou nádobu s bezpodmínečnou láskou, a představte si, že z té nádoby nabíráte lásku a přiléváte ji do dané situace z minulosti. Co by se změnilo, kdyby se do situace dostala láska? Bylo by něco jinak?

Člověk má pro určité situace zajeté svoje stereotypy. Když si děti neuklidí pokoj, začne na ně křičet. Když někdo odmítne dělat to, co právě chce dělat on, urazí se. Když na něj někdo zaútočí, okamžitě zahájí protiútok. Když se má rozhodovat, volí mnohdy to, co se od něj očekává, namísto toho, co by chtěl sám. Tak bych mohla pokračovat… Určitě objevíte i vy sami ve svém chování něco, co děláte pořád dokola, i když se vám to na sobě nelíbí. Když se rozhodnete jít cestou lásky, můžete se naučit tyto stereotypy bourat. Kouzelná formulka vám dá na výběr, dá vám vybrat z více možností, budete si moct dovolit udělat něco jinak.

Zvolit si lásku můžete v téměř jakékoliv situaci. Nemusí jít pouze o vztahy mezi lidmi. Můžete ji využít i v případě, když si s něčím nebudete vědět rady. Zkuste chvíli myslet srdcem, uvidíte, že vám dá správnou radu.

Zdroj úvodní fotografie: foter.com, Emilãine Vieira

Petra Pospíchalová

Petra Pospíchalová

Jako studentku bohemistiky mě fascinuje, co všechno může být skryto v proudu slov. Jsem milovnice veršů, mouder a příběhů a ráda je i sama tvořím. Když zrovna nejsem zalezlá doma s knížkou nebo nepíšu článek, najdete mě v přírodě. Její krása a harmonie mi vždycky dodá vnitřní klid, inspiruje mě a naplní mě radostí. A ještě lépe, když mám přitom vedle sebe nějaké svoje lidské miláčky, které ze všeho nejradši láskyplně podporuji. :-)

Zanechte komentář